Jedynie prawda jest ciekawa


Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

28.02.2018
Auschwitz2
Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach".

Przebrani za esesmanów, w świetle dziennym, po kilku przekraczali bramę z napisem "Arbeit macht frei" - opisywał w rozmowie z PAP organizowane przez AK ucieczki Dziubek. - Więźniowie w mundurach SS wyprowadzali swoich kolegów (przede wszystkim Polaków) z obozu jako komando zewnętrzne, udające się do pracy poza obozem. Znali niemiecki, znali zwyczaje Niemców, pytani przez wartowników o hasło, podawali prawidłowe.

Później piechotą kierowali się w górę rzeki Soły, do pierwszego napotkanego drewnianego mostu - tu, w Łękach, znajdował się punkt umowny, znany jako Zacisze, i tu partyzanci przejmowali uciekinierów. Hasłem rozpoznawczym była zazwyczaj kolęda "Przybieżeli do Betlejem", która gwizdana przez partyzantów była sygnałem dla uciekinierów, że znaleźli się w odpowiednim miejscu i trafili na właściwe osoby.

Część z oswobodzonych w ten sposób przyłączała się do oddziałów Armii Krajowej, m.in. do "Sosienek" i do działającego w Beskidach oddziału "Garbnik".

Pierwszą ucieczkę w mundurach esesmanów "Sosienki" zorganizowały we wrześniu 1944 r. - Wówczas jednorazowo zdołało zbiec najwięcej osób, bo pięć - wskazał Dziubek, autor książki "Niezłomni z oddziału "Sosienki".

1944 był tym rokiem, kiedy oddział AK "Sosienki" pomógł w ucieczce największej liczbie więźniów. - Wtedy dawne Kresy Rzeczpospolitej znalazły się w zasięgu działań Armii Czerwonej i aresztowania rodzin uciekinierów ze strony Gestapo już nie groziły - wyjaśnił historyk.

Do planowania ucieczek zachęcał też fakt, że w poł. 1943 r. Niemcy przestali stosować zbiorową odpowiedzialność - gdy np. za jednego zbiega skazywanych było na śmierć 10 więźniów. Łącznie "Sosienki" zorganizowały kilkanaście ucieczek (dokładna liczba nie jest ustalona).

Jak to możliwe, że esesmani nie zorientowali się, że bramę przekraczają więźniowie w niemieckich mundurach? Pytany o to historyk podkreślił, że każda ucieczka była doskonale zorganizowana. Partyzanci z "Sosienek" współpracowali - w dużej mierze za pośrednictwem cywilów pracujących na terenie obozu - z obozową konspiracją Auschwitz.

Mundury uciekinierów były jak oryginalne. Dla konspiracji szyli je ci sami polscy krawcy, którzy przygotowywali ubiory dla Niemców. Mundury można było także "zdobyć" z pralni. Stroje odbierał od krawców przywódca "Sosienek", kpt. Jan Wawrzyczek (pseud. Danuta).

Przebrania do obozu Auschwitz dostarczała łączniczka Zofia Zdrowak (pseud. Jadźka, Basia), która też doszywała do mundurów odpowiednie dystynkcje oficerskie i podoficerskie. Zdrowak pracowała w urzędzie gminy w Oświęcimiu, w pobliżu prace naprawcze wykonywali więźniowie z obozu Auschwitz. Kobieta przekazywała więźniom potajemnie informacje i odbierała od nich grypsy, zawierające szczegóły ucieczek uzgodnionych z "Sosienkami". W grudniu 1944 r. łączniczka została aresztowana i osadzona w Auschwitz (zbiegła z jednego z transportów ewakuacyjnych, które uruchomiono z Auschwitz w styczniu 1945 r.).

Ubywająca liczba więźniów wzbudziła niepokój w dowództwie obozu, które zorientowało się także, że partyzanci posługują się ich mundurami poza obozem. Komendant Richard Baer wydał rozkaz, w którym wprowadzał dodatkowe hasła rozpoznawcze dla formacji SS i funkcjonariuszy przekraczających bramy.

Oddział "Sosienek" pomagał więźniom bez względu na narodowość. Dowódca oddziału, kpt. Jan Wawrzyczek powtarzał, że na politykę pod Oświęcimiem nie było miejsca ani czasu. Także w samym oddziale walczyli nie tylko Polacy, ale i Jugosłowianie, Rosjanie, Żydzi.

O tym, kto weźmie udział w uciecze z obozu, decydowało przywództwo konspiracyjnego ruchu obozowego. Sami więźniowie też mieli pewien dylemat, bo podejmując decyzję o ucieczce narażali na aresztowanie całą swoją rodzinę. Często kalkulowali, czy to rzeczywiście ma sens i czy to się opłaca.

- Wszystkie zorganizowane przez "Sosienki" ucieczki były udane. Nie było tutaj żadnej "wsypy", nikt nie zginął - podkreślił Dziubek.

Oddział AK "Sosienki" powstał wiosną 1943 r. Kryptonim przyjął od sosnowego młodnika w Bielanach w pobliżu Soły, w którym nowo zwerbowani partyzanci składali przysięgę.

"Sosienki" liczyły ok. 80 żołnierzy. Ich główym zadaniem była pomoc więźniom Auschwitz. Przed 1944 r. oddział organizował ją przede wszystkim w formie żywności i lekarstw, które najpierw starano się przekazywać legalnie w porozumieniu z komendą obozu, a później, kiedy ta przestała wyrażać zgodę - organizowano przerzuty drogą konspiracyjną. Przed 1944 r. "Sosienki" odbijały więźniów, którzy wychodzili poza teren obozu (np. na roboty) - partyzanci atakowali wówczas eskortę, co powodowało masową ucieczkę więźniów.

"Sosienki" działały w trudnych warunkach. Ziemia oświęcimska była wcielona do Rzeszy. W poł. 1944 r. w Oświęcimiu i okolicy stacjonowało 5 tys. niemieckich żołnierzy. W pobliżu nie było dużych obszarów leśnych.

Po wojnie część partyzantów z "Sosienek" była prześladowana przez NKWD i UB.

Marcin Dziubek jest historykiem. Pracuje jako nauczyciel w Oświęcimiu. Spod jego pióra wyszło wiele publikacji poświęconych historii regionalnej. Jest prezesem Towarzystwa Miłośników Bielan. Był inicjatorem budowy w Bielanach pomnika upamiętniającego żołnierzy AK "Sosienki". Jest też współtwórcą Grupy Rekonstrukcji Historycznej Batalion Obrony Narodowej "Oświęcim". 

PAP

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook