Jedynie prawda jest ciekawa


PRL-owska Warszawa oczyma cudzoziemców

20.09.2013

Opowieści cudzoziemców, którzy osiedlili się w Warszawie po 1945 r. - pierwsze zetknięcie z krajem, kulturą i mieszkańcami oraz codzienność życia w PRL-u znalazły się w publikacji "Warszawiacy nie z tej ziemi. Cudzoziemscy mieszkańcy stolicy 1945-1989".

Historie swojego osiedlenia się i życia w Warszawie opowiada w książce 36 osób m.in. z Finlandii, Węgier, Serbii, Sudanu, Syrii, Iraku, Tanzanii, Japonii oraz Meksyku.

"Pomysł zrodził się w głowie prof. Jerzego Kochanowskiego wiele lat temu i był realizowany przez Dom Spotkań z Historią i Ośrodek Karta od 2010 r. pierwotnie jako projekt Historii Mówionej. Sama książka składa się z relacji 36 cudzoziemców, którzy z różnych powodów – osobistych, zawodowych czy politycznych przejechali do Polski po II wojnie i tu zostali. Obecnie mieszkają w Warszawie z rodzinami, które założyli już tutaj lub z którymi przyjechali" - opowiadała Magdalena Czerwiec-Pichlińska z działu wystaw i publikacji Domu Spotkań z Historią, który wydał publikację.

Jak zaznaczyła, bohaterowie książki w ciekawy, barwny i wzruszający sposób opowiadają o swoim życiu w Polsce w realiach PRL-u, o rzeczywistości, zmaganiach z kolejkami, kontaktach z Polakami i o tym jakie pierwsze wrażenie zrobił na nich nasz kraj. "Pierwsze kroki stawiali z reguły w szkołach językowych dla cudzoziemców. Opowiadają także o tradycji, języku. Tu jedną z najpiękniejszych opowieści jest historia Branko Cirlica, z ówczesnej Jugosławii, który zapragnął poznać nasz język, by zrozumieć jeden z wierszy Juliana Tuwima" - relacjonowała Czerwiec-Pichlińska.

Hatif Janabi, pochodzący z Iraku poeta i tłumacz tak wspomina swoje pierwsze chwile w Polsce: "Wyszedłem 24 sierpnia 1976 r. z pociągu na Dworcu Centralnym i wszyscy ludzie mówili po polsku, a ja nic nie rozumiałem. Kiedy starałem się korzystać z mojej angielszczyzny, też nikt nie reagował. Ale wyglądałem na obcego, w związku z tym zaczęli mi pomagać. Pamiętam jedno - że Polacy byli niesamowicie życzliwi. Byli mili, gościnni, każdy chciał mnie poczęstować wódką i kiełbasą. To było moje pierwsze wrażenie. Właśnie w pierwszych dniach nauczyłem się, co to jest „pięćdziesiątka” i „setka" - wspomina w książce Janabi.

Publikacja jest poprzedzona wstępem historycznym prof. Jerzego Kochanowskiego, w którym przybliża on historię wydania książki i sposób jej powstania oparty o metodę tzw. historii mówionej, w ramach której zbierane są relacje świadków historii XX w. W związku z powstaniem tego wydawnictwa nagrano ponad 50 relacji. Wszystkie są udostępniane w Archiwum Historii Mówionej.

"Książka ta przypomina nam, że cudzoziemcy są w Polsce i tworzą naszą rzeczywistość już od wielu lat. Byli tu także w okresie PRL-u i czynnie działali jak np. właśnie Hatif Janabi, poeta piszący po polsku i persku czy autorka publikacji poświęconych kuchni i wykładowca na UW Tessa Capponi-Borawska. Ciekawe jest to, że wielu z nich na pytanie kim są, nie potrafi czy nie chce określić tego jednoznacznie, ale czują się warszawiakami, identyfikują się w tym miastem. Dostrzegają też rzeczy, których my często nie widzimy, stanowią rodzaj lustra, w którym możemy się przejrzeć" - dodała Czerwiec-Pichlińska.

Do publikacji jest dołączona płyta DVD z liczącym ponad godzinę filmem będącym wyborem relacji bohaterów książki, w którym pojawią się także historię osób nie występujących w książce. "To będzie dokument pozwalający nam poznać bliżej tych ludzi, odnaleźć ich sposób myślenia i zobaczyć jak oni się tutaj odnaleźli" - podkreśliła Czerwiec-Pichlińska. Wydawnictwu towarzyszy 15-godzinny audiobook, który czytają Danuta Stenka i Adam Ferency.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP,lz

[fot: sxc.hu]


Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook