Jedynie prawda jest ciekawa


Rodzina „Ognia”: Nie ma zgody na szarganie jego imienia

20.02.2017

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” - powiedział Bartłomiej Kuraś, członek rodziny majora Józefa Kurasia „Ognia”, w reakcji na wpis Pawła Kukiza.

„Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym” - napisał na Facebooku Paweł Kukiz w kontekście sprawy zablokowania marszu narodowców w Hajnówce, którzy chcieli uczcić postać Romualda Rajsa „Burego”. 

„Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami, ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej” - podkreślił Kukiz, dodając że takie postacie jak „Ogień” i „Bury” są kontrowersyjne. 

Na wpis natychmiast zareagował stryjeczny prawnuk „Ognia”, Bartłomiej Kuraś, pisząc do Pawła Kukiza i prosząc o spotkanie. W rozmowie z portalem pressmania.pl Kuraś opowiada, że niestety nie doczekał się żadnej odpowiedzi ze strony polityka. Jak podkreślił, słowa Kukiza są mocno raniące pamięć o majorze Józefie Kurasiu. 

„Pan Kukiz postawił znak równości między ludźmi, którzy zabijali kobiety, starców i niewinne dzieci, a człowiekiem tracącym w brutalny sposób ponad 70 letniego ojca, młodą żonę i 2,5 letniego syna oraz cały dobytek rodzinny. Człowiekiem, który karał w swoim oddziale niesubordynację i samowole swoich żołnierzy” - powiedział. 

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” – dodał stryjeczny prawnuk „Ognia”. 

Kuraś zadeklarował stanowczo, że nie godzi się na atakowanie jego bohaterskiego przodka. 

„Lata komuny spowodowały, że ciosy spadające na bliskich były przyjmowane z otwartą przyłbicą. I jestem w stanie to zrozumieć. Natomiast w nas, młodych w 4 pokoleniu, nie ma na to przyzwolenia. Jeżeli chodzi o miejscowych pieniaczy, o tyle nie robi to na nas wcale wrażenia, bo każdy zna ich rodowód. A jeśli chodzi o polityka „prawicy” jest to taki pierwszy przypadek, z którym się spotykam. Więc próbuję podjąć wysiłek, by Pan Kukiz zauważył jak płynie z nurtem propagandy Michników, Wałachów czy Kuroni” – mówił. 

Jak zaznaczył Bartłomiej Kuraś, chciałby spotkać się z Kukizem, by uznał swoje słowa o „Ogniu” za błędne. 

„Każdy człowiek ma prawo do podatności na sugestie innych, lecz przy zderzeniu z faktami i opracowaniami historyków winien włączyć samodzielne myślenie. (…) Liczę na jego osobistą refleksję na słowami i przyrównaniem „Ognia” do UPA” - stwierdził, dodając jednocześnie, że jednak nie wierzy, że Kukiz będzie w stanie przeprosić i nawet tego nie oczekuje. 

ak/pressmania.pl 

[mjr Józef Kuraś "Ogień"/fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook