Jedynie prawda jest ciekawa


Powstanie Grudniowe

12.12.2013

Ostatnio coraz odważniej polscy historycy używają określenia „powstanie”, choć wielu ludziom wydaje się ono nadużyciem. Mówią, że polskie powstania były skierowane przeciwko obcym i miały charakter działań wojennych. A przecież Grudzień to tylko bunt z użyciem kamieni... Gdybyśmy uznali, że system sowiecki, wprowadzony w Polsce po roku 1944, był polską „rewolucją społeczną”, jak chcieli komuniści, to takie rozumowanie jest poprawne. Jeśli jednak przyjmiemy, zgodnie z wiedzą historyczną, że Polska po roku 1944 była sowieckim dominium, to nie tylko Grudzień, ale także wcześniejszy poznański Czerwiec, należy widzieć przede wszystkim w długiej tradycji polskich powstań narodowych.

Protest przeciwko podwyżkom cen, ogłoszonym 13 grudnia, był tylko pretekstem do wyrażenia po raz kolejny sprzeciwu wobec systemu. Ten sprzeciw przybrał postać spontanicznych strajków, wieców, demonstracji ulicznych, wreszcie – po sprowokowaniu przez bezpiekę i milicję – regularnych walk ulicznych, szczególnie zapamiętanych w Gdyni, w „czarny czwartek” 17 grudnia.

Gwałtowność grudniowej irredenty wzięła się z istoty systemu sowieckiego, z braku prawdziwych związków zawodowych oraz innych, podstawowych instytucji państwa demokratycznego z sejmem włącznie, które mogłyby artykułować dążenia Polaków. W systemie totalitarnym gwałtowne powstanie to jedyny sposób wyrażenia tych dążeń. Najważniejsze zaś jest dążenie do wolności. Podwyżka cen żywności to tylko jeden z wielu pretekstów, jakie mogą posłużyć za lont zapalny. Tak było w grudniu 1970 r. na Wybrzeżu i nie tylko tam.

14 grudnia w Stoczni Gdańskiej rozpoczął się strajk, który objął także inne zakłady Trójmiasta. Nie od razu były demonstracje uliczne. Najpierw była próba negocjacji z władzami, były komitety, autentyczne przedstawicielstwa pracowników, które mogły i chciały mówić o tym, czego partyjne związki zawodowe -  jedna z wielu instytucji fasadowych, karykatur instytucji demokratycznych - powiedzieć nie mogły, bo one nie były związkami, lecz agendami PZPR.

15 grudnia kierownictwo partii komunistycznej podjęło zbrodniczą decyzję o użyciu broni przeciwko protestującym. Komuniści działali zgodnie ze swą logiką: zakwestionowanie ich kompetencji i „słuszności” podejmowanych decyzji to „zbrodnia” przeciwko „państwu ludowemu”, czyli ich własności. Jest rzeczą znamienną, że wojskiem, wyprowadzonym na ulice Trójmiasta, strzelającym z karabinów maszynowych do ludzi, dowodził stalinowski zbrodniarz, wysoki rangą bezpieczniak Stefan Kilanowicz vel Grzegorz Korczyński – typowy „człowiek radziecki”, kolaborujący z Sowietami przeciwko polskiej suwerenności jeszcze podczas wojny. Dla porównania przypomnijmy, że wojskiem interweniującym w czerwcu 1956 r. w Poznaniu dowodził sowiecki generał NKWD Siergiej Gorochow vel Stanisław Popławski. Grudniowemu powstaniu towarzyszyły walki frakcyjne w PZPR, co spowodowało jeszcze większą tragedię. Lokalny kacyk Stanisław Kociołek wzywał protestujących na Wybrzeżu gdańskim do powrotu do pracy. Jego kamraci z Politbiura PZPR podjęli inne decyzje i następnego dnia rano kazali strzelać do tych, co posłuchali Kociołka.

Powtórzmy raz jeszcze: zamiarem protestujących nie były walki uliczne. Już 15 grudnia przedstawiciele zakładów gdyńskich utworzyli komitet z 23-letnim Edmundem Hulszczem na czele, który zawarł porozumienie z lokalnymi władzami. Nie zostało ono dotrzymane, komitet został aresztowany. Warto jednak o tym pamiętać, bo solidarność i umiejętność organizowania się nie zaczęły się od MKS-ów z roku 1980. Tyle że system był łaskawszy dla tych z roku 1980, bo już widział wtedy swój przyszły upadek.

Piotr Szubarczyk

(Fot. gdyńska młodzież niesie ciało zabitego Zbyszka Godlewskiego – Janka Wiśniewskiego)

Grudzień 1970 - najważniejsze fakty

– Tylko na Wybrzeżu gdańskim komuniści użyli do spacyfikowania protestujących ok. 25 tys. żołnierzy i 1,5 tys. czołgów i transporterów opancerzonych.

– W grudniu 1970 r. zginęło 45 osób, 1165 zostało rannych. To oficjalne dane, rzeczywista liczba ofiar do dziś nie jest znana.

– Od 16 grudnia demonstracje trwały w Słupsku i Elblągu. Tu również zginęli ludzie. 17 grudnia do powstania przyłączył się Szczecin.

– Na Grudniu się nie skończyło. 21 stycznia Szczecin wznowił strajki, zakończone 24 stycznia wizytą w mieście nowego komsekretarza Gierka i bałamutnym wezwaniem  -„Pomożecie?”.

– W lutym nastąpił strajk powszechny w Łodzi, który zmusił komunistów do ostatecznego wycofania się z podwyżek.

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook