Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

30. rocznica strajku w SGSP

02.12.2011

Z okazji 30. rocznicy strajku w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej (d. Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej) pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie oraz przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki w piątek złożono kwiaty i wieńce.

Wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki została odprawiona msza święta. Mieszkańcy Warszawy złożyli kwiaty na grobie ks. Popiełuszki.

Na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w trakcie protestu studentów i pracowników przeciwko podporządkowaniu szkoły resortowi spraw wewnętrznych, ks. Popiełuszko odprawiał na terenie szkoły msze święte.

Auli SGSP, gdzie podczas strajku kapelani odprawiali msze święte, zostało w piątek nadane imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Ryszard Dąbrowa podkreślił, że na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego, ludzie zgromadzeni w auli byli świadkami historycznych wydarzeń. Jak przypomniał w tym miejscu spotykali się studenci i pracownicy, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie uczelni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, powiedział, że wiara i wytrwałość strajkujących, a także inne wydarzenia, przyczyniły się do przywrócenia Polsce wolności. - Atmosfera gęstniała, wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że coś wisiało w powietrzu. Opór szkoły został złamany, ale oni nigdy się nie poddali - tak o strajkujących mówił abp Hoser.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. matka błogosławionego ks. Popiełuszki, Marianna, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas senior kard. Józef Glemp, wicepremier Waldemar Pawlak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza powstała w 1971 roku na bazie byłej pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania szkoły, rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci sugerowali, żeby uczelnia została objęta projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiano się podporządkowania WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym.

25 listopada  1981 r. studenci rozpoczęli strajk okupacyjny. Dwa dni później komitet strajkowy zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową, składającą się z przedstawicieli MSW, Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz KGSP. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a 30 listopada Rada Ministrów rozwiązała szkołę.

W związku z pobytem na terenie uczelni osób niezwiązanych z WOSP oraz z możliwością włączenia do akcji solidarnościowej uczniów szkół ponadpodstawowych, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. 2 grudnia na teren WOSP wkroczyły jednostki ZOMO i zmusiły strajkujących do opuszczenia szkoły.

PAP
[fot. XXwiek.pl ze zbiorów Ośrodka KARTA/autor NN]

Słowa kluczowe:

SGSP

,

strajk

,

rocznica

,

pacyfikacja

Warto poczytać

 1. ropcio-steff 25.03.2017

  40 lat temu powstał Ruch Obrony Praw Człowieka i Obywatela

  25 marca mija 40 lat od utworzenia drugiej, obok KOR, jawnie działającej antypeerelowskiej organizacji opozycyjnej.

 2. TadeuszKosciuszko-fsd 24.03.2017

  Kościuszko - przyjaciel wolności

  "Siła ducha Kościuszki polega na tym, że on zawsze konsolidował, jednoczył Polaków".

 3. mid-17323102 23.03.2017

  Gdańsk: Otwarto Muzeum II Wojny Światowej.

  - Wystawa główna Muzeum II Wojny Światowej jest zapisem emocji, pamięci tysięcy Polaków, jest dobrem ogólnonarodowym - mówił podczas otwarcia placówki jej dyrektor prof. Paweł Machcewicz.

 4. Markowapomnik 23.03.2017

  73. rocznica zamordowania Ulmów

  24 marca 1944 r. w Markowej k. Łańcuta na Podkarpaciu niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów oraz ukrywających ich rodzinę Ulmów.

 5. apartyys 21.03.2017

  Dokumenty dot. walk Sowietów z podziemiem na Litwie

  -Polacy i Litwini doświadczyli wielu represji ze strony sowieckich organów bezpieczeństwa, które bezwzględnie zwalczały wszelkie próby odzyskania niepodległości przez oba kraje- powiedział prezes IPN.

 6. PlacStuStraconychZgierz 20.03.2017

  75 rocznica Zbrodni Zgierskiej

  Mord na ludności cywilnej, nazwany później Zbrodnią Zgierską, to największa egzekucja publiczna ludności polskiej na terenach wcielonych do Rzeszy.

 7. PLBelzecexterminationcamp4 16.03.2017

  75 lat temu do Bełżca trafił pierwszy transport Żydów

  Około 450 tys. Żydów z Polski i innych krajów Europy zamordowali Niemcy w 1942 r. w obozie zagłady w Bełżcu (Lubelskie). 75 lat temu przywieziono tu pierwsze transporty ludzi w ramach Akcji Reinhardt - zaplanowanej zagłady Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa.

 8. plaszow 14.03.2017

  Najnowsze odkrycia w obozie KL Plaszow

  Naziści spalili ciała ofiar masowych egzekucji, chowane w zbiorowych grobach, zacierając ślady po zbrodniach.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook