Jedynie prawda jest ciekawa


Pogrzeb Korbońskich w Warszawie

29.09.2012

Całe życie Korbońskich to służba Polsce - mówili w piątek uczestnicy konferencji poświęconej poniedziałkowym uroczystościom pogrzebowym działaczy Polskiego Państwa Podziemnego. Szczątki Zofii i Stefana Korbońskich spoczną w Świątyni Opatrzności Bożej w stołecznym Wilanowie.

"Korbońscy byli ludźmi, którzy stanowili dla innych wzór do naśladowania (...). To było pokolenie niezwykle ideowe, pokolenie ludzi myślących o Polsce, których motywem działania przez całe życie była wolna ojczyzna" - powiedziała na konferencji Agnieszka Bogucka, prezes warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Wspólnota Polska, które jest jednym z organizatorów poniedziałkowej ceremonii.

Jak przypomniała, przewodnią myślą Zofii Korbońskiej było pokazanie, jakim niezwykłym skarbem jest wolne, niepodległe państwo. "Pokolenie II Rzeczypospolitej doceniło wartość wolnej ojczyzny do tego stopnia, że nawet w warunkach zniewolenia utworzyło jego podziemne struktury - wykonywały one bardzo doniosłe funkcje, formułowały polską rację stanu" - mówiła Bogucka.

Prezes zarządu Fundacji im. Stefana Korbońskiego w USA Irena Mirecka wspominała rozmowy z Zofią Korbońską - "przeuroczą osobą, ogromną patriotką, która potrafiła jak magnes przyciągnąć do siebie ludzi młodych". To właśnie podczas jednej z rozmów Korbońska wpadła na pomysł stworzenia w USA fundacji im. swojego męża, która przypominałaby o działalności Polskiego Państwa Podziemnego.

Marek Maciołowski ze wspomnianej fundacji zwrócił uwagę, że poniedziałkowe uroczystości w Warszawie będą miały bogatą symbolikę, która dotyczy całej polskiej emigracji niepodległościowej na Zachodzie. "Ten pogrzeb symbolicznie kończy okres działalności Korbońskich za granicami kraju -  następuje przekazanie następnej generacji emigracyjnej myśli politycznej, miłości do ojczyzny, bezinteresownego oddania sprawom kraju" - tłumaczył Maciołowski.

Do symboliki ceremonii pogrzebowej Korbońskich nawiązała także Małgorzata Ptasińska z Instytutu Pamięci Narodowej. "W tym bardzo podniosłym momencie oddamy hołd wszystkim Polakom, którzy  walczyli o wolną Polskę, a jej nie dożyli" - powiedziała.

Ptasińska przypomniała, że Korbońscy nie tylko przejawiali miłość do ojczyzny, ale i do siebie nawzajem. "Obydwoje przeszli przez okres wojny, okupacji, emigracji. Zawsze się wspierali, byli bardzo udanym małżeństwem, a jednocześnie cały czas służyli wolnej Polsce" - podkreśliła.

O pochówku Korbońskich jako wielkiej lekcji patriotyzmu mówił Longin Komołowski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska: "Wolność Polski nigdy nie jest nam dana w sposób stały i trwały. Jeżeli następne pokolenia nie będą uczyć się poszanowania wartości nadrzędnych, jaką jest Polska, to w sytuacji próby, kiedy trzeba o ojczyznę walczyć, tak jak robili to Korbońscy, mogą nie sprostać zadaniu".

Poniedziałkowy pogrzeb Korbońskich poprzedzi wystawienie ich trumien w niedzielę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego.

W następnym dniu w katedrze w intencji obojga działaczy niepodległościowych zostanie odprawione nabożeństwo, a po nim szczątki Korbońskich trafią do Świątyni Opatrzności Bożej.

Tam też, po złożeniu trumien w kryptach grobowych, zostanie otwarta wystawa "Stefan Korboński 1901-1989", przygotowana przez IPN.

Stefan Korboński - polityk, prawnik, publicysta, działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego, był podczas okupacji szefem Walki Cywilnej, członkiem Komendy Głównej AK, a wreszcie ostatnim Delegatem Rządu Londyńskiego na Kraj. Zofia Korbońska w czasie wojny była najbliższą współpracowniczką męża i jedną z organizatorek tajnej radiostacji Kierownictwa Walki Cywilnej, która z okupowanego kraju przekazywała do Londynu bieżące informacje, retransmitowane do Polski przez rozgłośnię "Świt".

Za swą działalność Korbońscy byli po wojnie represjonowani przez komunistów, co zmusiło ich do wyemigrowania do USA w 1947 r. Stefan Korboński pełnił tam funkcje przewodniczącego Polskiej Rady Jedności w Stanach Zjednoczonych, przewodniczącego polskiej delegacji do Zgromadzenia Europejskich Narodów Ujarzmionych (ACEN), kilkakrotnie był przewodniczącym ACEN. Zmarł w Waszyngtonie 23 kwietnia 1989 r.

Zofia Korbońska pracowała w "Głosie Ameryki" jako reporterka, redaktorka, spikerka, a także autorka własnych programów. Zmarła 16 sierpnia 2010 r. w Waszyngtonie.

PAP/kop
[fot. IPN]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook