Jedynie prawda jest ciekawa


Rocznica likwidacji będzińskiego getta

25.08.2013

Z okazji 70. rocznicy likwidacji będzińskiego getta w mieście zaprezentowano widowisko pt. "Będzin 2013-1943". W trakcie obchodów odsłonięto również zegar słoneczny jako wyraz szacunku dla osób narodowości żydowskiej, które współtworzyły Będzin.

Obchody zorganizowano na skwerze pod murami miejskimi w centrum miasta.

Wydarzeniu towarzyszyła prezentacja widowiska multimedialnego "Będzin 2013-1943" autorstwa Krzysztofa Pawła Bogocza z Będzina. Jego najważniejszym elementem była plenerowa prezentacja udźwiękowionej - jak mówi autor - impresji filmowej, czyli zestawienia zdjęć filmowych współczesnego Będzina ze zdjęciami filmowymi wykonanymi przez Niemców tuż przed likwidacją getta.

Jak powiedział Bogocz, przesłaniem tego przedsięwzięcia stały się słowa Marka Edelmana: "Nienawiść jest łatwa, miłość wymaga wysiłku...". - Żydzi przez setki lat żyli w Będzinie i współtworzyli go, dlatego chcieliśmy mieszkańcom miasta przypomnieć te tragiczne losy z okresu likwidacji getta. Tym widowiskiem chcieliśmy oddać hołd ofiarom Holokaustu. W spektaklu wykorzystaliśmy filmy z okresu likwidacji getta, które pochodzą z Instytutu Yad Vashem - powiedział Bogocz.

W programie widowiska znalazł się również występ chóru Camerata Silesia pod batutą dr Anny Szostak z premierowym wykonaniem utworu Mirosława Muzykanta do tekstu ks. Dariusza Klejnowskiego-Różyckiego pt. "Niech świat usłyszy: życie zwyciężyło".

Podczas uroczystości odsłonięto także zegar słoneczny - jako pomnik i symboliczny wyraz szacunku i uznania dla wszystkich osób narodowości żydowskiej, które przez wieki współtworzyły Będzin.

Współorganizatorem uroczystości był Żydowski Instytut Historyczny im. Emanuela Ringelbluma, a honorowy patronat nad wydarzeniem objęli - obecny na uroczystości - przewodniczący Światowego Związku Żydów Zagłębia Abraham Green oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Według spisu policyjnego z grudnia 1939 roku Będzin zamieszkiwało ponad 33 tys. Żydów, a w całym powiecie będzińskim było ich ponad 45 tys.

W nocy z 8 na 9 września 1939 roku Niemcy podpalili będzińską synagogę wraz z tłumem modlących się w niej ludzi. Ówczesny proboszcz katolickiej parafii pw. św. Trójcy ksiądz Mieczysław Zawadzki uratował wówczas kilkuset Żydów przed śmiercią w płomieniach. - Otworzył bowiem jedyną drogę ucieczki i ukrył Żydów w przykościelnym ogrodzie - poinformowali organizatorzy obchodów. Za ten czyn kapłan został odznaczony m.in. zaszczytnym tytułem "Sprawiedliwego wśród Narodów Świata".

Pierwsza masowa deportacja z będzińskiego getta została przeprowadzona 16 maja 1942 roku, kiedy odtransportowano koleją ok. 1,6 tys. będzińskich Żydów w kierunku Katowic, a stamtąd do KL Auschwitz. W maju 1943 roku w getcie mieszkało 18 670 Żydów, a jego ostateczną likwidację gestapo rozpoczęło 1 sierpnia 1943 roku.

Ogółem w czasie okupacji hitlerowskiej zamordowano ok. 100 tys. Żydów z Będzina, Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Czeladzi.

Zainteresował Cię artykuł? Śledź nas na Facebooku!  

PAP/JKUB

[fot. 2013-1943.bedzin.eu]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook