Jedynie prawda jest ciekawa


30. rocznica strajku w SGSP

02.12.2011

Z okazji 30. rocznicy strajku w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej (d. Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej) pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie oraz przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki w piątek złożono kwiaty i wieńce.

Wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki została odprawiona msza święta. Mieszkańcy Warszawy złożyli kwiaty na grobie ks. Popiełuszki.

Na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w trakcie protestu studentów i pracowników przeciwko podporządkowaniu szkoły resortowi spraw wewnętrznych, ks. Popiełuszko odprawiał na terenie szkoły msze święte.

Auli SGSP, gdzie podczas strajku kapelani odprawiali msze święte, zostało w piątek nadane imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Ryszard Dąbrowa podkreślił, że na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego, ludzie zgromadzeni w auli byli świadkami historycznych wydarzeń. Jak przypomniał w tym miejscu spotykali się studenci i pracownicy, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie uczelni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, powiedział, że wiara i wytrwałość strajkujących, a także inne wydarzenia, przyczyniły się do przywrócenia Polsce wolności. - Atmosfera gęstniała, wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że coś wisiało w powietrzu. Opór szkoły został złamany, ale oni nigdy się nie poddali - tak o strajkujących mówił abp Hoser.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. matka błogosławionego ks. Popiełuszki, Marianna, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas senior kard. Józef Glemp, wicepremier Waldemar Pawlak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza powstała w 1971 roku na bazie byłej pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania szkoły, rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci sugerowali, żeby uczelnia została objęta projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiano się podporządkowania WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym.

25 listopada  1981 r. studenci rozpoczęli strajk okupacyjny. Dwa dni później komitet strajkowy zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową, składającą się z przedstawicieli MSW, Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz KGSP. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a 30 listopada Rada Ministrów rozwiązała szkołę.

W związku z pobytem na terenie uczelni osób niezwiązanych z WOSP oraz z możliwością włączenia do akcji solidarnościowej uczniów szkół ponadpodstawowych, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. 2 grudnia na teren WOSP wkroczyły jednostki ZOMO i zmusiły strajkujących do opuszczenia szkoły.

PAP
[fot. XXwiek.pl ze zbiorów Ośrodka KARTA/autor NN]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook