Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica urodzin Oskara Schindlera

27.04.2013

Oskar Schindler - niemiecki przemysłowiec, który podczas II wojny uratował przed zagładą ponad tysiąc pracujących u niego Żydów, przyszedł na świat 28 kwietnia 1908 r. w Zwittau na terenie obecnych Czech.

Oskar Schindler urodził się 28 kwietnia 1908 r. w Zwittau na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego (obecnie Czechy). Ojciec miał zakład zajmujący się produkcją maszyn rolniczych. Najbliższymi sąsiadami była rodzina zamożnego rabina Feliksa Kantora, z którą młody Oskar utrzymywał dość bliskie kontakty, co wykształciło w nim postawę tolerancji i szacunku dla odmiennego pochodzenia.

Po I wojnie jego rodzinne miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji. W wieku 20 lat Oskar poślubił Emilie Pelzl. Najpierw pracował w zakładzie ojca, a po jego plajcie w dobie kryzysu lat 30., został przedstawicielem handlowym. Związał się z Partią Niemców Sudeckich, współpracował także z Abwehrą, za co w 1938 r. został aresztowany. Jednak w związku z aneksją tych terenów przez III Rzeszę, odzyskał wolność. Zapisał się wówczas do NSDAP.

Po zajęciu przez Niemcy Polski, przeniósł się do Krakowa, gdzie miał współpracować z tamtejszą Abwehrą i zająć się działalnością przemysłową. Nabył za niewielkie fundusze fabrykę na krakowskim Podgórzu, której nadał nazwę Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych. Najpierw zajęli się wytwarzaniem naczyń emaliowanych, następnie również amunicji.

W fabryce pracowało ok. 1,3 tys. Żydów w charakterze robotników przymusowych. Chronił ich przed aresztowaniem i wywózką do obozów zagłady, najpierw - jak oceniają historycy - zapewne z przyczyn ekonomicznych. Później poruszony ich losem, udzielał im pomocy, budując dla nich na tyłach fabryki obóz, gdzie mieszkali wraz z zatrudnionymi dodatkowymi pracownikami i chronił ich przed wywózką podkreślając, że są niezastąpieni w pracy.

- Pod maską pozornej nonszalancji i rozwiązłości kryła się wrażliwość i odpowiedzialność (którą brał na siebie), troska i przyjaźń, a także podkreślana w czasie wojny i po niej wdzięczność dla żydowskich współpracowników za pomoc w realizacji swego głównego celu - ratowania z rąk ludobójców (pochodzących z jego narodu) jak największej liczby tak bardzo zagrożonych mieszkańców Krakowa pochodzenia żydowskiego - wspominał w rozmowie z Aleksandrem B. Skotnickim autorem książki "Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów" jeden z uratowanych przez Schindlera - Moshe Bejski.

Udało mu się uchronić swoich pracowników, nazywanych "Żydami Schindlera", także przed likwidacją krakowskiego getta. Przeniósł ich w październiku 1944 r. do fabryki w Bruennlitz (obecnie Czechy), a gdy po drodze zostali zatrzymani i wysłani do Auschwitz, udało mu się ich uwolnić.

Po zakończeniu wojny Schindler wyjechał do Argentyny, gdzie bez powodzenia zajmował się biznesem. W 1958 r. wrócił do Niemiec, gdzie także nie wiodło mu się w sprawach zawodowych. Wielokrotnie odwiedzał Izrael i uczestniczył w spotkaniach z uratowanymi przez siebie dawnymi pracownikami. Yad Vashem przyznał mu w 1963 r. medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Oskar Schindler zmarł w Hildesheim 9 października 1974 r. w związku z niewydolnością wątroby. Spoczął, zgodnie z życzeniem, na katolickim cmentarzu na Górze Syjon w Jerozolimie. Miejsce jego spoczynku odwiedza wielu jego dawnych podopiecznych wraz z rodzinami.

- Tylko niewyobrażalna odwaga i siła charakteru, spryt i inteligencja, świetna pamięć i zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi, umiejętność zjednywania sobie przyjaciół i sprzymierzeńców mogły pozwolić mu szczęśliwie doprowadzić do zamierzonego celu, jakim było uratowanie jak największej liczby skazanych przez system hitlerowski istnień ludzkich. Poświęcił na to nie tylko cały swój majątek, ale również zdrowie i do tego stopnia „wypalił” się psychicznie przez te pięć lat, że po wojnie nie zdołał już odbudować swojego życia osobistego ani zawodowego - pisał Aleksander B. Skotnicki.

Historię Schindlera przedstawił w "Liście Schindlera" Thomas Keneally. Na kanwie książki Steven Spielberg nakręcił film, do którego zdjęcia powstały głównie w Polsce. Obraz, nagrodzony kilkoma Oskarami, przybliżył historię Schindlera widzom na całym świecie. 

PAP

[FOTO: materiały promocyjne filmu "Lista Schindlera"]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook