Jedynie prawda jest ciekawa


Polski Prometeusz

15.10.2013

160 lat temu we lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą nocną operację. Przy lampie naftowej projektu Ignacego Łukasiewicza, człowieka nadzwyczaj zdolnego i prawego, która na zawsze trafiła do panteonu wielkich wynalazków.

Nadal spotykana jest w wielu domach, bo mimo mijających stuleci jest niezawodna. No i ten blask, nastrój…

Zanim jednak opanowała świat, była obiektem wielu doświadczeń. W Polsce prowadził je właśnie Ignacy Łukasiewicz. Chodziło o to, by otrzymać paliwo lepsze, a raczej wydajniejsze i tańsze niż dotychczas stosowane mieszaniny olejów. Jemu się to udało. Stosując frakcjonowaną destylację, uzyskał w temperaturze do 250 stopni Celsjusza preparat pozbawiony lekkich frakcji, oddzielił go od ciężkich węglowodorów, rafinował stężonym roztworem kwasu siarkowego i wytworzył naftę. Był przełom 1852 i 1853 roku. Najważniejsze było to, iż płyn był bezpieczny, nie kopcił, był wydajniejszy od świec i tańszy od olejów i gazu.

Kolejnym krokiem było skonstruowanie odpowiedniego kształtu lampy. Zbiorniki lamp olejowych po wypełnieniu naftą były rozsadzane. Z pomocą blacharza Adama Bratkowskiego wymyślił taką, która spełniała warunki. Była masywna i miała cylindryczny blaszany zbiornik. Blask nadawał jej kominek z miki, a paliwo dopływało dzięki knotowi (wieść niesie, że gdy Rockeffeller zaczynał naftowy biznes, to po nauki wysłał swoich ludzi do Polski i Łukasiewicza).

Eksperymentował dalej. Chodziło o podniesienie wydajności lampy – powyżej blasku co najmniej 15 świec. I znowu odniósł sukces. 31 lipca 1853 roku we lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszą nocną operację z wykorzystaniem udoskonalonych lamp właśnie.

I tak zaczęło się ich światowe królowanie. Gdyby nie zespół Thomasa Edisona, który w laboratorium w Menlo Park w październiku 1879 roku wynalazł w pełni użyteczną żarówkę elektryczną, pewnie lampa naftowa królowałaby jeszcze długo.

Ojciec Ignacy – jak nazywali go pracownicy – był człowiekiem wyjątkowym. Nie tylko z powodu wiedzy, inteligencji, pomysłowości, zaradności, ale też patriotyzmu i człowieczeństwa.

Przyszedł na świat w marcu 1822 roku w Zadusznikach. Co prawda w zubożałej, ale szlacheckiej rodzinie. Jego tata – Józef dzierżawił folwark, matka – Apolonia wychowywała dzieci Ignacy miał czworo rodzeństwa: dwie siostry – Marię i Emilię i dwóch braci – Aleksandra i Franciszka. Po ośmiu latach rodzina przeniosła się do Rzeszowa, gdzie Ignaś pobierał nauki. Niestety niedostatki w domowej kasie sprawiły, że po 4 latach nauki w gimnazjum musiał ją przerwać (zdołał jednak nauczyć się łaciny i języka niemieckiego, co w późniejszym życiu bardzo mu się przydało) i poszukać pracy.

Praktykowanie w aptece Antoniego Swobody w Łańcucie pozwoliło mu zgłębić tajniki chemii i farmacji. Niemal w tym samym czasie za działalność w organizacjach demokratyczno-niepodległościowych został zarejestrowany jako „politycznie podejrzany”. W 1840 roku po zdaniu egzaminów dostał awans na pomocnika aptekarskiego. Kolejne lata poświecił na poznawanie farmacji i podziemną działalność. W 1845 roku został zaprzysiężony jako agent Centralizacji Towarzystwa Demokratycznego Polskiego na Rzeszów. Rok później aresztowano go i osadzono we Lwowie. Po wyjściu na wolność rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Otrzymanie dyplomu uniemożliwił mu niezdany egzamin z farmakognozji. Pełnoprawnym farmaceutą stał się dopiero w 1852 roku po obronieniu dyplomu na Uniwersytecie Wiedeńskim.

Bardzo sprawny umysł nie tylko pozwolił mu dorobić się dużych pieniędzy, ale i w znakomity sposób pomagać potrzebującym. Uważany był za jednego z największych dobroczyńców Podkarpacia. Propagował budowę dróg, mostów, szkół, szpitali, i zakładanie sadów. Wiele inicjatyw finansował z własnej kieszeni, walczył z biedą i alkoholizmem, tworzył kasy zapomogowe, fundusze emerytalne. Mawiano, że „wszystkie drogi w Zachodniej Małopolsce brukowane były guldenami Łukasiewicza”. Jak można wyczytać z jego biografii – jako pierwszy na świecie wykorzystał na skalę przemysłową korzyści, jakie daje ropa naftowa. Dążył do rozwoju rodzącego się przemysłu naftowego nie skupiając go jednak tylko w swoich rękach. Pomagał – co nie było i nadal nie jest takie oczywiste – w tworzeniu innych firm.

Ludzie zapamiętali go nie tylko jako wybitnego chemika, farmaceutę, przedsiębiorcę, rewolucjonistę, lecz także, a może przede wszystkim jako dobrego człowieka.

(Rem)

(Fot. wikipedia.org)

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook