Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica wyprowadzenia wojsk sowieckich

13.09.2013

Obchody 20. rocznicy wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski rozpoczęły się w Legnicy od konferencji naukowej pt. "Wyjdą, nie wyjdą". W programie trzydniowej imprezy zatytułowanej "Dwadzieścia lat po" znalazły się spektakle, koncerty i dyskusje.

Dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb podkreślił, że celem projektu artystycznego przygotowanego przez Teatr Modrzejewskiej jest przypomnienie przełomowego wydarzenia w historii Polski i Legnicy, jakim było wyprowadzenie wojsk radzieckich z kraju.

- Nie chodzi nam ani o resentyment, ani o okazjonalną uroczystość, ale o artystyczny projekt z wymiarem społecznym, a także o polsko-rosyjskie spotkanie po latach, które odbywać się będzie ponad ideologicznymi podziałami i politycznymi sporami. Będziemy przywoływać i przypominać historię, ale przede wszystkim tę ludzką, indywidualną. Nie zapominamy jak było, ale nie chcemy wypominać - podkreślił dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

W piątek oprócz konferencji naukowej zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Europa Środkowa idzie na wolność" w reż. Mirosława Jasińskiego oraz premierę spektaklu "Rzeczy" moskiewskiego Teatru doc.

W kolejnych dniach legniczanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu-biesiadzie z udziałem byłych i obecnych mieszkańców Legnicy - Polaków, Rosjan, Ukraińców oraz Białorusinów, oraz wysłuchać koncertu rosyjskiej grupy "Leningrad". W niedzielę - ostatniego dnia imprezy - zaplanowano prezentację wyników badań etnograficznych prowadzonych w Legnicy przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędzie się także projekcja filmu Waldemara Krzystka "Mała Moskwa" oraz dwóch przedstawień teatrów telewizji - "Ballada o Zakaczawiu" oraz "Wschody i Zachody Miasta".

W nocy  z czwartku na piątek czerwoną farbą wymazany został znajdujący się w centrum Legnicy Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni.

W czwartek pod pomnikiem odbyła się demonstracja kilkudziesięciu przeciwników organizowanych przez Teatr Modrzejewskiej obchodów. Przeciwnicy obchodów protestują również w piątek pod pomnikiem i pod Teatrem Modrzejewskiej.

Pomnik stoi na Placu Słowiańskim w centrum Legnicy. Postał w 1951 r. Upamiętnia polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w 1945 r. w wyzwoleniu miasta. Pomnik przedstawia dwóch żołnierzy - polskiego i radzieckiego, którzy ściskają sobie dłoń. Na ich rękach siedzi dziecko.

Ostatnimi oddziałami wojsk armii radzieckiej, które opuściły Polskę 16 września 1993 roku były oddziały stacjonujące w Legnicy.

Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii. Dysponowała ona tutaj lotniskiem, stacją telewizyjną i szpitalem. Z tego też względu Legnica często była nazywana Małą Moskwą.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. legnica.naszemiasto.pl]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook