Jedynie prawda jest ciekawa


Polska świątynia węgierskiej księżniczki

21.06.2016

W Kotlinie Sądeckiej, u podnóża Radziejowej, leży piękne, średniowieczne miasteczko - Stary Sącz. To tutaj św. Kinga, księżniczka węgierska, zwana potem Panią Ziemi Sądeckiej, postanowiła wznieść klasztor klarysek, do którego sama, po śmierci męża króla Bolesława Wstydliwego, wstąpiła.

Nie każdy wie, że w 1280 r. św. Kinga ufundowała też w Starym Sączu klasztor franciszkanów. W czasie zaboru austriackiego uległ on kasacji i został przekształcony na skład solny. Część cennych zbiorów franciszkańskich, np. XV-wieczny obrazek relikwiarzowy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, udało się przechować klaryskom. Franciszkanie jednak nie powrócili już do Starego Sącza.

Na początku klasztor klarysek był prawdopodobnie drewniany. Pożary, częste w dawnych czasach, niszczyły świątynię, ale zawsze ją odbudowywano. Murowane budynki klasztorne i kościół Św. Trójcy i św. Klary wzniósł na pocz. XVII w. projektant i budowniczy Jan di Simoni.

Gotyckie budowle z barokowymi wnętrzami są wizytówką tego miasta. Przy klasztorze i kościele znajdują się też zabudowania gospodarcze - życie klarysek wypełnia, oprócz modlitwy, praca m.in. w ogrodzie, pieczenie komunikantów i szycie szat liturgicznych. Ok. 100 m od baszty klasztornej, obok kapliczki ku czci świętej, bije źródełko św. Kingi. Wierni wierzą, że ma ono lecznicze właściwości. Terytorium klarysek otaczają fortyfikacyjne mury obronne.

W klasztorze znajdują się osobiste pamiątki po księżnej Kindze, np. pierścień, srebrna łyżeczka z agatem, medalion z późnoantyczną gemmą (kamieniem), kryształowy kubek, manuskrypty. Wśród cennych zbiorów jest "Żywot błogosławionej Kingi" - rękopis Jana Długosza. Wnętrza wypełniają też stare obrazy, rzeźby, rękodzieło artystyczne.

Wchodząc do kościoła można podziwiać polichromie ukazujące sceny z życia świętej. Uwagę zwraca gotycka figurka św. Kingi - postać księżnej stoi na odwróconej koronie, co symbolizuje porzucenie władzy na rzecz życia zakonnego. Pod tą figurką znajduje się srebrna trumna z prochami św. Kingi. W tym samym klasztorze zmarła również królowa Jadwiga Kaliska, żona Władysława Łokietka i siostrzenica św. Kingi.

Starosądeckie klaryski wyszły poza mury klasztorne tylko raz, w 1999 r., podczas wizyty Jana Pawła II, który kanonizował bł. Kingę. Powstały wówczas ołtarz na starosądeckich błoniach stoi do dzisiaj. Obok niego wybudowano Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, które średnio co roku odwiedza od 150 do 200 tys. turystów. Oferuje ono bazę noclegową, ale i organizuje rozmaite wydarzenia religijne, kulturalne, naukowe.

Jak powiedział PAP dyrektor Centrum ks. dr Marcin Kokoszka, podczas ŚDM do Starego Sącza może przybyć od 20 do 30 tys. pielgrzymów, głównie z Europy Południowo-Wschodniej - Słowacji, Węgier, Chorwacji.

Dodał, że Stary Sącz, za sprawą postaci księżniczki węgierskiej, która poślubiła polskiego władcę i otoczyła troską ziemię sądecką, jest symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej. "Już w średniowieczu św. Kinga pokazała, że nie ma barier pomiędzy krajami, narodami. Wskazała drogę do integracji. Była wzorem szukania wspólnych wzorców, wartości i programu na przyszłość" - powiedział ks. Kokoszka.

Jego zdaniem pielgrzymów zainteresuje nie tylko klasztor klarysek i ołtarz papieski na błoniach. "Stary Sącz oferuje turyście, pielgrzymowi, cały pakiet - nie tylko religijny, ale i kulturalny, architektoniczny, historyczny. To jedno z najstarszych miast w Polsce, jest perłą średniowiecza" - zauważył dyrektor.

Stary Sącz leży tuż obok Nowego Sącza, nad Dunajcem i Popradem. Szczególnie zachwycający jest Rynek, wyłożony kocimi łbami. Przy Rynku znajduje się m.in. tzw. Dom na Dołkach - jedyny dom mieszczański, który ocalał z największego w historii miasta pożaru w 1795 r. W kamienicy ma siedzibę Muzeum Regionalne. Miasteczko znajduje się ok. 100 km od Krakowa i ok. 100 km od Zakopanego.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook