Jedynie prawda jest ciekawa

Rodzina „Ognia”: Nie ma zgody na szarganie jego imienia

20.02.2017

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” - powiedział Bartłomiej Kuraś, członek rodziny majora Józefa Kurasia „Ognia”, w reakcji na wpis Pawła Kukiza.

„Jeśli domagamy się od Ukraińców weryfikacji podejścia do UPA (a należy to zrobić jak najszybciej) to najpierw powinniśmy rzetelnie przyjrzeć się naszym Wyklętym” - napisał na Facebooku Paweł Kukiz w kontekście sprawy zablokowania marszu narodowców w Hajnówce, którzy chcieli uczcić postać Romualda Rajsa „Burego”. 

„Nie ulega wątpliwości, że ogromna większość Wyklętych była Bohaterami, ale nie wolno gloryfikować tych, którzy pod hasłem „Bóg, Honor, Ojczyzna” dokonywali zbrodni na ludności cywilnej” - podkreślił Kukiz, dodając że takie postacie jak „Ogień” i „Bury” są kontrowersyjne. 

Na wpis natychmiast zareagował stryjeczny prawnuk „Ognia”, Bartłomiej Kuraś, pisząc do Pawła Kukiza i prosząc o spotkanie. W rozmowie z portalem pressmania.pl Kuraś opowiada, że niestety nie doczekał się żadnej odpowiedzi ze strony polityka. Jak podkreślił, słowa Kukiza są mocno raniące pamięć o majorze Józefie Kurasiu. 

„Pan Kukiz postawił znak równości między ludźmi, którzy zabijali kobiety, starców i niewinne dzieci, a człowiekiem tracącym w brutalny sposób ponad 70 letniego ojca, młodą żonę i 2,5 letniego syna oraz cały dobytek rodzinny. Człowiekiem, który karał w swoim oddziale niesubordynację i samowole swoich żołnierzy” - powiedział. 

„Niestety 70 lat po śmierci, jak widać mamy ciągłe ataki i to ze strony polityka. Może byłoby to mniej bolesne osobiście dla mnie, gdyby był to polityk lewicy. Natomiast nie ma na to zgody by imię oficera WP było szargane przez niedouczonych ludzi karmiących się propagandą” – dodał stryjeczny prawnuk „Ognia”. 

Kuraś zadeklarował stanowczo, że nie godzi się na atakowanie jego bohaterskiego przodka. 

„Lata komuny spowodowały, że ciosy spadające na bliskich były przyjmowane z otwartą przyłbicą. I jestem w stanie to zrozumieć. Natomiast w nas, młodych w 4 pokoleniu, nie ma na to przyzwolenia. Jeżeli chodzi o miejscowych pieniaczy, o tyle nie robi to na nas wcale wrażenia, bo każdy zna ich rodowód. A jeśli chodzi o polityka „prawicy” jest to taki pierwszy przypadek, z którym się spotykam. Więc próbuję podjąć wysiłek, by Pan Kukiz zauważył jak płynie z nurtem propagandy Michników, Wałachów czy Kuroni” – mówił. 

Jak zaznaczył Bartłomiej Kuraś, chciałby spotkać się z Kukizem, by uznał swoje słowa o „Ogniu” za błędne. 

„Każdy człowiek ma prawo do podatności na sugestie innych, lecz przy zderzeniu z faktami i opracowaniami historyków winien włączyć samodzielne myślenie. (…) Liczę na jego osobistą refleksję na słowami i przyrównaniem „Ognia” do UPA” - stwierdził, dodając jednocześnie, że jednak nie wierzy, że Kukiz będzie w stanie przeprosić i nawet tego nie oczekuje. 

ak/pressmania.pl 

[mjr Józef Kuraś "Ogień"/fot. wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. NSZbrygadaswietokrzyskawiki 20.09.2017

  Historyk: po wojnie żołnierze związani z NSZ byli wrogiem numer jeden komunistów

  Po II wojnie światowej żołnierze działający wcześniej w NSZ nie złożyli broni chyba w większym stopniu niż inni żołnierze podziemia, co się wiązało z tym, że byli wrogiem numer jeden dla "komuny" - powiedział PAP autor książki "Narodowe Siły Zbrojne 1942 - 1947" w 75 rocznicę powołania formacji.

 2. Bitwapodwiedniem 12.09.2017

  "Przybyliśmy, zobaczyliśmy i Bóg zwyciężył". 334 lata temu Polacy wygrali pod Wiedniem

  334 lata temu, 12 września 1683 roku, pod Wiedniem wojska polsko-habsburskie pod wodzą króla Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę. Wygrana pod Wiedniem była jednym z ostatnich wielkich zwycięstw I Rzeczypospolitej.

 3. 1270inkainka2 28.08.2017

  71-lat temu komuniści zamordowali "Inkę"

  71 lat temu, 28 sierpnia 1946 r., została zamordowana strzałem w tył głowy niespełna 18-letnia Danuta Siedzikówna, ps. Inka

 4. ipn22082017 23.08.2017

  Pion śledczy IPN: unieważniane są wyroki z PRL wobec ludzi z podziemia niepodległościowego

  Od września 2016 r. do lipca br. prokuratorzy IPN skierowali do sądów 344 wnioski w tej sprawie; większość rozpatrzono pozytywnie.

 5. Bialystokbitwa22082017 22.08.2017

  Zupełna klęska Sowietów. 97 lat temu Polacy wygrali w bitwie białostockiej

  W Białymstoku upamiętniono we wtorek 97. rocznicę tzw. bitwy białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku, zwycięskiej i uważanej przez historyków za największą w dziejach miasta.

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook