Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Polska i Węgry razem przez wieki

29.05.2014

Specjalne wydanie miesięcznika „wSieci Historii” już w kioskach!

Dlaczego Polacy i Węgrzy od wieków darzą się wzajemną sympatią? Czy jej oś stanowi wspólnota wyznawanych wartości, umiłowanie wolności i podobne jej rozumienie? A może fakt, iż w decydujących momentach naszej historii mogliśmy wzajemnie na siebie liczyć? Na te i inne pytania próbują odpowiedzieć autorzy najnowszego numeru miesięcznika „wSieci Historii” przygotowanego we współpracy z Ambasadą Węgierską oraz Węgierskim Instytutem Kultury.

- Jak głosi przysłowie powstałe  zapewne wśród konfederatów barskich (1768 – 1772), którzy musieli uciekać z kraju do  Preszowa: „Polak , Węgier, dwa bratanki, i do szabli i do szklanki”. Inicjatywa wydania polsko – węgierskiego numeru miesięcznika wyszła od Grzegorza Górnego, który skontaktował redakcję z Panem Ambasadorem dr Ivanem Gyurcsikiem i jego małżonką, a także panem Janosem Tischlerem, dyrektorem Węgierskiego  Instytutu Kultury w Warszawie, i sprawdzonym już przyjacielem Polaków. Natychmiastowe spotkanie, szybkie odkrycie jak wiele nas łączy – a dalej już samo poszło. Celem prezentacji  tematu miesiąca jest spojrzenie na 1000-letnią historię naszych relacji sąsiedzkich przez pryzmat  historiografii węgierskiej - pisze we wstępie do czerwcowego numeru „wSieci Historii” redaktor naczelny miesięcznika, prof. Jan Żaryn.

- Węgrzy byli dla Europy zagadką - tak ze względu na specyfikę języka, jak i na późne włączenie się w tworzenie dziejów naszego kontynentu - węzłowe punkty tysiącletniej historii swojej ojczyzny, a także jej podwaliny ideowo-polityczne analizuje na łamach miesięcznika „wSieci Historii” Konsul Generalna Węgier dr hab. Adrienne Körmendy.

- Fundamenty zbudowane przez  św. Stefana były tak mocne, że Węgry stały się najstabilniejszym państwem w Europie  Środkowo-Wschodniej. W XI i XII w. nie tylko zachowały swoją niezależność i suwerenność  wobec Rzeszy i Bizancjum, ale same potrafiły prowadzić aktywną politykę zagraniczną - pisze Körmendy.


Dr Endre László Varga w niezwykle ciekawym opracowaniu poświęconym kulisom udziału węgierskich ochotników w Legionach Piłsudskiego, szuka odpowiedzi na pytanie, co zdecydowało o tym, że kilkuset Węgrów zdecydowało się walczyć o wolną Polskę. Chęć wstępowania do Legionów była wśród Węgrów tak wielka, iż  - jeśli zbyt młody wiek nie pozwalał im na wstąpienie w szeregi organizacji militarnej, decydowali się oni nawet na fałszowanie swoich metryk urodzenia.

- Młodzi ludzie zgłaszali się do Legionów kierowani wieloma jeszcze innymi  pobudkami. Jedni szukali romantycznych przygód, inni, bardziej świadomi, dla osiągniecia  określonego celu jak np. okazanie wdzięczności za udział w walkach o wolność Węgier gen. Józefa Bema i Henryka Dembińskiego. Byli też tacy, którzy wstępując do Legionów uprzedzali własne powołanie do armii austro-węgierskiej do której iść nie chcieli - pisze Varga, akcentując jednocześnie fakt, iż bliskie związki z Polską były na Węgrzech kultywowane na wielu poziomach:

- W węgierskich szkołach podstawowych uczono dzieci pieśni „Boże coś Polskę” z węgierskim tekstem, opowiadano o wspólnych dziejach naszych narodów - podaje historyk.

Inny ciekawy wątek naszych wspólnych dziejów, jakim był udział Węgrów w wojnie polsko – bolszewickiej opisuje Tibor Gerencsér.

- Marszałek Piłsudski nigdy nie zapomniał Węgrom ich pomocy w bitwie warszawskiej i do końca wypowiadał się o nich z sympatią - przypomina węgierski autor.

W najnowszym numerze miesięcznika znajdziemy także ważny wywiad z aktorem i reżyserem Redbadem Klijnstrą, w którym dokonuje on ciekawej analizy, w jaki sposób zmieniła się rola teatru na przestrzeni ostatnich lat oraz szuka odpowiedzi na pytanie, z jakiego powodu autorzy dramatów przestali sięgać po tematy ważne społecznie i poruszające czułe struny narodowej wrażliwości.

- Artyści są postrzegani jako ludzie najbardziej wrażliwi. Jeśli na tzw. zwykłym człowieku  tragedia smoleńska zrobiła ogromne wrażenie, to jak mogli ją odebrać artyści... Oni również  przeżywali traumę. I to ogromną. Nie potrafię zatem zrozumieć, że po tylu latach nie ma o tej  tragedii dramatu, że nikt nie opowiedział tej historii. Czy emocje były tak silne, że artyści wyparli  to z siebie? - pyta Klijnstra.

W czerwcowym numerze „wSieci Historii” przeczytamy także o walce o usunięcie sławiącego komunizm pomnika Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie, a producent i konsultant „Powstania Warszawskiego” opowiedzą o kulisach powstawania filmu.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

[fot. wPolityce.pl/"wSieci Historii"

Warto poczytać

 1. maxresdefault 24.10.2016

  221. rocznica III rozbioru Polski

  Rosja, Prusy i Austria podzieliły między siebie terytorium Rzeczpospolitej.

 2. tank 22.10.2016

  23 października 1956 r. Węgrzy przeciwstawili się komunizmowi

  W Budapeszcie rozpoczęło się powstanie węgierskie, nazywane również rewolucją węgierską.

 3. kl-st 21.10.2016

  Śledztwo ws. KL Ravensbrueck będzie wznowione

  -Podejmujemy śledztwo, ponieważ zawieszenie postępowania nie oznacza, że zostało ono merytorycznie zakończone- powiedział prokurator Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Robert Janicki.

 4. franczakwpolityceSI 21.10.2016

  53 lata temu zginął "Lalek"

  53 lata temu zginął Józef Franczak, ps. "Lalek" - ostatni Żołnierz Wyklęty. "Poświęcił życie za wolność ojczyzny, której nie doczekał" - brzmi napis umieszczony na grobie partyzanta.

 5. 4445e90b21e2468382d0bf0622b65d3cstf 19.10.2016

  32. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego

  "Za życia gromadził ludzi, kochał ich, rozumiał. Ale nie zatrzymywał ich dla siebie, prowadził go Boga".

 6. ElżbietaZawacka01-20060613 18.10.2016

  Gen. Elżbieta Zawacka - jedyna kobieta wśród Cichociemnych

  Gen. Elżbieta Zawacka "Zo", jedyna kobieta wśród Cichociemnych, równie zaciekle, co o niepodległość, walczyła o prawa żołnierek, a w czasach PRL-u o pamięć o żołnierzach AK.

 7. rocznicaaa 16.10.2016

  38. rocznica wyboru Polaka na papieża

  Arcybiskup krakowski Karol Wojtyła został wybrany papieżem.

 8. st-ob 11.10.2016

  Przemówienia Hitlera przed byłym obozem

  Sprawcy grozi kara za posługiwanie się symbolami sprzecznymi z konstytucją.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook