Jedynie prawda jest ciekawa


Prof. Żaryn o Polakach ratujących Żydów

26.01.2016

Senator Prawa i Sprawiedliwości był gościem seminarium w Parlamencie Europejskim.

Polaków, którzy w czasie II wojny światowej ratowali Żydów, mogło być nawet milion - przekonywał senator PiS, prof. Jan Żaryn na seminarium w PE. Dr Rober Rozett z Yad Vashem przestrzegał zaś, by mówiąc o Holokauście i ratowaniu Żydów pamiętać o proporcjach.

W przeddzień obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu europosłowie PiS zorganizowali w PE seminarium zatytułowane "A świat milczał..." i poświęcone upamiętnieniu ofiar Zagłady, jak również tych, którzy często ryzykując życie swoje i najbliższych, ratowali Żydów. Do piątku w PE potrwa także wystawa pt. "Auschwitz. Między niebem a piekłem. Święty Maksymilian Kolbe w twórczości Mariana Kołodzieja", której autorem jest fotograf Stanisław Markowski.

Według prowadzącej wtorkowe seminarium europosłanki PiS Anny Fotygi zostało ono przygotowane wspólnie z ambasadą Izraela przy UE i NATO. Jedną z lekcji, jaka płynie z doświadczeń Holokaustu. jest to, że w "tej wielkiej, przerażającej ciemności, byli ludzie, którzy ryzykowali wszystko, w tym swoje własne życie, aby uratować żydowskie dziecko, starca, czy całą rodzinę" – powiedział izraelski ambasador przy UE i NATO Dawid Walzer. "Nie można pozwolić na to, by te jasne punkty na tle wielkiej ciemności zgasły" - dodał.

Prof. Żaryn przypomniał, że wśród odznaczonych przez instytut Yad Vashem tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata jest nieco ponad 6,5 tys. Polaków. "To z jednej strony dużo, patrząc na całą listę Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, a z drugiej strony bardzo mało biorąc pod uwagę rzeczywistość historyczną w latach 1939-1945 na ziemiach polskich. Historycy, tak w Polsce, jak i żydowscy, są zgodni, że ta liczba 6500-6600 (...) jest tylko i wyłącznie wierzchołkiem góry lodowej zjawiska niepowtarzalnego w żadnej innej części Europy, okupowanej przez Niemcy" - powiedział historyk.

"Polaków w różny sposób ratujących Żydów - czy incydentalnie, czy bardziej trwale przez tygodnie, miesiące, a nawet lata - było co najmniej kilkaset tysięcy, a może nawet i milion, a może i więcej niż milion. To brzmi szokująco, ale dla historyków, zajmujących się tym tematem, to nie jest szok. Szokiem jest to, że te liczby nie są traktowane poważnie w świecie publicystycznym, w świecie edukacji, mediów" - dodał.

Żaryn wskazał, że oprócz pomocy udzielanej indywidualnie, przez jednostki, niesienie pomocy Żydom było "jednym z celów polskiego państwa". "Sądy specjalne Polskiego Państwa Podziemnego wydawały wyroki na szmalcowników, czyli na ten margines haniebny narodu polskiego, którzy próbowali żywić się faktem istnienia Żydów poza gettem i mogli ich szantażować" - dodał.

Wieloletni dyrektor biblioteki Yad Vashem w Jerozolimie dr Robert Rozett ocenił, że fakt, iż aż tak wielu Polaków znalazło się wśród Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, wynika m.in. z tego, że to w Polsce żyła ponad jedna trzecia Żydów, którzy znaleźli się pod niemiecką okupacją. "Bardzo

uważałbym ze zbytnim idealizowaniem tego obrazu" - powiedział Rozett. "Ratujący Żydów byli jasnymi punkcikami w ciemności. Byli niezwykle ważni, ale musimy zachować właściwe proporcje" – dodał, przypominają, że oprócz ludzi ratujących Żydów, byli też tacy, którzy ich mordowali.

"Polska ma dziś bardzo dobre badania naukowe. I wiemy, co sąsiedzi byli w stanie wyrządzić sąsiadom. Najbardziej znanym przykładem jest Jedwabne" - powiedział, wskazując, że podobne rzeczy działy się w innych okupowanych przez Niemców krajach.

Z kolei dyrektor Instytutu Transatlantyckiego Amerykańskiego Kongresu Żydów David Schwammenthal wykorzystał swoje wystąpienie, by przestrzec przed odradzaniem się antysemityzmu w Europie wśród skrajnych ugrupowań lewicowych, prawicowych, ale także - jak powiedział - wśród członków społeczności imigrantów. "Pamięć o ofiarach Holokaustu nie powinna być oderwana od uświadomienia sobie współczesnych zagrożeń" - ocenił.

Skrytykował on - jak się wyraził - "politykę ustępstw" wobec Iranu, którego władze otwarcie wzywają do zniszczenia państwa izraelskiego i negują Holokaust. "Przywódcy długo ignorowali narastanie antysemityzmu na naszym kontynencie" - ocenił Schwammenthal.

We wtorkowej konferencji uczestniczyli również prof. Grzegorz Berendt z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, koordynator projektu "Katolicy dla Żydów" Artur Rytel-Andrianik oraz historyk z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej Łukasz Chrobak.

Mly/PAP

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook