Jedynie prawda jest ciekawa


Pochówek Ryszarda III budzi emocje

30.03.2013

15 potomków ostatniego angielskiego króla z dynastii Plantagenetów Ryszarda III zapowiedziało, że zaskarży na drodze sądowej decyzję o pochówku jego szczątków w katedrze w Leicester - donoszą media.

Szczątki żyjącego w latach 1452-1485 króla, który zasiadał na tronie niespełna 26 miesięcy znaleziono podczas prac na miejskim parkingu w Leicester, a następnie potwierdzono ich autentyczność z użyciem najnowocześniejszych technologii identyfikacyjnych. DNA pobrano od mieszkającego w Anglii, lecz pochodzącego z Kanady stolarza Michaela Ibsena, siostrzeńca króla w 17. pokoleniu.

Ryszard III poległ w bitwie na polu Bosworth w 1485 r. Jest jednym z trzech, a zarazem ostatnim angielskim monarchą, który udział w bitwie przypłacił życiem. Jego śmierć kończy tzw. Wojnę Róż, w której Plantageneci zmierzyli się z Tudorami. W tragedii Szekspira odmalowany jest jako postać zdecydowanie negatywna.

Towarzystwo im. Ryszarda III, które broni jego dobrego imienia w przekonaniu, że jest ofiarą czarnej propagandy szerzonej przez Tudorów, oraz Uniwersytet w Leicester, który odegrał największą rolę w pracach archeologicznych i zidentyfikowaniu szczątków, uzyskały zgodę na złożenie szczątków w katedrze w Leicester niedaleko miejsca, w którym poległ.

Jednak potomkowie króla występujący zbiorowo pod szyldem Aliansu Plantagenetów (Plantagenet Alliance) sądzą, że właściwym miejscem spoczynku byłaby dla niego bardziej okazała katedra w Yorku. Wskazują przy tym, że był osobiście związany z tym miastem i tam zapewne by spoczął, gdyby zmarł śmiercią naturalną.

Reprezentujący ich interesy prawnik Matthew Howarth poinformował, że napisał do ministerstwa sprawiedliwości i władz uniwersytetu w Leicester zawiadamiając o planach wystąpienia na drogę sądową celem utrącenia planów pochówku w katedrze w Leicester.

Według Howartha, ministerstwo sprawiedliwości nie skonsultowało się z potomkami Ryszarda III ani przed wydaniem zgody na ekshumację, ani w sprawie zgody na pochówek w katedrze w Leicester, a tym samym winne jest naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującej prawa rodzinie.

Ministerstwo sprawiedliwości dało uniwersytetowi w Leicester wolną rękę w zdecydowaniu, gdzie pochować szczątki "króla parkingu". Uniwersytet odrzuca roszczenia Aliansu Plantagenetów wskazując, iż prawo nie wymaga konsultacji z rodziną w przypadku ekshumacji i ponownego pochówku ludzkich szczątków starszych niż 100 lat.

Władze Leicester sądzą, że dzięki pochówkowi Ryszarda III na miejscu, ich miasto będzie z nim kojarzone tak samo, jak Nottingham z Robin Hoodem, co przyciągnie turystów. W planach mają budowę ośrodka turystycznego.

Alians Plantagenetów przypomina, że Ryszard III zanim został królem był znany jako Ryszard York, odwiedził miasto kilkakrotnie i ufundował część murów obronnych. W miejscowości Middleham w Północnym Yorkshire gdzie dorastał jest hotel jego imienia. Z Yorkshire pochodzi ser Richard III nazwany na jego cześć (odmiana Wensleydale), a w Yorku ma swoje muzeum.

O sporze Towarzystwa im. Ryszarda III z Aliansem Plantagenetów mówi się jako o nowej "Wojnie Róż". Na szczęście nie toczy się z użyciem broni, lecz petycji. Pod petycją domagającą się pochówku króla w Yorku podpisało się 23 tys. ludzi. Natomiast pod petycją popierającą Leicester niecałe 8 tys. sygnatariuszy.

PAP

[FOTO:

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook