Jedynie prawda jest ciekawa


"Polska zadaje szyku" w Gdyni

01.05.2013

"Polska zadaje szyku" - pod takim hasłem Muzeum Emigracji w Gdyni organizuje 2 maja projekt przypominający słynnych Polaków, którzy w okresie międzywojennym mieszkali za granicą. Pokazy filmowe, warsztaty i wykłady odbędą w Dniu Polonii i Polaków za Granicą.

Głównymi postaciami, wokół których zbudowane zostanie wydarzenie będą: gwiazda kina niemego Pola Negri, "król tenorów" Jan Kiepura, artystka i projektantka m.in. kostiumów teatralnych Sara Lipska oraz kreator i stylista fryzur Antoni Cierplikowski.

"Wszystkie te osoby, mimo że osiągnęły sukces, a w latach 20. i 30. ubiegłego wieku mieszkały poza granicami Polski, nigdy o swoje ojczyźnie nie zapomniały, a wręcz promowały swój kraj. Właśnie na taki pozytywny wzór Polaka-emigranta chcemy zwrócić uwagę naszym projektem" - powiedziała PAP koordynatorka przedsięwzięcia Justyna Wicenty z Muzeum Emigracji.

Na imprezę złożą się wykłady przybliżające postaci Poli Negri oraz Sary Lipskiej – prywatnie życiowej partnerce Xawerego Dunikowskiego. Z kolei film "Ręka fryzjera" opowie o Antonim Cierplikowskim - pochodzącym z Sieradza synu szewca, który zamieszkał w Paryżu, gdzie w latach 20. wylansował modę na krótkie damskie fryzury, a jego klientami były m.in. Sara Bernhardt, Josephine Baker, Edith Piaf czy Brigitte Bardot.

Postaci Kiepury poświęcona będzie gra miejska zatytułowana "Znajdź Kiepurę w Gdyni!". Zadaniem jej uczestników będzie odszukanie - na podstawie wskazówek - kilku miejsc w mieście, w których posłuchać będzie można odtwarzanych z gramofonów nagrań w wykonaniu gwiazdora. Akcja ta ma przypomnieć kilkudniową wizytę Kiepury w Gdyni z lipca 1939 r., kiedy to - znany ze spontanicznych koncertów, śpiewak dał kilka występów - w tym na Placu Grunwaldzkim a także w przypadkowych miejscach, gdzie śpiewał stojąc na dachu samochodu.

Gra miejska ma m.in. przypomnieć apel, z jakim pracownicy Muzeum zwrócili się jakiś czas temu do gdynian. Muzeum szuka zdjęć i innych pamiątek, w tym np. wycinków prasowych dotyczących wspomnianej wizyty śpiewaka w mieście. Placówka liczy też np. na osobiste relacje świadków tych występów.

Uzupełnieniem imprez mających przybliżyć wspomniane znane postaci będą warsztaty związane z różnymi dziedzinami życia w okresie międzywojennym, w tym zajęcia poświęcone tworzeniu mody w stylu lat 20. i 30., pokazy stylizacji fryzur   la Cierplikowski a także warsztaty tworzenia dźwięków do filmu.

Większość zajęć, podobnie, jak wykłady, będzie miała miejsce w budynku Banku Polskiego wzniesionym w 1933 r., na co dzień niedostępnym dla mieszkańców.

Kulminacją imprezy będzie wieczorny pokaz filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z Polą Negri w roli głównej. "Przez wiele lat film ten był uznawany za bezpowrotnie zaginiony. Kiedy okazało się, że jedyna kopia zachowała się w zbiorach czeskiego kolekcjonera - w 2006 roku odkupiła ją Filmoteka Narodowa. Po rekonstrukcji film po blisko stu latach powrócił na ekrany" – wyjaśniła Wicenty.

Gdyński pokaz "Mani" zostanie uatrakcyjniony koncertem Wrocławskiej Orkiestry Kameralnej Leopoldinum pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka, który to muzyk skomponował nową ścieżkę dźwiękową do filmu. Przed pokazem, który będzie miał miejsce na Placu Grunwaldzkim, prelekcję wygłosi dyrektor Filmoteki Narodowej prof. Tadeusz Kowalski.

ll, PAP

[Fot. materiał organizatorów]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook