Jedynie prawda jest ciekawa


30. rocznica strajku w SGSP

02.12.2011

Z okazji 30. rocznicy strajku w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej (d. Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej) pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie oraz przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki w piątek złożono kwiaty i wieńce.

Wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki została odprawiona msza święta. Mieszkańcy Warszawy złożyli kwiaty na grobie ks. Popiełuszki.

Na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w trakcie protestu studentów i pracowników przeciwko podporządkowaniu szkoły resortowi spraw wewnętrznych, ks. Popiełuszko odprawiał na terenie szkoły msze święte.

Auli SGSP, gdzie podczas strajku kapelani odprawiali msze święte, zostało w piątek nadane imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Ryszard Dąbrowa podkreślił, że na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego, ludzie zgromadzeni w auli byli świadkami historycznych wydarzeń. Jak przypomniał w tym miejscu spotykali się studenci i pracownicy, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie uczelni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, powiedział, że wiara i wytrwałość strajkujących, a także inne wydarzenia, przyczyniły się do przywrócenia Polsce wolności. - Atmosfera gęstniała, wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że coś wisiało w powietrzu. Opór szkoły został złamany, ale oni nigdy się nie poddali - tak o strajkujących mówił abp Hoser.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. matka błogosławionego ks. Popiełuszki, Marianna, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas senior kard. Józef Glemp, wicepremier Waldemar Pawlak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza powstała w 1971 roku na bazie byłej pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania szkoły, rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci sugerowali, żeby uczelnia została objęta projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiano się podporządkowania WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym.

25 listopada  1981 r. studenci rozpoczęli strajk okupacyjny. Dwa dni później komitet strajkowy zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową, składającą się z przedstawicieli MSW, Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz KGSP. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a 30 listopada Rada Ministrów rozwiązała szkołę.

W związku z pobytem na terenie uczelni osób niezwiązanych z WOSP oraz z możliwością włączenia do akcji solidarnościowej uczniów szkół ponadpodstawowych, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. 2 grudnia na teren WOSP wkroczyły jednostki ZOMO i zmusiły strajkujących do opuszczenia szkoły.

PAP
[fot. XXwiek.pl ze zbiorów Ośrodka KARTA/autor NN]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook