Jedynie prawda jest ciekawa

Rocznica urodzin ostatniego przywódcy Polskiego Państwa Podziemnego

02.03.2016

Stefan Korboński przyszedł na świat 2 marca 1901 roku.

115 lat temu, 2 marca 1901 urodził się zmarł ostatni szef Polskiego Państwa Podziemnego - Stefan Korboński.

Po aresztowaniu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego - 27 marca 1945 w Pruszkowie - Rząd Polski w Londynie mianował go Delegatem Rządu na Kraj. Tym samym Korboński stał się ostatnich, który pełnił tę rolę.

„Jednym z niedocenianych osiągnięć Korbońskiego była osobiście przez niego zorganizowana i prowadzona łączność radiowa z Londynem. Była zupełnie niezależna od sieci wojskowej i służyła celom informacyjnym i politycznym, działała szybko i sprawnie. Wiadomość przekazana przez Korbońskiego do Anglii przed południem, nadawana była parę godzin później przez polską radiostację ukrytą pod Londynem” - mówił o nim Tadeusz Żenczykowski, czytamy na polskieradio.pl.

Korboński pełnił ten urząd do 27 czerwca 1945, kiedy to rozwiązała się Rada Jedności Narodowej.

Ostatni Delegat Rządu na Kraj został aresztowany przez komunistów i zamknięty w krakowskim więzieniu. Opuścił więzienie nie podejmując współpracy z okupantem. Korboński jeszcze przed wojną był działaczem ruchu ludowego, dlatego po wyjściu na wolność zaangażował się w działalność Polskiego Stronnictwa Ludowego. Musiał jednak opuścić Polskę z obawy o własne życie.

Przedostał się na zachód Europy, skąd wyjechał do Stanów Zjednoczonych. Był prezesem Polskiej Rady Jedności Narodowej w Ameryce. Zmarł 23 kwietnia 1989 roku w Waszyngtonie.

mly/wikipedia/polskieradio.pl

fot. [Muzeum Powstania Warszawskiego]
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook