Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka

10.03.2013

Odbyły się uroczystości 65.rocznicy śmierci ks. mjr Rudolfa Marszałka zamordowanego przez komunistów w mokotowskim więzieniu. Mjr. Marszałek był kapelanem Wojska Polskiego.

W miejscowym kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa modlono się za kapłana-męczennika, odbył się Apel Poległych i odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci pierwszego proboszcza bystrzyńskiej świątyni. W tym samym czasie pod tablicą na ścianie cmentarza służewieckiego w Warszawie – miejsca potajemnego pochówku kapelana – zapalono znicz pamięci.

Liturgii w beskidzkiej świątyni przewodniczył ks. prof. Bernard Kołodziej TChr z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Duchowny przybliżył postać bohaterskiego kapłana, który w 1932 roku wstąpił do założonego przez kard. Augusta Hlonda Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Uczony przypominał, że w życiorysie współbrata wciąż jest wiele białych plam, które ma nadzieję wyjaśnić, dzięki pomocy znajomych bohaterskiego księdza i rodziny.

Wydaje się, że najwyższy czas, by to wszystko, co jeszcze jest w tajnych archiwach UB, odtajnić. Może mają jakieś dokumenty ludzie, którzy, aby nie być pociągnięci do odpowiedzialności, wcześniej bali się ich ujawnić – mówił profesor.

Kaznodzieja podkreślił, że obowiązkiem żyjących jest pamięć o takich postaciach jak ks. Marszałek, oraz doprowadzenie do procesu beatyfikacyjnego ofiar powojennego terroru komunistycznego w latach 1945-1956.

My dziś oddajemy ks. Rudolfowi cześć po wojskowemu: cześć jego pamięci! – kończył kazanie chrystusowiec z Poznania.

Bogdan Ścibut, koordynator niedzielnych uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz wojskowych i cywilnych, różnych organizacji kombatanckich i stowarzyszeń, oraz rodzina ks. Marszałka, zaznaczył, że dopiero teraz po 65 latach można powiedzieć o szczegółach życia kapłana patrioty i męczennika.

To jest życiorys wyjątkowy. Z jednej strony kapelana, misjonarza, z drugiej strony konspiratora, człowieka znającego 6 języków, człowieka o niezwykłym poczuciu humoru. Opracowując biografię, spotkaliśmy jego ministrantów, którzy tu żyją. Żyją tu także dzieci jego współtowarzyszy z Armii Krajowej, z Narodowych Sił Zbrojnych – zaznacza współautor książki o ks. Marszałku.

Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy przed kościołem w Bystrej, odbył się Apel Poległych, a bielscy komandosi oddali salwę honorową.

Rudolf Marszałek ur. się 29 sierpnia 1911 roku w podbielskich Komorowicach Był uczniem Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku. Działał aktywnie w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie. W 1928 roku pojechał na Światowy Zlot Harcerstwa w Cambridge. Po ukończeniu kursów w szkole Podchorążych Piechoty w Zambrowie w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie wstąpił do Seminarium Zagranicznego Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Potulicach, koło Bydgoszczy. Studiował teologię misyjną na UAM w Poznaniu. W 1935 r. brał udział w Kongresie Eucharystycznym w Manili na Filipinach oraz w Kongresie w Budapeszcie. Święcenia kapłańskie przyjął w marcu 1939 roku.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku służył jako kapelan 58 Pułku Piechoty. Po kapitulacji Warszawy trafił do więzienia na Pawiaku. Po wyjściu utworzył konspiracyjną organizację wojskową Łańcuch Wolnych Polaków. zamienioną potem na Orzeł Biały. Pod dekonspiracji otrzymał rozkaz wyjazdu na Węgry. Po zatrzymaniu trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych w Mauthausen i Gusen. W 1941 r. został skazany na 1,5 roku więzienia. Na początku 1943 roku powrócił do Bielska. Został rektorem kościoła w Bystrej Krakowskiej oraz kapelanem Batalionów Chłopskich na Śląsku Cieszyńskim. Wkrótce został też duszpasterzem działających w regionie oddziałów NSZ

W październiku 1945 r. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina mianował ks. Marszałka kapelanem w Norymberdze, a płk Antoni Szacki majorem i oficerem do spraw specjalnych Grupy Operacyjnej Zachód NSZ.

W grudniu 1945 r. ks. Marszałek powrócił do kraju. Objął probostwo w Bystrej Śląskiej i Mikuszowicach Śląskich. Został kapelanem oddziału partyzanckiego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Po krótkim wyjeździe do Niemiec w listopadzie 1946 roku ks. Marszałek ps.„Opoka” powrócił do kraju, gdzie szybko trafił w ręce UB.

W styczniu 1947 r. został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Tam został poddany torturom, a w styczniu 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na trzykrotną karę śmierci oraz przepadek mienia za usiłowanie zmiany przemocą ustroju państwa, dezercję, grabież oraz przekazanie tajemnic państwowych. Najwyższy Sąd Wojskowy odrzucił skargę obrońcy, a prezydent Bolesław Bierut odrzucił prośbę o ułaskawienie.

Ks. mjr Rudolf Marszałek został strzałem w tył głowy stracony 10 marca 1948 roku o godz. 21.55 w mokotowskim więzieniu. Ciało pochowano potajemnie w Dolinie Służewieckiej.

Dziś o 21.55 w godzinę śmierci ks. Marszałka w Bystrej rozpalona zostania górska watra.

KAI, lz

[fot: onr.org]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook