Jedynie prawda jest ciekawa


Przegląd filmów poświęconych zbrodni katyńskiej

12.04.2016

W dniach 13-14 kwietnia odbędzie się w Warszawie 7. przegląd filmowy Echa Katynia. Filmy poświęcone zbrodni katyńskiej i innym represjom komunistycznym zostaną zaprezentowane łącznie w ponad 40 miejscach w całym kraju, m.in. w Białymstoku, Gdańsku i Krakowie.

Celem Przeglądu jest upamiętnienie ofiar zbrodni katyńskiej. W jego ramach są prezentowane filmy polskie i zagraniczne stanowiące refleksję - jak podkreślają organizatorzy z Instytutu Pamięci Narodowej - również nad innymi zbrodniami systemu komunistycznego. Obrazy odnoszą się nie tylko do "relacji świadków zbrodni, konstrukcji sowieckiego systemu terroru, ale również dramatów bliskich ofiar zbrodni". 

Pokazy filmów często uzupełniane będą o prelekcje historyczne, debaty z udziałem reżyserów, naukowców, dziennikarzy i producentów filmowych oraz członków rodzin ofiar. Od czterech lat Przegląd ma charakter ogólnopolski. Obrazy będą prezentowane w ponad 40 różnych miejscach w całym kraju, m.in. w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Rzeszowie, Suwałkach, Szczecinie i Wrocławiu. W latach ubiegłych podczas Przeglądu wyświetlono w sumie ponad 30 filmów zrealizowanych zarówno w Polsce, jak i na Białorusi, w Czechach i Danii, na Łotwie, w Rosji, na Ukrainie i w USA. 

Podczas tegorocznego Przeglądu zaprezentowane zostaną trzy filmy. Obraz "Pokuta" gruzińskiego reżysera Tengiza Abuładze powstał w ZSRR w 1984 r., ale do kin wszedł dopiero dwa lata później jako jeden z pierwszych filmów poświęconych zbrodniom stalinizmu. Był nominowany do Złotego Globu w kategorii film obcojęzyczny oraz do Złotej Palmy w Cannes, gdzie wyróżniono go nagrodą FIPRESCI i Grand Prix. "Epitafia Katyńskie" zostały zrealizowane przez Paulinę Brzezińską, Macieja Dancewicza, Marka Drążewskiego, Pawła Pawlickiego i Piotra Wejcherta w 2010 r. Przedstawia on krótkie portrety filmowe wybranych ofiar zbrodni katyńskiej - oficerów, naukowców, lekarzy czy nauczycieli. Przybliżają one nie tylko ich dramatyczne losy wojenne, ale również życie rodzinne, przedwojenną pracę zawodową i osiągniecia na podstawie m.in. rodzinnych pamiątek, listów obozowych i wspomnień najbliższych. W ramach przeglądu będzie można zobaczyć dziewięć wybranych odcinków. "Zapora" to obraz z 2016 r. wyreżyserowany przez pracownika Biura Edukacji Publicznej IPN Konrada Starczewskiego. 

Film dokumentalny opowiada o majorze Hieronimie Dekutowskim "Zaporze", cichociemnym i żołnierzu polskiego powojennego podziemia niepodległościowego, zamordowanym przez władze komunistyczne. Wspominają go dawni podkomendni, przyjaciele oraz członkowie rodziny. Ich opowieści uzupełniają animacje obrazujące niektóre wydarzenia. Pokazy przeglądowych filmów w Warszawie odbędą się w Kinie Muranów. 13 kwietnia rozpocznie je o godz. 18 dyskusja z udziałem Michała Kurkiewicza z IPN i dziennikarza Piotra Zaremby wprowadzająca do filmu "Pokuta". 14 kwietnia również o 18.00 zostaną zaprezentowane "Epitafia Katyńskie", a następnie obraz "Zapora". Na 19.40 zaplanowano dyskusję z udziałem Jacka Pawłowicza z IPN oraz reżysera filmu Konrada Starczewskiego. 

Udział we wszystkich pokazach jest bezpłatny. Program Przeglądu w poszczególnych miejscach jest dostępny na stronie www.pamiec.pl/echakatynia. Patronem medialnym Przeglądu jest portal historyczny dzieje.pl. Do zbrodni katyńskiej doszło po sowieckiej agresji na Polskę 17 września 1939 roku, kiedy do niewoli w ZSRR dostało się ok. 15 tys. oficerów. Decyzja o ich wymordowaniu - jako wrogów komunizmu i Związku Radzieckiego - zapadła na najwyższym szczeblu. Zgodnie z dekretem władz ZSRR, podpisanym przez Stalina 5 marca 1940 roku, NKWD rozstrzelało wiosną tego roku ok. 22 tys. obywateli polskich, w tym 15 tys. oficerów, policjantów, funkcjonariuszy straży granicznej i służby więziennej.

kk/PAP

[fot. Fratria]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook