Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica ślubu Witolda Pileckiego

09.05.2016

W Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające rocznicę ślubu polskiego bohatera.

W niedzielę 8 maja, w Ostrowi Mazowieckiej upamiętniono 85. rocznicę ślubu Witolda i Marii Pileckich. W uroczystościach uczestniczyła rodzina Pileckich oraz przedstawiciele władz państwowych.

W rolę rotmistrz po raz kolejny wcielił się Marcin Kwaśny. Marią Ostrowską została Małgorzata Kowalska, którą można było zobaczyć w „Listach do M. 2”, „Kamieniach na szaniec”, a także w „Służbach specjalnych”.

Rocznicowe uroczystości poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Po niej:

„orszak wraz z „parą młodą” przeszedł ulicami miasta pod ostrowski ratusz, gdzie uwieczniono ich na pamiątkowym zdjęciu, a następnie do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości i rekonstrukcja wesela Pileckich” —opisuje portal ostrowmaz24.pl.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer podpisali list intencyjny ws. współprowadzenia Muzeum Domu Pileckich.

„To jest taki konkret, który ma nieść pamięć dalej, ministerstwo bez żadnych wahań zdecydowało się żeby wspólnie z miastem Ostrów Mazowiecka prowadzić muzeum rotmistrza Witolda Pileckiego” —powiedział wicepremier Piotr Gliński.

W trakcie uroczystości odsłonięta została pamiątkowa tablica zawarcia sakramentu małżeństwa przez Pileckich.

„Fakt, że żona Rotmistrza Pileckiego, Maria Pilecka z Ostrowskich, pochodziła z Ostrowi Mazowieckiej, nie jest szeroko znany, a jest to dość istotny związek Rotmistrza Pileckiego z Ostrowią Mazowiecką. Chcemy przypomnieć o tym fakcie, ale chcemy też przypomnieć osobę Marii Pileckiej z Ostrowskich, żonę Rotmistrza, ponieważ była to kobieta, która przecież w swoim życiu wiele przeszła, a naprawdę była osobą, o której warto pamiętać, a w samym Muzeum Domu Pileckich będziemy chcieli upamiętniać zarówno rodzinę Pileckich, jak również inne ostrowskie rody, dokumentować dzieje Ostrowi Mazowieckiej” —powiedział w rozmowie z „Radiem Maryja” Rafał Zęgota, naczelnik wydziału promocji miasta Ostrów Mazowiecka.

Marcin Kwaśny wcielający się w rolę Witolda Pileckiego po uroczystościach napisał na Facebooku.

„Dziś jeszcze raz dane mi było wcielić się w rolę rotmistrza Witolda Pileckiego podczas rekonstrukcji ślubu Państwa Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej- rodzinnej miejscowości jego małżonki Marii Ostrowskiej, z okazji 85-tej rocznicy ich ślubu. W dawnym domu Marii Pileckiej przy ul.Warszawskiej ma powstać niebawem Muzeum Rodziny Pileckich. Dziękuję włodarzom miasta za zaproszenie mnie na tę uroczystość a grupom rekonstrukcyjnym za wspaniały pokaz umiejętności ułańskich!”

mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook