Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica przyłączenia Litwy Środkowej do Polski

18.04.2013

Minęło 91 lat od uchwały Sejmu Wileńskiego, na którym większość mieszkańców Litwy Środkowej zadecydowała o inkorporacji jej terytorium do Polski.

Jak przypomina portal wilnoteka.lt, Litwa Środkowa została przyłączona do II Rzeczypospolitej 18 kwietnia 1922 r. Na terenie Wileńszczyzny powstało wkrótce Województwo Wileńskie, w którym dominowali Polacy (60 procent ogółu ludności).

Litwa Środkowa powstała po zaaranżowanym przez Józefa Piłsudskiego tzw. „buncie” 1 Dywizji Litewsko-Białoruskiej pod dowództwem generała Lucjana Żeligowskiego, złożonej z Polaków pochodzących z Wileńszczyzny. „Zbuntowane” oddziały zajęły te tereny 9 października 1920.

Niespełna rok po inkorporacji Litwy Środkowej, fakt ten został uznany na arenie międzynarodowej.

15 marca 1923 r. w Paryżu pod przewodnictwem premiera Francji Raymonda Poincarégo, jak relacjonuje wilnoteka.lt,  podpisano dodatkowy protokół do traktatu wersalskiego zatwierdzający ostatecznie wschodnią granicę II RP i uznający tym samym przynależność do Polski Wilna i Lwowa.

O wprowadzaniu zmian w traktacie wersalskim zdecydowała Rada Ambasadorów (zwana też Konferencją Ambasadorów) Ententy, w której skład wchodzili przedstawiciele Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch i Japonii. W sprawie Lwowszczyzny (Galicji Wschodniej), poza oficjalnym uznaniem jej za część II RP, sugerowano, by Polska "uznała za konieczne wprowadzenie tam autonomii" z racji licznej mniejszości ukraińskiej. W kwestii Wileńszczyzny (tzw. Litwa Środkowa) rada uznała granicę polsko-litewską wytyczoną na początku lutego 1923 r. na podstawie linii demarkacyjnej.

Z decyzją rady nie zgadzali się przedstawiciele Litwy i ZSRR. Nie obyło się bez protestów władz tych państw, które nie uznały postanowień Rady Ambasadorów. Część litewskich historyków do dziś uznaje decyzję przedstawicieli Ententy za bezprawną z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Nie zmienia to jednak faktu, że kwestia przynależności Wilna i Lwowa przestała być rozważana na arenie międzynarodowej. Na pozytywną dla Polski decyzję rady wpływ miały jej dobre stosunki z Francją, liczącą na poparcie w sprawie okupacji Zagłębia Ruhry, a także z Włochami Benito Mussoliniego, których przedstawiciel w Radzie Ambasadorów w lutym 1923 r. postawił wniosek o uznanie wschodnich granic II Rzeczpospolitej. Na korzyść Polski w sporze o Wileńszczyznę wpłynęło również zajęcie przez Litwę Kłajpedy (Memel), która miała pozostać wolnym miastem (tak jak Gdańsk).

Jak podkreśla portal, uznanie Wileńszczyzny i Galicji Wschodniej przez Radę Ambasadorów Ententy za część terytorium II RP zostało przyjęte w Polsce jako sukces polskiej dyplomacji i sprawiedliwość dziejowa - Polsce przyznano to, co się jej należało.

"Uchwała Rady Ambasadorów stanowi uwieńczenie dzieła wskrzeszenia Polski niepodległej, (...) stwierdza fakty dobrze Polakom znane i sercu polskiemu tak drogie, bo polską krwią okupione, stwierdza, że polskie Wilno, dwukrotnie wysiłkiem naszego żołnierza wyrwane barbarzyństwu, także i ze stanowiska międzynarodowego należy odtąd na zawsze do Macierzy, stwierdza, że obroniony piersiami własnych synów prastary polski Lwów wraz z Małopolską Wschodnią dzielić będzie z państwem polskim na wieki wieków dolę i rozkwit" - mówił 16 marca 1923 r. na specjalnym posiedzeniu sejmu pełniący funkcję premiera generał Władysław Sikorski.

JKUB/za wilnoteka.lt, wikipedia.org

[fot. wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook