Jedynie prawda jest ciekawa


Rozpoczął się Marsz Szlakiem I Kompanii Kadrowej

06.08.2012

Niemal 400 piechurów wyruszyło z krakowskich Oleandrów w 47., a 32. po wojnie, Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego. Po przebyciu liczącej około 160 kilometrów trasy 12 sierpnia dotrą oni do Kielc.

Wymarsz poprzedził apel, który rozpoczął się odegraniem przez orkiestrę hymnu narodowego i odczytaniem historycznego rozkazu Józefa Piłsudskiego z 1914 r.

"Jestem głęboko przekonany, że każdy z nas, czy cywil, strzelec, żołnierz, harcerz, służy każdego dnia, każdej chwili najjaśniejszej, wolnej Rzeczpospolitej" - mówił podczas apelu komendant marszu  Jan  Józef Kasprzyk.

"Marsz szlakiem Kadrówki to jedyne przedsięwzięcie w Polsce, które ma swój początek w II Rzeczypospolitej i mimo tej przerwy w czasach PRL, trwającej do 1981 r., w sposób nowoczesny kontynuowane jest do chwili obecnej" - powiedział PAP komendant marszu.

Podkreślił również, że wydarzenie jest żywą lekcją historii oraz przejawem patriotyzmu mającego formę wakacyjnej przygody z ojczyzną, a jej uczestnikami są młodzi - rówieśnicy żołnierzy Pierwszej Kadrowej z 1914 r.

Biorąca udział w apelu żona nieżyjącego prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego Karolina Kaczorowska złożyła życzenia piechurom. "Jesteście wzorem polskiej młodzieży" - powiedziała na apelu.

Przedstawiciel Ministerstwa Obrony Narodowej (MON) pułkownik Jarosław Dębski zapewnił przed wymarszem, że MON, tak jak w latach ubiegłych, będzie wspierało wysiłki piechurów. "Jesteśmy pełni podziwu dla sposobu, w jaki kontynuujecie tradycję" - wyraził uznanie pułkownik.

Komendant Kasprzyk podkreślił na apelu rolę Solidarności, która w 1981 r. wskrzesiła marsz.

Wielokrotny uczestnik marszu i przedstawiciel NSZZ Solidarność Jacek Smagowicz przypomniał młodzieży biorącej udział w marszu o odpowiedzialnej roli, która na niej spoczywa, i polega na walce o Polskę sprawiedliwą.

Po złożeniu przez delegacje kwiatów pod tablicą upamiętniającą wymarsz I Kompanii i błogosławieństwie kapelana marszu ojca prof. Eustachego Rakoczego, piechurzy wyruszyli ulicą Piłsudskiego, przez Rynek Główny w stronę Kleparza, skąd autokarem mieli się udać do Michałowic.
Następnie, pokonując polnymi i leśnymi drogami trasę przez Słomniki, Miechów, Wodzisław, Jędrzejów, Chojny nad Nidą, Chęciny, będą brali udział w spotkaniach z uczestnikami walk o niepodległość, w zawodach z marszu na orientację, zawodach strzeleckich, konkursach edukacyjnych poświęconych marszałkowi Piłsudskiemu i czynowi legionowemu, zajęciach oświatowych.

Impreza zakończy się 12 sierpnia uroczystością w Kielcach pod Pomnikiem Czwórki Legionowej i Pałacem Biskupów.

Tegoroczny marsz upamiętnia m.in. 145. rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego oraz 75. rocznicę usypania Kopca Józefa Piłsudskiego na krakowskim Sowińcu.

W marszu bierze udział młodzież ze Związku Strzeleckiego "Strzelec", harcerze, uczniowie szkół noszących imię Józefa Piłsudskiego, żołnierze jednostek Wojska Polskiego dziedziczących tradycje legionowe, a także kawalerzyści z organizacji kultywujących tradycje ułańskie II RP.

Najmłodszy uczestnik marszu ma 11 lat, a najstarszy - prawie 90. Średnia wieku piechurów to 18-20 lat.

Marsz, który przed 1989 r. miał charakter manifestacji patriotycznej, silnie zwalczanej przez władze komunistyczne, w wolnej Polsce powrócił do przedwojennych korzeni, jako impreza o charakterze edukacyjno-sportowej.

I Kompania zwana "Kadrówką" liczyła 160 żołnierzy. Na rozkaz Piłsudskiego wyruszyli oni z krakowskich Oleandrów na ziemie zaboru rosyjskiego o świcie 6 sierpnia 1914 r. W Michałowicach żołnierze obalili słupy graniczne państw zaborczych i po wyzwoleniu z rąk rosyjskich Słomnik, Miechowa, Jędrzejowa i Chęcin dotarli 12 sierpnia do Kielc.

Zdaniem historyków, choć militarnie był to epizod, wydarzenie to miało ogromne znaczenie  polityczne - było demonstracją woli walki o niepodległą Polskę.

Pierwsza Kadrowa była pierwszym od zakończenia Powstania Styczniowego regularnym oddziałem armii polskiej. Dała ona początek Legionom Polskim, które swoim wysiłkiem zbrojnym w latach I wojny światowej przyczyniły się do odzyskania niepodległości w 1918 r.

Pierwszy marsz drużyn strzeleckich z Krakowa do Kielc zorganizowano, dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, w 1924 r. i odbywał się on nieprzerwanie do 1939 r. W PRL przez dziesięciolecia marszów nie było. Tradycję wskrzeszono w 1981 r. W latach 80. marsz miał charakter manifestacji patriotycznej, potem powrócił do przedwojennej formuły zawodów sportowo-obronnych.

Organizatorem Marszu Szlakiem I Kompanii Kadrowej jest Związek Piłsudczyków. Honorowy patronat  nad wydarzeniem objęła Karolina Kaczorowska; funkcję tę pełni po swoim mężu Ryszardzie Kaczorowskim, który aż do tragicznej śmierci w katastrofie samolotu pod Smoleńskiem był Honorowym Protektorem Marszu.

PAP/kop
[fot. PAP]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook