Jedynie prawda jest ciekawa


Polska solidarność z Węgrami w 1956 roku

26.10.2013

"Dramat jaki się rozegrał w Poznaniu – można powiedzieć – był tylko bolesnym akordem w porównaniu z tym, co stało się na Węgrzech" – mówi Agata Ławniczak, reżyser, publicystka, krytyk sztuki.

23 października w Poznaniu odbył się premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. „Poznań – węgierskim patriotom, czyli pamięć krwi” w twojej reżyserii.  Co skłoniło ciebie do zajęcia się tym tematem?

Agata Ławniczak: Od 1980 roku zajmuję się historią Poznańskiego Czerwca 1956, zwanego też ostatnim powstaniem- realizowałam reportaże radiowe i filmy dokumentalne, a także pisałam o tych wydarzeniach i ludziach w nie zaangażowanych. Można zatem powiedzieć, że węgierski październik jest oczywistą konsekwencją owych zawodowych zainteresowań i powinności. Nie zrobiłabym jednak tego filmu, gdyby nie propozycja dr Rafała Reczka, dyrektora Poznańskiego Oddziału IPN. To był jego pomysł, aby upamiętnić ofiarność poznaniaków spieszących z pomocą węgierskim patriotom 1956 roku. A ja spróbowałam ująć tę historię w konwencji ballady filmowej.

Na premierze był Ambasador Republiki Węgierskiej w Polsce. Jakie były jego wrażenia po obejrzeniu filmu? 

Odebraliśmy gratulacje od Pana Ambasadora, który wypowiedział się bardzo życzliwie o filmie, podkreślając wzruszenie rytmem samej opowieści. Węgierscy bohaterowie filmu: brat Petera Mansfelda,  dr Janos Tischler czy pan Akos Engelmayer pierwszy ambasador węgierski w Polsce po 1989 roku a zarazem uczestnik rewolucji – byli faktycznie wzruszeni ta filmową balladą, która próbowała choć trochę opowiedzieć ich los.

Pomocą tobie służył poznański Oddział IPN, który bardzo poważnie podszedł do rocznicy agresji sowieckiej na Węgry w październiku 1956 roku, organizując wystawę pt. „Rozstrzelane Miasta. Poznań – Budapeszt 1956”, którą przez kilka tygodni można oglądać w holu dworca PKP.   

Tak, to było bezcenne wsparcie merytoryczne i organizacyjne. Zaś współpraca z dr hab. Konradem Białeckim, który jest współautorem scenariusza filmu, a zarazem autorem scenariusza fantastycznej wystawy „Rozstrzelane miasta. Poznań-Budapeszt 1956”, była niezwykle inspirująca w pracy nad filmem. Wystawa ta wędrowała przez Węgry i cieszyła się tam niesłabnącym zainteresowaniem. Rok 1956 w Poznaniu i Budapeszcie zdeterminował przyszłość nie tylko samych miast i ich mieszkańców. Dramat jaki się rozegrał w Poznaniu – można powiedzieć – był tylko bolesnym akordem w porównaniu z tym, co stało się na Węgrzech. Tysiące zabitych, masa rannych, nieprawdopodobny terror, rzesza młodych emigrantów i – jak mówi Akos Engelmayer - złamany kręgosłup narodu i „gulaszowy socjalizm”. Z tego nie jest łatwo się odrodzić. Wydaje się, że praca IPN-u przywracająca pamięć i prawdę o nie tak bardzo odległej historii, bez zrozumienia której nie będziemy zdolni prawdziwie uczestniczyć w teraźniejszości zakotwiczonej w wartościach bezdyskusyjnych – winna zyskać medialne wsparcie i rezonans.

Mam wrażenie, że głoszone swego czasu przez Aleksandra Kwaśniewskiego hasło „wybierzmy przyszłość” właśnie w Poznaniu bastionie postkomunistów i PO znalazło posłuch. Jest to konsekwencja 56 roku.  Są opinie, że bunt miasta w czerwcu 56 roku spowodował nasycenie Poznania agenturą? 

Jestem Poznanianką od wielu pokoleń, poprzez postawę i los wielu wybitnych społeczników, uczonych i artystów z rodziny do której należę, pozostaję w szczególny sposób wyczulona na wszystko to, co składa się na genius locci mego miasta. Zafascynowana przeszłością i dziełami mijających generacji, coraz większą mam trudność z akceptacją współczesności, która niemal na każdym kroku zaprzecza tradycji miasta i jego cechom konstytutywnym. No właśnie, na naszych oczach ale ponad naszymi głowami „wybierana jest przyszłość”, która nie rozumie przeszłości i ją lekceważy nawet wówczas, gdy pozornie chce się do niej odnieść. Fakt, że to Węgrzy  fundują tablicę na dworcu, upamiętniającą solidarnościowy zryw mieszkańców Poznania z węgierskimi patriotami – a Miasto pozostaje w tej sprawie bierne, wydaje mi się czymś głęboko zawstydzającym. Mam dławiące poczucie, że od lat pozwalamy by karmiono nas namiastkami idei, sztuki, kultury. Miasto akademickie o tak wielkim potencjale i tradycji, jest przestrzenią zamkniętą dla wielkich wyzwań, rzeczywistego dyskursu i pozostaje bez wizji. To więcej niż smutne, że wybrano przyszłość, która nie tworzy warunków dla duchowego rozwoju i nie sprzyja innowacyjności, tylko jest przyszłością na miarę galerii handlowych. Czy to są gorzkie owoce 1956 roku i efekt agenturalnego naszpikowania Miasta? Nie prowadziłam badań pod tym kątem, więc nie mogę odpowiedzieć na to pytanie precyzyjnie. Natomiast po rozlicznych kwerendach archiwalnych jakie odbyłam, bardzo trudno nie odnieść wrażenia, iż twoje pytanie jest zasadne. To pytanie, które domaga się odpowiedzi. Wydarzenia czerwca 1956 roku, i późniejsze represje wobec uczestników Czarnego Czwartku i ich rodzin, wieloletnia inwigilacja, zastraszanie zamknęło ludziom usta, zdławiło nadzieję, systematycznie niwelując odwagę. To szczególnie dobrze widoczne było w 1980 roku. A dziś, gdy przyjrzeć się lokalnym mediom, to grozą wieje! W Poznaniu słynącym ongiś z inicjatyw obywatelskich – także medialnych - dziś nie ma lokalnej prasy tylko wkładki do gazet ogólnopolskich, a telewizja publiczna nie jest zdolna wypełniać swych powinności. Mieli się wiecznie tę samą nicość… Dzieła ongiś wielkie i nowatorskie zamieniają się we własną karykaturę. Z całą pewnością nie tylko z własnego wyboru tak skarleliśmy. Jaka jest przyczyna takiego stanu rzeczy i jak funkcjonowały w PRL-u różne środowiska  istotne dla kondycji i ducha miasta, kto niszczył genius loci Poznania – oto pytanie warte rozprawy naukowej!

Wcześniej nakręciłaś dokument, poświęcony mecenasowi Hejmowskiemu, jednemu z adwokatów, który bronił poznańskich robotników w procesach po czerwcu 1956  roku. To wspaniała postać, zniszczona przez SB. Czytając jego biografię i oglądając twój film zamarzyłem sobie, aby znalazł się reżyser, który zrobił by film fabularny o tej postaci?  

To człowiek niezwykły, niezłomny o przepięknej i absolutnie filmowej biografii. Postać wyrastająca ponad wszelkie przeciętności, człowiek barwny i fascynujący, o wyjątkowo rozległych horyzontach. Jemu nasze Miasto nie tylko nie zdołało spłacić długu wdzięczności, ale ni potrafiło prawdziwie zadbać o jego żywą pamięć wynagradzającą wyrządzone krzywdy. Bohater, który uratował życie wielu ludzi, adwokat szlachetnej próby został bezceremonialnie zniszczony przez SB i wspierająca ją gromadą gorliwych pomagierów, którzy bardziej od przyzwoitości cenili sobie możliwość kariery. Próbowano odebrać mu godność przez pomówienia i oszczerstwa. To się nie udało, ale doprowadzono kwitnącą kancelarię do ruiny, a jego samego do przedwczesnej śmierci. Operacja niszczenia mecenasa Hejmowskiego nosiła kryptonim „Maestro”. Dokumenty  IPN-u odsłaniają wstrząsającą historię metodycznego wykańczania człowieka. Autor tego projektu na cywilną i fizyczną śmierć mecenasa Hejmowskiego, ma się do dziś znakomicie. Postanowiłam w filmie upublicznić jego nazwisko – bo wydawało mi się czymś rażąco niesprawiedliwym, aby człowiek „honoru” w Michnikowym rozumieniu – bezimiennie tryumfował nad Mecenasem. Wkrótce odezwali się jego obrońcy, ot choćby Ewa Wanat szefująca wówczas Radiu TOK FM, a za nią inni. Bronili niegodziwca za pomocą niegodziwych metod, które były zadziwiająco podobne do tych z minionej epoki… Czy w takiej sytuacji znajdzie się odważny producent filmu idącego na wspak dobremu samopoczuciu ludzi z miedzianymi czołami? Czy znajdzie się taki, który nie będzie się obawiał gniewu dawnych pracowników SB i ich wpływowych przyjaciół? Scenariusz filmu jest już gotowy…

Rozmawiał Maciej Mazurek

[fot. wikimedia commons]

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook