Jedynie prawda jest ciekawa


Polska świątynia węgierskiej księżniczki

21.06.2016

W Kotlinie Sądeckiej, u podnóża Radziejowej, leży piękne, średniowieczne miasteczko - Stary Sącz. To tutaj św. Kinga, księżniczka węgierska, zwana potem Panią Ziemi Sądeckiej, postanowiła wznieść klasztor klarysek, do którego sama, po śmierci męża króla Bolesława Wstydliwego, wstąpiła.

Nie każdy wie, że w 1280 r. św. Kinga ufundowała też w Starym Sączu klasztor franciszkanów. W czasie zaboru austriackiego uległ on kasacji i został przekształcony na skład solny. Część cennych zbiorów franciszkańskich, np. XV-wieczny obrazek relikwiarzowy Matki Boskiej z Dzieciątkiem, udało się przechować klaryskom. Franciszkanie jednak nie powrócili już do Starego Sącza.

Na początku klasztor klarysek był prawdopodobnie drewniany. Pożary, częste w dawnych czasach, niszczyły świątynię, ale zawsze ją odbudowywano. Murowane budynki klasztorne i kościół Św. Trójcy i św. Klary wzniósł na pocz. XVII w. projektant i budowniczy Jan di Simoni.

Gotyckie budowle z barokowymi wnętrzami są wizytówką tego miasta. Przy klasztorze i kościele znajdują się też zabudowania gospodarcze - życie klarysek wypełnia, oprócz modlitwy, praca m.in. w ogrodzie, pieczenie komunikantów i szycie szat liturgicznych. Ok. 100 m od baszty klasztornej, obok kapliczki ku czci świętej, bije źródełko św. Kingi. Wierni wierzą, że ma ono lecznicze właściwości. Terytorium klarysek otaczają fortyfikacyjne mury obronne.

W klasztorze znajdują się osobiste pamiątki po księżnej Kindze, np. pierścień, srebrna łyżeczka z agatem, medalion z późnoantyczną gemmą (kamieniem), kryształowy kubek, manuskrypty. Wśród cennych zbiorów jest "Żywot błogosławionej Kingi" - rękopis Jana Długosza. Wnętrza wypełniają też stare obrazy, rzeźby, rękodzieło artystyczne.

Wchodząc do kościoła można podziwiać polichromie ukazujące sceny z życia świętej. Uwagę zwraca gotycka figurka św. Kingi - postać księżnej stoi na odwróconej koronie, co symbolizuje porzucenie władzy na rzecz życia zakonnego. Pod tą figurką znajduje się srebrna trumna z prochami św. Kingi. W tym samym klasztorze zmarła również królowa Jadwiga Kaliska, żona Władysława Łokietka i siostrzenica św. Kingi.

Starosądeckie klaryski wyszły poza mury klasztorne tylko raz, w 1999 r., podczas wizyty Jana Pawła II, który kanonizował bł. Kingę. Powstały wówczas ołtarz na starosądeckich błoniach stoi do dzisiaj. Obok niego wybudowano Diecezjalne Centrum Pielgrzymowania im. Jana Pawła II, które średnio co roku odwiedza od 150 do 200 tys. turystów. Oferuje ono bazę noclegową, ale i organizuje rozmaite wydarzenia religijne, kulturalne, naukowe.

Jak powiedział PAP dyrektor Centrum ks. dr Marcin Kokoszka, podczas ŚDM do Starego Sącza może przybyć od 20 do 30 tys. pielgrzymów, głównie z Europy Południowo-Wschodniej - Słowacji, Węgier, Chorwacji.

Dodał, że Stary Sącz, za sprawą postaci księżniczki węgierskiej, która poślubiła polskiego władcę i otoczyła troską ziemię sądecką, jest symbolem przyjaźni polsko-węgierskiej. "Już w średniowieczu św. Kinga pokazała, że nie ma barier pomiędzy krajami, narodami. Wskazała drogę do integracji. Była wzorem szukania wspólnych wzorców, wartości i programu na przyszłość" - powiedział ks. Kokoszka.

Jego zdaniem pielgrzymów zainteresuje nie tylko klasztor klarysek i ołtarz papieski na błoniach. "Stary Sącz oferuje turyście, pielgrzymowi, cały pakiet - nie tylko religijny, ale i kulturalny, architektoniczny, historyczny. To jedno z najstarszych miast w Polsce, jest perłą średniowiecza" - zauważył dyrektor.

Stary Sącz leży tuż obok Nowego Sącza, nad Dunajcem i Popradem. Szczególnie zachwycający jest Rynek, wyłożony kocimi łbami. Przy Rynku znajduje się m.in. tzw. Dom na Dołkach - jedyny dom mieszczański, który ocalał z największego w historii miasta pożaru w 1795 r. W kamienicy ma siedzibę Muzeum Regionalne. Miasteczko znajduje się ok. 100 km od Krakowa i ok. 100 km od Zakopanego.

 

wkt/PAP

 

[fot. youtube.com]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook