Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica śmierci Bolesława Krzywoustego

28.10.2013

Władca Polski, którego testament rozpoczął okres rozbicia dzielnicowego kraju Bolesław III Krzywousty zmarł 28 października 1138 r. prawdopodobnie w Sochaczewie. Według tradycji spoczywa w Płocku. W tym roku mija 875 lat od tego wydarzenia.

Bolesław III Krzywousty, syn księcia Władysława I Hermana i Judyty czeskiej, urodził się prawdopodobnie 20 sierpnia 1086 r. Był długo wyczekiwanym dzieckiem księcia i jego drugiej żony, która wkrótce po jego narodzinach zmarła. Jak oceniają historycy, książę dość szybko przeznaczył Bolesława na sukcesora, co miało tłumaczyć m.in. umieszczenie starszego syna Zbigniewa w klasztorze w Niemczech. Opiekunem młodego Bolesława został palatyn Sieciech, który z czasem zaczął uzyskiwać coraz większe wpływy.

Pragnąc się temu przeciwstawić, część możnych sprowadziła Zbigniewa do kraju. Pod ich naciskiem Władysław I Herman uznał prawa starszego syna, a po ujawnieniu planów Sieciecha związanych z przejęciem władzy, zgodził na podział kraju między synów. Palatyn próbował jeszcze odzyskać wpływy, jednak ostatecznie został wygnany. Po śmierci Władysława I Hermana synowie podzielili się władzą, jednak regularnie wybuchały między nimi konflikty o przywództwo, które ostatecznie uzyskał Bolesław. Pod pretekstem obrony praw Zbigniewa rozpoczęła się wojna między Krzywoustym a cesarstwem niemieckim, w której zwyciężył Bolesław pokonując wojska niemieckie pod Głogowem i na Psim Polu.

Przedsięwziął także nieudaną wyprawę przeciw Czechom, zakończoną rozejmem zakładającym powrót Zbigniewa. Jednak wobec zgłaszanych prawdopodobnie przez starszego brata pretensji do odzyskania władzy, polecił go uwięzić i oślepić. Został za to obłożony ekskomuniką zwalniającą poddanych z posłuszeństwa. By ją cofnąć udał się z pielgrzymką na Węgry i do grobu św. Wojciecha, pościł przez 40 dni i rozdawał jałmużnę.

Jednym z celów polityki Bolesława było opanowanie Pomorza. W 1119 r. ostatecznie udało mu się wcielić do Polski Pomorze Gdańskie, a trzy lata później - uzyskać hołd lenny z Pomorza Zachodniego. W tym czasie miał także miejsce bunt palatyna Skarbimira. Bolesławowi udało się go stłumić, a samego Skarbimira ukarał oślepieniem. Zawarł również sojusz z królem Danii i Szwecji.

Pragnąć zbliżyć Pomorze do Polski zainicjował misję chrystianizacyjną, którą poprowadził biskup Otton z Bambergu. W związku z bullą papieską przyznającą zwierzchność arcybiskupstwa magdeburskiego nad Kościołem polskim i nowymi diecezjami na Pomorzu, pragnąc ratować pomorskie zdobycze terytorialne na zjeździe w Merseburgu w 1135 r. złożył cesarzowi Lotarowi hołd lenny z tych rejonów. W zamian cesarz uznał polskie prawa do Pomorza. Polska zawarła także pokój z Węgrami, uznając władzę Beli II Ślepego. Udało się też uzyskać uznanie przez papieża Innocentego II metropolitalnych praw i zwierzchności Gniezna nad diecezjami polskimi.

Bolesław Krzywousty zmarł 28 października 1138 r. prawdopodobnie w Sochaczewie. Według legendy jego grób znajduje się w Płocku.

Chcą uniknąć walki o władzę pomiędzy synami podzielił w testamencie kraj pomiędzy nich, co stało się początkiem rozbicia dzielnicowego. Wykonawca dokumentu został palatyn Piotr Włostowic. Władzę w państwie miał odtąd sprawować najstarszy członek dynastii, senior zasiadający w Krakowie, stolicy dzielnicy senioralnej. Tworzyły ją ziemie małopolska, sieradzka i łęczycka, zachodnie Kujawy, wschodnia Wielkopolski i Pomorze Gdańskie. Senior miał także kontrolować stanowiące lenno Pomorze Zachodnie.

Pierwszym seniorem został Władysław II, który na mocy testamentu otrzymał Śląsk. Drugi z synów Bolesław IV objął Mazowsze i wschodnią część Kujaw. Mieszkowi III przypadła zachodnia Wielkopolska, a Henrykowi Sandomierskiemu - ziemia sandomierska. Wdowa po Bolesławie Salomea otrzymała w ramach tzw. oprawy wdowiej ziemię sieradzko-łęczycką (mającą po jej śmierci powrócić do dzielnicy senioralnej). Najmłodszego Kazimierza II, który urodził się tuż przed śmiercią Bolesława lub już po niej, nie uwzględniono w testamencie.

Jan Długosz w dziele "Annales seu cronicae incliti Regni Poloniae" tak scharakteryzował Bolesława Krzywoustego: "Kreślić mam sławne panowanie i wojny najdzielniejszego i najszczęśliwszego monarchy, księcia Polskiego Bolesława; którego umysł tak skorym był w przedsięwzięciach, tak w ich popieraniu silnym i wytrwałym, tak szybkim w wykonaniu; taką przytem odznaczał się szczodrotą i wspaniałością, tak liczne i okazałe dał dowody bystrego i przenikliwego rozumu, pomiarkowania w zycięztwach, ludzkości dla cierpiących i nieszczęśliwych, gościnności dla obcych, sprawiedliwości i przychylności dla poddanych".

PAP

[FOTO: wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook