Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie portal poświęcony sybirakom

27.06.2012

Muzeum Wojska w Białymstoku tworzy specjalny portal internetowy sybir.com.pl, poświęcony problematyce zsyłek Polaków na Wschód. Będzie można tam zobaczyć w wersji wirtualnej m.in. pamiątki Sybiraków, z powstającego w mieście Muzeum Pamięci Sybiru.

Muzeum Pamięci Sybiru, ogólnopolska placówka zajmująca się tematyką wywózek Polaków na Wschód, ma stanowić część Muzeum Wojska w Białymstoku. Stworzono już projekt architektoniczny muzeum, obecnie powstają projekty wystaw. Władze miasta chcą jego budowę sfinansować przy wsparciu środków z nowego budżetu UE na lata 2013-2020, z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Jak powiedział PAP dyrektor Muzeum Wojska w Białymstoku Robert Sadowski, portal internetowy będzie "wirtualnym Muzeum Pamięci Sybiru". Odbiorcami mają być osoby zainteresowane tematyką Sybiru w kraju, a także w Rosji, bo - jak podkreślił dyrektor - to zagadnienie dotyczy także tych terenów. Dlatego portal będzie też dostępny w języku rosyjskim.

Zostaną tam udostępnione bazy danych i literatura dotycząca Sybiru, a także zbiory muzeum, m.in. relacje Sybiraków czy ich pamiątki, jak dokumenty czy rzeczy osobiste, które udało się placówce pozyskać.

Sadowski zaznaczył, że portal ma służyć też rodzinom Sybiraków - dzieciom i wnukom, którzy szukają informacji, a może też chcą przekazać jakieś dokumenty swoich rodziców czy dziadków. "Chcemy przez portal nawiązać kontakt z Polonią, szczególnie z potomkami zesłańców rozsianymi po całym świecie, którzy przez taki portal będą mogli dotrzeć do naszej placówki" - powiedział.

Portal ma powstać do 2014 roku. Do końca tego roku powinien zostać wybrany wykonawca. Sadowski dodał, że najwięcej pracy wymagać będzie digitalizacja zbiorów muzeum.

Muzeum Wojska prowadzi też ciągle zbiór pamiątek sybirackich, które będą stanowiły część wystaw w Muzeum Pamięci Sybiru. Sadowski powiedział, że z placówką chętnie współpracuje środowisko sybirackie z Podlaskiego, ale coraz częściej też odzywają się Sybiracy z innych części kraju. Liczy, że pamiątki uda się też pozyskać od Sybiraków z Rosji, z którymi muzeum udało się nawiązać kontakty.

"Kiedy Sybiracy widzą, że muzeum pozyskuje pamiątki na konkretne działania, że ich listy czy inne rzeczy z wywózki będą udostępnione szerszemu gronu, że ktoś pozna ich historię, to chętniej te pamiątki oddają" - powiedział Sadowski.

Portal ma być dofinansowany z unijnych pieniędzy, z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Zarząd województwa podlaskiego zdecydował o przekazaniu muzeum na ten cel, ale także na inne działania w placówce, m.in. aranżację nowej wystawy stałej, 850 tys. zł. Jednak nie wiadomo jeszcze, jaka część tego zostanie przeznaczona na stworzenie portalu.

Białystok jest ważnym miejscem dla środowisk sybirackich. Znajduje się tam jedyny w kraju pomnik - Grób Nieznanego Sybiraka. Rokrocznie we wrześniu odbywa się tam też Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. Miejscowy oddział IPN prowadzi badania dotyczące deportacji, m.in. próbuje ustalić rzeczywistą liczbę wywiezionych.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook