Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rocznica "Cudu na Wisłą"

13.08.2015

95 lat temu rozpoczęła się bitwa, która powstrzymała bolszewicką inwazję na Europę.

13 sierpnia 1920 roku pod Warszawą rozpoczęła się bitwa pomiędzy wojskami nowo odrodzonej Rzeczypospolitej, a oddziałami bolszewickimi. Bitwa nazwana później "Cudem na Wisłą", która doprowadziła do powstrzymania sowieckiego marszu na zachód Europy.

"Był to wielki sukces polskiego wojska, które dopiero się tworzyło. Od listopada 1918 roku wchodził w organizację, w uzbrojenie, w wyposażenie, wyszkolenie. Praktycznie mieliśmy do czynienia z armią polską, która była improwizowana" - powiedział Radiu Maryja dr Marcin Paluch.

"Wielka Bitwa Warszawska zakończyła się wielkim sukcesem. Powstrzymano tą nawałę bolszewicką, pomimo że już w sierpniu były przesłanki by sądzić, że może być katastrofa. Była wielka mobilizacja ludności polskiej" - powiedział dr Paluch.

Bitwa Warszawska rozegrała się pomiędzy 13 a 16 sierpnia na przedpolach stolicy. 95-a rocznica bitwy zostanie uczczona rekonstrukcją historyczną. Odprawiona zostanie także msza święta za poległych.

Na setną rocznice bitwy gotowe ma być muzeum poświecone Bitwie Warszawskiej. Gmina Wołomin, która chce muzeum wybudować, wciąż zbiera środki na realizację inwestycji.

mly/radiomaryja.pl

[fot.]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook