Jedynie prawda jest ciekawa

Rocznica śmierci Jerzego Łojka

07.10.2011

Mija 25 lat od śmierci Jerzego Łojka - wybitnego historyka, działacza opozycji demokratycznej, człowieka, który całe swoje dorosłe życie niestrudzenie walczył o prawdę na temat zbrodni katyńskiej.

Jerzy Łojek, specjalista w historii politycznej I Rzeczpospolitej, powstań narodowych, agresji sowieckiej na Polskę w 1939 roku i jej skutków, znawca stosunków polsko-rosyjskich, zmarł 7 października 1986 roku w wieku 54 lat. Urodzony w Warszawie w 1932 roku, ukończył studia historyczne na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie się habilitował.

W jego bogatym dorobku naukowym szczególnym powodzeniem cieszyły się prace dotyczące XVIII wieku i schyłku I Rzeczpospolitej m.in. Geneza i obalenie Konstytucji 3 maja (1986), Ku naprawie Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 maja (1988).

Najważniejsze jednak z punktu widzenia polskiej świadomości historycznej prace Jerzy Łojek opublikował pod pseudonimem Leopold Jerzewski. Zaliczają się do nich: Agresja 17 września 1939. Studium aspektów politycznych (1979), Dzieje sprawy Katynia (1980) oraz Kalendarz historyczny (1986). Teksty te ukazały się w drugoobiegowych wydawnictwach i krążyły po kraju jako tzw. bibuła.

W PRL Łojek przyłączał się do wielu opozycyjnych inicjatyw obywatelskich. Uczestniczył m.in. w pracach Klubu Służby Niepodległości, był także członkiem rady naukowej Ośrodka Badań Społecznych „Solidarności” Regionu Mazowsze, w której kierował Pracownią Historii Najnowszej.

Jerzy Łojek był synem oficera zamordowanego przez Sowietów w Katyniu. Kwestia walki o prawdę historyczną na temat tej zbrodni była dla niego tak ważną sprawą, iż w swoim testamencie zobowiązał najbliższych do kontynuowania wysiłków w celu jej wyjaśniania i nagłaśniania.

Ostatnią wolę profesora wypełniała jego żona Bożena Mamontowicz-Łojek, współzałożycielka i przewodnicząca Zarządu Polskiej Fundacji Katyńskiej, dążącej do wyjaśnienia wszystkich okoliczności zbrodni. Zginęła w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 roku.

RoJ

Na zdjęciu: fragment okładki jednej z książek Jerzego Łojka


CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook