Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska zadaje szyku" w Gdyni

01.05.2013

"Polska zadaje szyku" - pod takim hasłem Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje 2 maja projekt przypominający słynnych Polaków, którzy w okresie międzywojennym mieszkali za granicą. Pokazy filmowe, warsztaty i wykłady odbędą w Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Głównymi postaciami, wokół których zbudowane zostanie wydarzenie będą: gwiazda kina niemego Pola Negri, "król tenorów" Jan Kiepura, artystka i projektantka m.in. kostiumów teatralnych Sara Lipska oraz kreator i stylista fryzur Antoni Cierplikowski.

"Wszystkie te osoby, mimo że osiągnęły sukces, a w latach 20. i 30. ubiegłego wieku mieszkały poza granicami Polski, nigdy o swoje ojczyźnie nie zapomniały, a wręcz promowały swój kraj. Właśnie na taki pozytywny wzór Polaka-emigranta chcemy zwrócić uwagę naszym projektem" - powiedziała PAP koordynatorka przedsięwzięcia Justyna Wicenty z Muzeum Emigracji.

Na imprezę złożą się wykłady przybliżające postaci Poli Negri oraz Sary Lipskiej – prywatnie życiowej partnerce Xawerego Dunikowskiego. Z kolei film "Ręka fryzjera" opowie o Antonim Cierplikowskim - pochodzącym z Sieradza synu szewca, który zamieszkał w Paryżu, gdzie w latach 20. wylansował modę na krótkie damskie fryzury, a jego klientami były m.in. Sara Bernhardt, Josephine Baker, Edith Piaf czy Brigitte Bardot.

Postaci Kiepury poświęcona będzie gra miejska zatytułowana "Znajdź Kiepurę w Gdyni!". Zadaniem jej uczestników będzie odszukanie - na podstawie wskazówek - kilku miejsc w mieście, w których posłuchać będzie można odtwarzanych z gramofonów nagrań w wykonaniu gwiazdora. Akcja ta ma przypomnieć kilkudniową wizytę Kiepury w Gdyni z lipca 1939 r., kiedy to - znany ze spontanicznych koncertów, śpiewak dał kilka występów - w tym na Placu Grunwaldzkim a także w przypadkowych miejscach, gdzie śpiewał stojąc na dachu samochodu.

Gra miejska ma m.in. przypomnieć apel, z jakim pracownicy Muzeum zwrócili się jakiś czas temu do gdynian. Muzeum szuka zdjęć i innych pamiątek, w tym np. wycinków prasowych dotyczących wspomnianej wizyty śpiewaka w mieście. Placówka liczy też np. na osobiste relacje świadków tych występów.

Uzupełnieniem imprez mających przybliżyć wspomniane znane postaci będą warsztaty związane z różnymi dziedzinami życia w okresie międzywojennym, w tym zajęcia poświęcone tworzeniu mody w stylu lat 20. i 30., pokazy stylizacji fryzur   la Cierplikowski a także warsztaty tworzenia dźwięków do filmu.

Większość zajęć, podobnie, jak wykłady, będzie miała miejsce w budynku Banku Polskiego wzniesionym w 1933 r., na co dzień niedostępnym dla mieszkańców.

Kulminacją imprezy będzie wieczorny pokaz filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri w roli głównej. "Przez wiele lat film ten był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. Kiedy okazało się, że jedyna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera - w 2006 roku odkupiła ją Filmoteka Narodowa. Po rekonstrukcji film po blisko stu latach powrócił na ekrany" – wyjaśniła Wicenty.

Gdyński pokaz "Mani" zostanie uatrakcyjniony koncertem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, który to muzyk skomponował nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Przed pokazem, który będzie miał miejsce na Placu Grunwaldzkim, prelekcję wygłosi dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski.

ll, PAP

[Fot. materiał organizatorów]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook