Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica urodzin "Żelaznej Damy"

13.10.2013

Dokładnie 88 lat temu na świat przyszła Margaret Thatcher, legendarna polityk, premier Wielkiej Brytanii, która stała się symbolem i wzorem dla wielu polityków konserwatywnych. Z wykształcenia chemiczka i prawniczka dzięki nieugiętej postawie w czasie strajków związków zawodowych została okrzyknięta "Żelazną Damą". Była jedną z czołowych „eurosceptyczek”, zwolenniczką ograniczonej integracji europejskiej.

W wieku XX to właśnie Thatcher była najdłużej urzędującym brytyjskim szefem rządu. Do dziś jest również jedyną kobietą, która pełniła tę funkcję. Jej życie i dokonania polityczne do dziś budzą niesłychane emocje i kontrowersje. Po śmierci Margaret Thatcher na całym świecie do głodu dochodzili zarówno jej zaciekli wrogowie, jak i zwolennicy jej linii politycznej.

Europoseł prof. Ryszard Legutko, były szef MEN, wskazywał w swoim wspomnieniu, że odejście Margaret Thatcher "to wielka strata dla wszystkich, którym bliskie są wartości konserwatywne".

"Ta wybitna premier pozostawiła po sobie ogromną spuściznę, o której będą pamiętać nie tylko Brytyjczycy. Dla mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej pozostanie Żelazną Damą niezłomną w walce z Żelazną Kurtyną. Jej odwaga, konsekwencja i determinacja zyskały ogromny szacunek i inspirowały konserwatystów na całym świecie. Zarówno w polityce wewnętrznej, reformując gospodarkę i walcząc z irlandzkim terroryzmem, jak i w polityce zagranicznej, nie ulegając argentyńskiemu szantażowi i walcząc z komunizmem w Europie, reprezentowała etos polityki opartej o wartości, wśród których najistotniejszą zawsze była dla Niej wolność" - pisał Legutko.

Wskazywał, że Thatcher "przez całą karierę polityczną niestrudzenie walczyła o to, aby Państwo było skuteczne, a jednocześnie nie krępowało inicjatywy i aktywności obywateli i stwarzało im jak najlepsze warunki do rozwijania danych im przez naturę talentów".

Gdyby żyła, skończyłaby dziś 88 lat. Skrzynka z prochami Margaret Thatcher spoczęła w grobie na terenie Królewskiego Szpitala w Chelsea.

TK
[Fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook