Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica wybuchu III powstania śląskiego

26.05.2013

Na Górze Świętej Anny pod Pomnikiem Czynu Powstańczego odbył się w sobotę apel pamięci, oddano salwę honorową i złożono kwiaty. W ten sposób władze województwa opolskiego, mieszkańcy i goście ze Śląska obchodzili 92. rocznicę wybuchu III powstania śląskiego.

W sobotnich uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz województwa opolskiego z marszałkiem Józefem Sebestą i wicewojewodą Antonim Jastrzembskim na czele, radna sejmiku śląskiego i przedstawiciel tamtejszego urzędu marszałkowskiego, samorządowcy, przedstawiciele środowisk kombatanckich i organizacji kresowych oraz wojska i policji, a także potokowie rodzin powstańców i mieszkańcy okolic.

Wicewojewoda opolski zapewniał, że choć od III powstania śląskiego minęło 92 lata, to Góra Świętej Anny, gdzie od 21 do 26 maja 1921 r trwała największa bitwa zrywu, wciąż pamięta krwawe walki tamtych dni. Jastrzembski powiedział, że powstańcy okupili je życiem, zdrowiem i łzami, ale dzięki ich poświęceniu Polska odzyskała większy teren, niż miała dostać po niesprawiedliwym plebiscycie. Wicewojewoda podkreślił również, że od czasów III powstania śląskiego wiele się zmieniło, zwłaszcza w stosunkach polsko-niemieckich. Najlepszym jego zdaniem na to dowodem jest Opolszczyzna, gdzie obecnie w zgodzie żyją przedstawicie dwóch zwaśnionych przed laty narodów.

- Trzeba to doceniać i nie wywoływać demonów przeszłości - powiedział.

Marszałek województwa opolskiego Józef Sebesta dodał, że III powstanie śląskie dla wielu ówczesnych śląskich rodzin wiązało się z dramatycznymi wyborami. Zaznaczył również, że trudna historia związana z tamtymi wydarzeniami wciąż wymaga dyskusji i upamiętniania. W ramach uroczystości pod Pomnikiem Czynu Powstańczego w sobotę odbyła się też krótka część artystyczna w wykonaniu Orkiestry Wojskowej Dowództwa Sił Powietrznych z Radomia i Teatru Eko Studio w Opolu. Pieśni powstańcze wykonał natomiast śpiewak Oskar Koziołek.

III powstanie śląskie wybuchło w nocy z 2 na 3 maja 1921 r., trwało dwa miesiące. Był to ostatni z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku w latach 1919-1921, kiedy ważyła się sprawa przynależności państwowej obszaru należącego wcześniej do państwa niemieckiego.

Mający to określić plebiscyt odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Głosowało ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19. proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Przynależność do Polski wybrała mniejszość - 40,3 proc. Komisja Plebiscytowa zdecydowała o przyznaniu prawie całego obszaru Niemcom.

Na tę wieść, wcześniejsze pojedyncze strajki przekształciły się 2 maja w strajk generalny, a w nocy z 2 na 3 maja rozpoczęło się powstanie. Na jego czele stanął znany działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty.

Walki trwały dwa miesiące - powstańcy zdołali opanować prawie cały obszar plebiscytowy, później broniąc go przed siłami niemieckimi. Najpoważniejsze starcia miały miejsce właśnie w okolicach Góry św. Anny między 21 a 26 maja 1921 r. W III powstaniu śląskim wzięło udział ok. 60 tys. Polaków - 1218 spośród nich poległo, 794 odniosło rany. W wyniku powstania zdecydowano o korzystniejszym dla Polski podziale Śląska. Z obszaru plebiscytowego do Polski przyłączono 29 proc. obszaru i 46 proc. ludności. W Polsce znalazły się m.in. Katowice, Świętochłowice, Królewska Huta (obecny Chorzów), Rybnik, Lubliniec, Tarnowskie Góry i Pszczyna. Podział był też korzystny dla Polski gospodarczo - na przyłączonym terenie znajdowały się 53 z 67 istniejących kopalni, 22 z 37 wielkich pieców oraz 9 z 14 stalowni. 

PAP

[FOTO: Wikipedia - wykolejony przez powstańców niemiecki pociąg w pobliżu Kędzierzyna]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook