Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica wyprowadzenia wojsk sowieckich

13.09.2013

Obchody 20. rocznicy wyprowadzenia wojsk sowieckich z Polski rozpoczęły się w Legnicy od konferencji naukowej pt. "Wyjdą, nie wyjdą". W programie trzydniowej imprezy zatytułowanej "Dwadzieścia lat po" znalazły się spektakle, koncerty i dyskusje.

Dyrektor legnickiego Teatru Modrzejewskiej Jacek Głomb podkreślił, że celem projektu artystycznego przygotowanego przez Teatr Modrzejewskiej jest przypomnienie przełomowego wydarzenia w historii Polski i Legnicy, jakim było wyprowadzenie wojsk radzieckich z kraju.

- Nie chodzi nam ani o resentyment, ani o okazjonalną uroczystość, ale o artystyczny projekt z wymiarem społecznym, a także o polsko-rosyjskie spotkanie po latach, które odbywać się będzie ponad ideologicznymi podziałami i politycznymi sporami. Będziemy przywoływać i przypominać historię, ale przede wszystkim tę ludzką, indywidualną. Nie zapominamy jak było, ale nie chcemy wypominać - podkreślił dyrektor Teatru Modrzejewskiej.

W piątek oprócz konferencji naukowej zaplanowano m.in. pokaz filmu dokumentalnego "Europa Środkowa idzie na wolność" w reż. Mirosława Jasińskiego oraz premierę spektaklu "Rzeczy" moskiewskiego Teatru doc.

W kolejnych dniach legniczanie będą mogli wziąć udział w spotkaniu-biesiadzie z udziałem byłych i obecnych mieszkańców Legnicy - Polaków, Rosjan, Ukraińców oraz Białorusinów, oraz wysłuchać koncertu rosyjskiej grupy "Leningrad". W niedzielę - ostatniego dnia imprezy - zaplanowano prezentację wyników badań etnograficznych prowadzonych w Legnicy przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego. Odbędzie się także projekcja filmu Waldemara Krzystka "Mała Moskwa" oraz dwóch przedstawień teatrów telewizji - "Ballada o Zakaczawiu" oraz "Wschody i Zachody Miasta".

W nocy  z czwartku na piątek czerwoną farbą wymazany został znajdujący się w centrum Legnicy Pomnik Polsko-Radzieckiego Braterstwa Broni.

W czwartek pod pomnikiem odbyła się demonstracja kilkudziesięciu przeciwników organizowanych przez Teatr Modrzejewskiej obchodów. Przeciwnicy obchodów protestują również w piątek pod pomnikiem i pod Teatrem Modrzejewskiej.

Pomnik stoi na Placu Słowiańskim w centrum Legnicy. Postał w 1951 r. Upamiętnia polskich i radzieckich żołnierzy, którzy brali udział w 1945 r. w wyzwoleniu miasta. Pomnik przedstawia dwóch żołnierzy - polskiego i radzieckiego, którzy ściskają sobie dłoń. Na ich rękach siedzi dziecko.

Ostatnimi oddziałami wojsk armii radzieckiej, które opuściły Polskę 16 września 1993 roku były oddziały stacjonujące w Legnicy.

Wojska radzieckie stacjonowały w Legnicy nieprzerwanie przez 48 powojennych lat. Tu znajdował się jeden z ważniejszych ośrodków dowództwa Paktu Warszawskiego, to stąd dowodzono m.in. inwazją na Czechosłowację w 1968 roku. W miejskich koszarach stacjonowało w różnych okresach od kilku do kilkunastu tysięcy żołnierzy sowieckiej armii. Dysponowała ona tutaj lotniskiem, stacją telewizyjną i szpitalem. Z tego też względu Legnica często była nazywana Małą Moskwą.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[fot. legnica.naszemiasto.pl]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook