Jedynie prawda jest ciekawa


Rekonstrukcja wkroczenia Legionów do stolicy

03.12.2016

Widowisko historyczne powitania przez władze i mieszkańców wkraczających w 1916 r. do Warszawy Legionów Polskich odbędzie się w niedzielę w stolicy. 100. rocznicę wydarzenia uczczą także m.in. uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

"Widowisko będzie odtworzeniem wejścia Legionów Polskich do Warszawy w dniu 1 grudnia 1916 r. Tego dnia na znak, że polskie wojsko powraca do Warszawy do miasta wkroczyły oddziały trzeciego i czwartego pułku piechoty oraz drugiego pułku ułanów z płk Stanisławem Szeptyckim na czele" - opowiadał PAP Paweł Rozdżestwieński, organizator widowiska rekonstrukcyjnego z ramienia Fundacji Polonia Militaris, która przygotowuje imprezę wspólnie z MON. 

W widowisku ma uczestniczyć ok. 400 rekonstruktorów pieszych i 110 koni. "Będą im towarzyszyły wozy wiozące karabiny maszynowe, kompania techniczna z tzw. biedką sprzętową, czyli dwukołowym wózkiem ciągniętym przez konia i kuchnia polowa. Wszystkie pojazdy będą historyczne" – powiedział Rozdżestwieński. 

Rekonstruktorzy w mundurach Legionów z 1916 r. przejdą spod Muzeum Wojska Polskiego, Traktem Królewskim na pl. Piłsudskiego. "Uczestnicy pochodzą z grup rekonstrukcyjnych w zasadzie z całego kraju począwszy od grup odtwarzających Legiony Piłsudskiego - pierwszą, drugą i trzecią brygadę, przez formacje odtwarzające oddziały cesarsko-królewskiej armii austriackiej, które przemundurują się na Legiony; oddziały 1939 r., które przebierają się w mundury legionowe, a skończywszy na klasach o profilu wojskowym" - relacjonował. 

W rejonie kościoła św. Krzyża zostanie wzniesiona kopia historycznej bramy powitalnej, która pierwotnie - jak mówił Rozdżestwieński - stała w rejonie obecnego Dworca Śródmieście. "Przy bramie odbędzie się symboliczne powitanie Legionów kwiatami przez rekonstruktorów w historycznych strojach ówczesnych mieszkańców Warszawy. Następnie defilada przejdzie na pl. Piłsudskiego" – mówił Rozdżestwieński. 

Na pl. Piłsudskiego odbędzie się widowisko historyczne, podczas którego zaplanowano odtworzenie powitania Legionów przez m.in. generalnego gubernatora gen. Hansa von Beselera oraz rektora Uniwersytetu Warszawskiego. "Część rekonstrukcyjną zakończy symboliczne wręczenie chorągwi Legionom przez powstańców styczniowych, by pokazać tę łączność między epokami" - opowiadał. 

Później odbędzie się część wojskowa, podczas której ma zostać odczytany rozkaz Józefa Piłsudskiego do żołnierzy. Zabrzmieć ma także hymn narodowy, a przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostaną złożone kwiaty. 

"Zaplanowano także salwę honorową upamiętniającą poległych żołnierzy z wszystkich polskich formacji zbrojnych. Później odbędzie się wspólna defilada oddziałów współczesnych i rekonstruktorów. Na zakończenie ma zostać oddanych 100 salw z okazji 100-lecia wkroczenia Legionów do Warszawy. Specjalne baterie artyleryjskie zostaną zamontowane w Parku Saskim. Serdecznie zapraszamy mieszkańców do wzięcia udziału w tym wydarzeniu" - dodał Rozdżestwieński. 

1 grudnia 1916 r. po raz pierwszy od powstania listopadowego ulicami Warszawy defilowała uzbrojona i umundurowana polska formacja zbrojna - żołnierze Legionów Polskich. Na trasę przemarszu legionistów al. Jerozolimskimi, Nowym Światem, Krakowskim Przedmieściem w kierunku pl. Saskiego wyległy tłumy warszawiaków. 

Wkroczenie żołnierzy do Warszawy nastąpiło po tzw. akcie 5 listopada, proklamacji cesarzy niemieckiego i austro-węgierskiego zapowiadającej powstanie bliżej nieokreślonego Królestwa Polskiego. 1 grudnia legionistów witał w Warszawie generalny gubernator gen. Hans von Beseler. 

Powołanie Legionów do życia było konsekwencją wkroczenia 6 sierpnia 1914 r. na teren zaboru rosyjskiego - do Królestwa Polskiego - I Kompanii Kadrowej, znajdującej się pod komendą Józefa Piłsudskiego, złożonej z dotychczasowych członków Związku Strzeleckiego i Polskich Drużyn Strzeleckich. 


ak/PAP 

[fot. dobroni.pl]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook