Jedynie prawda jest ciekawa


Pochówek Ryszarda III budzi emocje

30.03.2013

15 potomków ostatniego angielskiego króla z dynastii Plantagenetów Ryszarda III zapowiedziało, że zaskarży na drodze sądowej decyzję o pochówku jego szczątków w katedrze w Leicester - donoszą media.

Szczątki żyjącego w latach 1452-1485 króla, który zasiadał na tronie niespełna 26 miesięcy znaleziono podczas prac na miejskim parkingu w Leicester, a następnie potwierdzono ich autentyczność z użyciem najnowocześniejszych technologii identyfikacyjnych. DNA pobrano od mieszkającego w Anglii, lecz pochodzącego z Kanady stolarza Michaela Ibsena, siostrzeńca króla w 17. pokoleniu.

Ryszard III poległ w bitwie na polu Bosworth w 1485 r. Jest jednym z trzech, a zarazem ostatnim angielskim monarchą, który udział w bitwie przypłacił życiem. Jego śmierć kończy tzw. Wojnę Róż, w której Plantageneci zmierzyli się z Tudorami. W tragedii Szekspira odmalowany jest jako postać zdecydowanie negatywna.

Towarzystwo im. Ryszarda III, które broni jego dobrego imienia w przekonaniu, że jest ofiarą czarnej propagandy szerzonej przez Tudorów, oraz Uniwersytet w Leicester, który odegrał największą rolę w pracach archeologicznych i zidentyfikowaniu szczątków, uzyskały zgodę na złożenie szczątków w katedrze w Leicester niedaleko miejsca, w którym poległ.

Jednak potomkowie króla występujący zbiorowo pod szyldem Aliansu Plantagenetów (Plantagenet Alliance) sądzą, że właściwym miejscem spoczynku byłaby dla niego bardziej okazała katedra w Yorku. Wskazują przy tym, że był osobiście związany z tym miastem i tam zapewne by spoczął, gdyby zmarł śmiercią naturalną.

Reprezentujący ich interesy prawnik Matthew Howarth poinformował, że napisał do ministerstwa sprawiedliwości i władz uniwersytetu w Leicester zawiadamiając o planach wystąpienia na drogę sądową celem utrącenia planów pochówku w katedrze w Leicester.

Według Howartha, ministerstwo sprawiedliwości nie skonsultowało się z potomkami Ryszarda III ani przed wydaniem zgody na ekshumację, ani w sprawie zgody na pochówek w katedrze w Leicester, a tym samym winne jest naruszenia Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, gwarantującej prawa rodzinie.

Ministerstwo sprawiedliwości dało uniwersytetowi w Leicester wolną rękę w zdecydowaniu, gdzie pochować szczątki "króla parkingu". Uniwersytet odrzuca roszczenia Aliansu Plantagenetów wskazując, iż prawo nie wymaga konsultacji z rodziną w przypadku ekshumacji i ponownego pochówku ludzkich szczątków starszych niż 100 lat.

Władze Leicester sądzą, że dzięki pochówkowi Ryszarda III na miejscu, ich miasto będzie z nim kojarzone tak samo, jak Nottingham z Robin Hoodem, co przyciągnie turystów. W planach mają budowę ośrodka turystycznego.

Alians Plantagenetów przypomina, że Ryszard III zanim został królem był znany jako Ryszard York, odwiedził miasto kilkakrotnie i ufundował część murów obronnych. W miejscowości Middleham w Północnym Yorkshire gdzie dorastał jest hotel jego imienia. Z Yorkshire pochodzi ser Richard III nazwany na jego cześć (odmiana Wensleydale), a w Yorku ma swoje muzeum.

O sporze Towarzystwa im. Ryszarda III z Aliansem Plantagenetów mówi się jako o nowej "Wojnie Róż". Na szczęście nie toczy się z użyciem broni, lecz petycji. Pod petycją domagającą się pochówku króla w Yorku podpisało się 23 tys. ludzi. Natomiast pod petycją popierającą Leicester niecałe 8 tys. sygnatariuszy.

PAP

[FOTO:

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook