Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica śmierci ks. mjr. Rudolfa Marszałka

10.03.2013

Odbyły się uroczystości 65.rocznicy śmierci ks. mjr Rudolfa Marszałka zamordowanego przez komunistów w mokotowskim więzieniu. Mjr. Marszałek był kapelanem Wojska Polskiego.

W miejscowym kościele pw. Najdroższej Krwi Pana Jezusa modlono się za kapłana-męczennika, odbył się Apel Poległych i odsłonięto pamiątkową tablicę ku czci pierwszego proboszcza bystrzyńskiej świątyni. W tym samym czasie pod tablicą na ścianie cmentarza służewieckiego w Warszawie – miejsca potajemnego pochówku kapelana – zapalono znicz pamięci.

Liturgii w beskidzkiej świątyni przewodniczył ks. prof. Bernard Kołodziej TChr z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Duchowny przybliżył postać bohaterskiego kapłana, który w 1932 roku wstąpił do założonego przez kard. Augusta Hlonda Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej. Uczony przypominał, że w życiorysie współbrata wciąż jest wiele białych plam, które ma nadzieję wyjaśnić, dzięki pomocy znajomych bohaterskiego księdza i rodziny.

Wydaje się, że najwyższy czas, by to wszystko, co jeszcze jest w tajnych archiwach UB, odtajnić. Może mają jakieś dokumenty ludzie, którzy, aby nie być pociągnięci do odpowiedzialności, wcześniej bali się ich ujawnić – mówił profesor.

Kaznodzieja podkreślił, że obowiązkiem żyjących jest pamięć o takich postaciach jak ks. Marszałek, oraz doprowadzenie do procesu beatyfikacyjnego ofiar powojennego terroru komunistycznego w latach 1945-1956.

My dziś oddajemy ks. Rudolfowi cześć po wojskowemu: cześć jego pamięci! – kończył kazanie chrystusowiec z Poznania.

Bogdan Ścibut, koordynator niedzielnych uroczystości, w których udział wzięli przedstawiciele parlamentu, władz wojskowych i cywilnych, różnych organizacji kombatanckich i stowarzyszeń, oraz rodzina ks. Marszałka, zaznaczył, że dopiero teraz po 65 latach można powiedzieć o szczegółach życia kapłana patrioty i męczennika.

To jest życiorys wyjątkowy. Z jednej strony kapelana, misjonarza, z drugiej strony konspiratora, człowieka znającego 6 języków, człowieka o niezwykłym poczuciu humoru. Opracowując biografię, spotkaliśmy jego ministrantów, którzy tu żyją. Żyją tu także dzieci jego współtowarzyszy z Armii Krajowej, z Narodowych Sił Zbrojnych – zaznacza współautor książki o ks. Marszałku.

Podczas odsłonięcia pamiątkowej tablicy przed kościołem w Bystrej, odbył się Apel Poległych, a bielscy komandosi oddali salwę honorową.

Rudolf Marszałek ur. się 29 sierpnia 1911 roku w podbielskich Komorowicach Był uczniem Gimnazjum im. Józefa Piłsudskiego w Bielsku. Działał aktywnie w Sodalicji Mariańskiej i harcerstwie. W 1928 roku pojechał na Światowy Zlot Harcerstwa w Cambridge. Po ukończeniu kursów w szkole Podchorążych Piechoty w Zambrowie w 4 Pułku Strzelców Podhalańskich w Cieszynie wstąpił do Seminarium Zagranicznego Towarzystwa Chrystusowego dla Wychodźców w Potulicach, koło Bydgoszczy. Studiował teologię misyjną na UAM w Poznaniu. W 1935 r. brał udział w Kongresie Eucharystycznym w Manili na Filipinach oraz w Kongresie w Budapeszcie. Święcenia kapłańskie przyjął w marcu 1939 roku.

Podczas kampanii wrześniowej 1939 roku służył jako kapelan 58 Pułku Piechoty. Po kapitulacji Warszawy trafił do więzienia na Pawiaku. Po wyjściu utworzył konspiracyjną organizację wojskową Łańcuch Wolnych Polaków. zamienioną potem na Orzeł Biały. Pod dekonspiracji otrzymał rozkaz wyjazdu na Węgry. Po zatrzymaniu trafił do niemieckich obozów koncentracyjnych w Mauthausen i Gusen. W 1941 r. został skazany na 1,5 roku więzienia. Na początku 1943 roku powrócił do Bielska. Został rektorem kościoła w Bystrej Krakowskiej oraz kapelanem Batalionów Chłopskich na Śląsku Cieszyńskim. Wkrótce został też duszpasterzem działających w regionie oddziałów NSZ

W październiku 1945 r. biskup polowy Wojska Polskiego Józef Gawlina mianował ks. Marszałka kapelanem w Norymberdze, a płk Antoni Szacki majorem i oficerem do spraw specjalnych Grupy Operacyjnej Zachód NSZ.

W grudniu 1945 r. ks. Marszałek powrócił do kraju. Objął probostwo w Bystrej Śląskiej i Mikuszowicach Śląskich. Został kapelanem oddziału partyzanckiego NSZ kpt. Henryka Flamego „Bartka”. Po krótkim wyjeździe do Niemiec w listopadzie 1946 roku ks. Marszałek ps.„Opoka” powrócił do kraju, gdzie szybko trafił w ręce UB.

W styczniu 1947 r. został przewieziony do Warszawy i osadzony w więzieniu przy ul. Rakowieckiej. Tam został poddany torturom, a w styczniu 1948 r. Wojskowy Sąd Rejonowy skazał go na trzykrotną karę śmierci oraz przepadek mienia za usiłowanie zmiany przemocą ustroju państwa, dezercję, grabież oraz przekazanie tajemnic państwowych. Najwyższy Sąd Wojskowy odrzucił skargę obrońcy, a prezydent Bolesław Bierut odrzucił prośbę o ułaskawienie.

Ks. mjr Rudolf Marszałek został strzałem w tył głowy stracony 10 marca 1948 roku o godz. 21.55 w mokotowskim więzieniu. Ciało pochowano potajemnie w Dolinie Służewieckiej.

Dziś o 21.55 w godzinę śmierci ks. Marszałka w Bystrej rozpalona zostania górska watra.

KAI, lz

[fot: onr.org]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook