Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica słynnej ucieczki Stanisława Mikołajczyka

20.10.2012

Choć komuniści rozpętali po ucieczce Stanisława histerię medialną nazywając go zdrajcą i tchórzem Polacy wiedzieli swoje. Działacz chłopski na zawsze stał się symbolem oporu przeciwko nieludzkiemu systemowi.

Stanisław Mikołajczyk – szef PSL, partii opozycyjnej wobec komunistów, dla milionów Polaków zmęczonych trwającym zaledwie kilka lat komunizmem, był ucieleśnieniem nadziei na zmiany na lepsze. Niestety 21 października 1947 r. musiał uciekać w obawie przed utratą życia. Dowiedział się z pewnych źródeł, że tuż po tej dacie on i inni działacze chłopscy - Stefan Korboński i Wincenty Bryja, mają zostać zatrzymani, pozbawieni immunitetów poselskich, postawieni przed sądem wojskowym i skazani na śmierć.

Stanisław Mikołajczyk przyjechał do Polski w czerwcu 1945 r. Po uzgodnieniu między Aliantami zachodnimi a Stalinem, że wstąpi do Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej jako wicepremier i minister rolnictwa. Dla komunistów była to zasłona dymna, nie zamierzali bowiem z nikim dzielić się władzą. Dla Mikołajczyka także było to jasne, ale podjął grę. Wziął udział w sfałszowanych wyborach w styczniu 1947 r., w których PSL zdobyło według oficjalnych wyników 28 mandatów poselskich, a tak naprawdę wygrało z druzgocącą przewagą, czego dowodzą badania historyków.

Po tym do Mikołajczyka zaczęło docierać, że na nim i na jego ugrupowaniu zaciska się śmiertelna pętla. Komnuści nie patyczkowali się, dochodziło do mordów na działaczach chłopskich, szykany były na porządku dziennym.

Nie ulega wątpliwości, że Stanisław Mikołajczyk byłby prędzej czy później aresztowany i sądzony, najdalej w 1949 roku, może nawet w 1948 r. Taka była logika systemu – mówi historyk, prof. Antoni Dudek.

Mikołajczyk postanowił nie ułatwiać życia czerwonym oprawcom i z pomocą służb dyplomatycznych oraz wywiadowczych Wielkiej Brytanii i USA zdezolowaną ciężarówką dostał się do portu w Gdyni, skąd odpłynął z Polski. Na zawsze. Zmarł na obczyźnie w 1966 r.

Mimo że komuniści rozpętali po ucieczce polityka histerię prasową nazywając go zdrajcą i tchórzem Polacy wiedzieli swoje. Stanisław Mikołajczyk na zawsze stał się symbolem oporu przeciwko systemowi przeniesionemu na bagnetach „wyzwolicieli” ze wschodu.

Slaw/ PAP

[FOTO: IPN]Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook