Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica urodzin Oskara Schindlera

27.04.2013

Oskar Schindler - niemiecki przemysłowiec, który podczas II wojny uratował przed zagładą ponad tysiąc pracujących u niego Żydów, przyszedł na świat 28 kwietnia 1908 r. w Zwittau na terenie obecnych Czech.

Oskar Schindler urodził się 28 kwietnia 1908 r. w Zwittau na terenie Cesarstwa Austro-Węgierskiego (obecnie Czechy). Ojciec miał zakład zajmujący się produkcją maszyn rolniczych. Najbliższymi sąsiadami była rodzina zamożnego rabina Feliksa Kantora, z którą młody Oskar utrzymywał dość bliskie kontakty, co wykształciło w nim postawę tolerancji i szacunku dla odmiennego pochodzenia.

Po I wojnie jego rodzinne miasto znalazło się w granicach Czechosłowacji. W wieku 20 lat Oskar poślubił Emilie Pelzl. Najpierw pracował w zakładzie ojca, a po jego plajcie w dobie kryzysu lat 30., został przedstawicielem handlowym. Związał się z Partią Niemców Sudeckich, współpracował także z Abwehrą, za co w 1938 r. został aresztowany. Jednak w związku z aneksją tych terenów przez III Rzeszę, odzyskał wolność. Zapisał się wówczas do NSDAP.

Po zajęciu przez Niemcy Polski, przeniósł się do Krakowa, gdzie miał współpracować z tamtejszą Abwehrą i zająć się działalnością przemysłową. Nabył za niewielkie fundusze fabrykę na krakowskim Podgórzu, której nadał nazwę Niemiecka Fabryka Wyrobów Emaliowanych. Najpierw zajęli się wytwarzaniem naczyń emaliowanych, następnie również amunicji.

W fabryce pracowało ok. 1,3 tys. Żydów w charakterze robotników przymusowych. Chronił ich przed aresztowaniem i wywózką do obozów zagłady, najpierw - jak oceniają historycy - zapewne z przyczyn ekonomicznych. Później poruszony ich losem, udzielał im pomocy, budując dla nich na tyłach fabryki obóz, gdzie mieszkali wraz z zatrudnionymi dodatkowymi pracownikami i chronił ich przed wywózką podkreślając, że są niezastąpieni w pracy.

- Pod maską pozornej nonszalancji i rozwiązłości kryła się wrażliwość i odpowiedzialność (którą brał na siebie), troska i przyjaźń, a także podkreślana w czasie wojny i po niej wdzięczność dla żydowskich współpracowników za pomoc w realizacji swego głównego celu - ratowania z rąk ludobójców (pochodzących z jego narodu) jak największej liczby tak bardzo zagrożonych mieszkańców Krakowa pochodzenia żydowskiego - wspominał w rozmowie z Aleksandrem B. Skotnickim autorem książki "Oskar Schindler w oczach uratowanych przez siebie krakowskich Żydów" jeden z uratowanych przez Schindlera - Moshe Bejski.

Udało mu się uchronić swoich pracowników, nazywanych "Żydami Schindlera", także przed likwidacją krakowskiego getta. Przeniósł ich w październiku 1944 r. do fabryki w Bruennlitz (obecnie Czechy), a gdy po drodze zostali zatrzymani i wysłani do Auschwitz, udało mu się ich uwolnić.

Po zakończeniu wojny Schindler wyjechał do Argentyny, gdzie bez powodzenia zajmował się biznesem. W 1958 r. wrócił do Niemiec, gdzie także nie wiodło mu się w sprawach zawodowych. Wielokrotnie odwiedzał Izrael i uczestniczył w spotkaniach z uratowanymi przez siebie dawnymi pracownikami. Yad Vashem przyznał mu w 1963 r. medal Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Oskar Schindler zmarł w Hildesheim 9 października 1974 r. w związku z niewydolnością wątroby. Spoczął, zgodnie z życzeniem, na katolickim cmentarzu na Górze Syjon w Jerozolimie. Miejsce jego spoczynku odwiedza wielu jego dawnych podopiecznych wraz z rodzinami.

- Tylko niewyobrażalna odwaga i siła charakteru, spryt i inteligencja, świetna pamięć i zdolność nawiązywania i utrzymywania kontaktów z ludźmi, umiejętność zjednywania sobie przyjaciół i sprzymierzeńców mogły pozwolić mu szczęśliwie doprowadzić do zamierzonego celu, jakim było uratowanie jak największej liczby skazanych przez system hitlerowski istnień ludzkich. Poświęcił na to nie tylko cały swój majątek, ale również zdrowie i do tego stopnia „wypalił” się psychicznie przez te pięć lat, że po wojnie nie zdołał już odbudować swojego życia osobistego ani zawodowego - pisał Aleksander B. Skotnicki.

Historię Schindlera przedstawił w "Liście Schindlera" Thomas Keneally. Na kanwie książki Steven Spielberg nakręcił film, do którego zdjęcia powstały głównie w Polsce. Obraz, nagrodzony kilkoma Oskarami, przybliżył historię Schindlera widzom na całym świecie. 

PAP

[FOTO: materiały promocyjne filmu "Lista Schindlera"]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook