Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

30. rocznica strajku w SGSP

02.12.2011

Z okazji 30. rocznicy strajku w warszawskiej Szkole Głównej Służby Pożarniczej (d. Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej) pod tablicą upamiętniającą to wydarzenie oraz przed tablicą ks. Jerzego Popiełuszki w piątek złożono kwiaty i wieńce.

Wcześniej w kościele św. Stanisława Kostki została odprawiona msza święta. Mieszkańcy Warszawy złożyli kwiaty na grobie ks. Popiełuszki.

Na przełomie listopada i grudnia 1981 roku, w trakcie protestu studentów i pracowników przeciwko podporządkowaniu szkoły resortowi spraw wewnętrznych, ks. Popiełuszko odprawiał na terenie szkoły msze święte.

Auli SGSP, gdzie podczas strajku kapelani odprawiali msze święte, zostało w piątek nadane imię bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Rektor Szkoły Głównej Służby Pożarniczej Ryszard Dąbrowa podkreślił, że na kilka tygodni przed wprowadzeniem stanu wojennego, ludzie zgromadzeni w auli byli świadkami historycznych wydarzeń. Jak przypomniał w tym miejscu spotykali się studenci i pracownicy, którzy nie zgadzali się na podporządkowanie uczelni Ministerstwu Spraw Wewnętrznych.

Ordynariusz diecezji warszawsko-praskiej abp Henryk Hoser, wspominając wydarzenia sprzed 30 lat, powiedział, że wiara i wytrwałość strajkujących, a także inne wydarzenia, przyczyniły się do przywrócenia Polsce wolności. - Atmosfera gęstniała, wszyscy zdawaliśmy sobie sprawę, że coś wisiało w powietrzu. Opór szkoły został złamany, ale oni nigdy się nie poddali - tak o strajkujących mówił abp Hoser.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. matka błogosławionego ks. Popiełuszki, Marianna, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, prymas senior kard. Józef Glemp, wicepremier Waldemar Pawlak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej Wiesław Leśniakiewicz.

Wyższa Oficerska Szkoła Pożarnicza powstała w 1971 roku na bazie byłej pomaturalnej Szkoły Oficerów Pożarnictwa. Wydarzenia, które doprowadziły do rozwiązania szkoły, rozegrały się na przełomie listopada i grudnia 1981 r. Przyczyną napiętej sytuacji było miejsce WOSP w systemie szkolnictwa wyższego w Polsce. Studenci sugerowali, żeby uczelnia została objęta projektem ustawy o szkolnictwie wyższym, sprzeciwiano się podporządkowania WOSP przepisom ustawy o szkolnictwie wojskowym.

25 listopada  1981 r. studenci rozpoczęli strajk okupacyjny. Dwa dni później komitet strajkowy zgłosił gotowość podjęcia rozmów z Komisją Międzyresortową, składającą się z przedstawicieli MSW, Ministerstwa Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki oraz KGSP. Rozmowy zostały jednak zawieszone, a 30 listopada Rada Ministrów rozwiązała szkołę.

W związku z pobytem na terenie uczelni osób niezwiązanych z WOSP oraz z możliwością włączenia do akcji solidarnościowej uczniów szkół ponadpodstawowych, Minister Spraw Wewnętrznych podjął decyzję o użyciu sił porządkowych do rozwiązania konfliktu. 2 grudnia na teren WOSP wkroczyły jednostki ZOMO i zmusiły strajkujących do opuszczenia szkoły.

PAP
[fot. XXwiek.pl ze zbiorów Ośrodka KARTA/autor NN]

Słowa kluczowe:

SGSP

,

strajk

,

rocznica

,

pacyfikacja

Warto poczytać

 1. tank 22.10.2016

  23 października 1956 r. Węgrzy przeciwstawili się komunizmowi

  W Budapeszcie rozpoczęło się powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską.

 2. kl-st 21.10.2016

  Śledztwo ws. KL Ravensbrueck będzie wznowione

  -Podejmujemy śledztwo, ponieważ zawieszenie postępowania nie oznacza, że zostało ono merytorycznie zakończone- powiedział prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki.

 3. franczakwpolityceSI 21.10.2016

  53 lata temu zginął "Lalek"

  53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. "Lalek" - ostatni Żołnierz Wyklęty. "Poświęcił życie za wolność ojczyzny, której nie doczekał" - brzmi napis umieszczony na grobie partyzanta.

 4. 4445e90b21e2468382d0bf0622b65d3cstf 19.10.2016

  32. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

  "Za życia gromadził ludzi, kochał ich, rozumiał. Ale nie zatrzymywał ich dla siebie, prowadził go Boga".

 5. ElżbietaZawacka01-20060613 18.10.2016

  Gen. Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród Cichociemnych

  Gen. Elżbieta Zawacka "Zo", jedyna kobieta wśród Cichociemnych, równie zaciekle, co o niepodległość, walczyła o prawa żołnierek, a w czasach PRL-u o pamięć o żołnierzach AK.

 6. rocznicaaa 16.10.2016

  38. rocznica wyboru Polaka na papieża

  Arcybiskup krakowski Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

 7. st-ob 11.10.2016

  Przemówienia Hitlera przed byłym obozem

  Sprawcy grozi kara za posługiwanie się symbolami sprzecznymi z konstytucją.

 8. 0003KMNUQYOHFNYX-C122-F4 09.10.2016

  406 lat temu polskie wojska zajęły Kreml

  W dziejach Rosji okres rządów Polaków to najboleśniejsze lata. Faktycznie przestała wtedy istnieć jako suwerenne państwo.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook