Jedynie prawda jest ciekawa


Rodzina „Ognia”: Nie ma zgody na szarganie jego imienia

20.02.2017

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” - powiedział Bartłomiej Kuraś, członek rodziny majora Józefa Kurasia „Ognia”, w reakcji na wpis Pawła Kukiza.

„Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym” - napisał na Facebooku Paweł Kukiz w kontekście sprawy zablokowania marszu narodowców w Hajnówce, którzy chcieli uczcić postać Romualda Rajsa „Burego”. 

„Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami, ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej” - podkreślił Kukiz, dodając że takie postacie jak „Ogień” i „Bury” są kontrowersyjne. 

Na wpis natychmiast zareagował stryjeczny prawnuk „Ognia”, Bartłomiej Kuraś, pisząc do Pawła Kukiza i prosząc o spotkanie. W rozmowie z portalem pressmania.pl Kuraś opowiada, że niestety nie doczekał się żadnej odpowiedzi ze strony polityka. Jak podkreślił, słowa Kukiza są mocno raniące pamięć o majorze Józefie Kurasiu. 

„Pan Kukiz postawił znak równości między ludźmi, którzy zabijali kobiety, starców i niewinne dzieci, a człowiekiem tracącym w brutalny sposób ponad 70 letniego ojca, młodą żonę i 2,5 letniego syna oraz cały dobytek rodzinny. Człowiekiem, który karał w swoim oddziale niesubordynację i samowole swoich żołnierzy” - powiedział. 

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” – dodał stryjeczny prawnuk „Ognia”. 

Kuraś zadeklarował stanowczo, że nie godzi się na atakowanie jego bohaterskiego przodka. 

„Lata komuny spowodowały, że ciosy spadające na bliskich były przyjmowane z otwartą przyłbicą. I jestem w stanie to zrozumieć. Natomiast w nas, młodych w 4 pokoleniu, nie ma na to przyzwolenia. Jeżeli chodzi o miejscowych pieniaczy, o tyle nie robi to na nas wcale wrażenia, bo każdy zna ich rodowód. A jeśli chodzi o polityka „prawicy” jest to taki pierwszy przypadek, z którym się spotykam. Więc próbuję podjąć wysiłek, by Pan Kukiz zauważył jak płynie z nurtem propagandy Michników, Wałachów czy Kuroni” – mówił. 

Jak zaznaczył Bartłomiej Kuraś, chciałby spotkać się z Kukizem, by uznał swoje słowa o „Ogniu” za błędne. 

„Każdy człowiek ma prawo do podatności na sugestie innych, lecz przy zderzeniu z faktami i opracowaniami historyków winien włączyć samodzielne myślenie. (…) Liczę na jego osobistą refleksję na słowami i przyrównaniem „Ognia” do UPA” - stwierdził, dodając jednocześnie, że jednak nie wierzy, że Kukiz będzie w stanie przeprosić i nawet tego nie oczekuje. 

ak/pressmania.pl 

[mjr Józef Kuraś "Ogień"/fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook