Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica ślubu Witolda Pileckiego

09.05.2016

W Ostrowi Mazowieckiej odbyły się wyjątkowe uroczystości upamiętniające rocznicę ślubu polskiego bohatera.

W niedzielę 8 maja, w Ostrowi Mazowieckiej upamiętniono 85. rocznicę ślubu Witolda i Marii Pileckich. W uroczystościach uczestniczyła rodzina Pileckich oraz przedstawiciele władz państwowych.

W rolę rotmistrz po raz kolejny wcielił się Marcin Kwaśny. Marią Ostrowską została Małgorzata Kowalska, którą można było zobaczyć w „Listach do M. 2”, „Kamieniach na szaniec”, a także w „Służbach specjalnych”.

Rocznicowe uroczystości poprzedziła Msza św., której przewodniczył ks. bp Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy diecezji łomżyńskiej. Po niej:

„orszak wraz z „parą młodą” przeszedł ulicami miasta pod ostrowski ratusz, gdzie uwieczniono ich na pamiątkowym zdjęciu, a następnie do Ogródka Jordanowskiego, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości i rekonstrukcja wesela Pileckich” —opisuje portal ostrowmaz24.pl.

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński oraz burmistrz Ostrowi Jerzy Bauer podpisali list intencyjny ws. współprowadzenia Muzeum Domu Pileckich.

„To jest taki konkret, który ma nieść pamięć dalej, ministerstwo bez żadnych wahań zdecydowało się żeby wspólnie z miastem Ostrów Mazowiecka prowadzić muzeum rotmistrza Witolda Pileckiego” —powiedział wicepremier Piotr Gliński.

W trakcie uroczystości odsłonięta została pamiątkowa tablica zawarcia sakramentu małżeństwa przez Pileckich.

„Fakt, że żona Rotmistrza Pileckiego, Maria Pilecka z Ostrowskich, pochodziła z Ostrowi Mazowieckiej, nie jest szeroko znany, a jest to dość istotny związek Rotmistrza Pileckiego z Ostrowią Mazowiecką. Chcemy przypomnieć o tym fakcie, ale chcemy też przypomnieć osobę Marii Pileckiej z Ostrowskich, żonę Rotmistrza, ponieważ była to kobieta, która przecież w swoim życiu wiele przeszła, a naprawdę była osobą, o której warto pamiętać, a w samym Muzeum Domu Pileckich będziemy chcieli upamiętniać zarówno rodzinę Pileckich, jak również inne ostrowskie rody, dokumentować dzieje Ostrowi Mazowieckiej” —powiedział w rozmowie z „Radiem Maryja” Rafał Zęgota, naczelnik wydziału promocji miasta Ostrów Mazowiecka.

Marcin Kwaśny wcielający się w rolę Witolda Pileckiego po uroczystościach napisał na Facebooku.

„Dziś jeszcze raz dane mi było wcielić się w rolę rotmistrza Witolda Pileckiego podczas rekonstrukcji ślubu Państwa Pileckich w Ostrowi Mazowieckiej- rodzinnej miejscowości jego małżonki Marii Ostrowskiej, z okazji 85-tej rocznicy ich ślubu. W dawnym domu Marii Pileckiej przy ul.Warszawskiej ma powstać niebawem Muzeum Rodziny Pileckich. Dziękuję włodarzom miasta za zaproszenie mnie na tę uroczystość a grupom rekonstrukcyjnym za wspaniały pokaz umiejętności ułańskich!”

mly/wPolityce.pl

fot. [PAP/Paweł Supernak]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook