Jedynie prawda jest ciekawa


Piosenki Kaczmarskiego w rocznicę stanu wojennego

12.12.2013

Wieczór Piosenki Jacka Kaczmarskiego odbędzie się w piątek w Krakowie. Imprezę od siedmiu lat, co roku w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, organizują studenci krakowskich uczelni.

Wydarzenie, na które wstęp jest bezpłatny, podzielone będzie na dwie części. Podczas pierwszej z nich, w sali konferencyjnej Biblioteki Jagiellońskiej, wspomnieniami o zmarłym dziewięć temu artyście podzielą się jego przyjaciele i współpracownicy - Teresa i Jan Poprawa.

W klubie Żaczek publiczność usłyszy głównie utwory z albumu koncertowego "Muzeum" z 1981 r. Jak wyjaśnił w 1991 r. Kaczmarski na wkładce do kasety z piosenkami napisanymi 10 lat wcześniej, "program Muzeum powstał w oparciu o wybrane dzieła polskiego malarstwa historycznego. Jego intencją było umieszczenie polskich doświadczeń okresu Solidarności w perspektywie historycznej tak, by odbiorca pojął, że jest świadkiem procesu, a nie jakiegoś wyjątkowego wydarzenia".

Autorskie interpretacje tekstów Kaczmarskiego o tematyce malarskiej przedstawią krakowscy studenci podczas teatralno-muzycznej inscenizacji.

"Artysta był bardzo dobrym interpretatorem dzieł malarskich. Zainteresowanie nimi wynikało zapewne stąd, że jego rodzice zajmowali się malarstwem" - ocenił w rozmowie z PAP koordynator Wieczoru Krzysztof Piechota.

Imprezę zakończą koncerty młodych wokalistów Miłosza Śliwy, Jakuba Blokesza oraz gitarzysty, pianisty i basisty Jana Kuska. Artyści ci wykonają inne piosenki Kaczmarskiego.

Przedsięwzięcie organizuje Samorząd Studentów UJ przy wsparciu finansowym Fundacji Bratniak. Jak powiedział koordynator, w każdej edycji uczestniczy ok. pół tysiąca osób - głównie studentów, nie brakuje jednak pracowników naukowych krakowskich uczelni, a także osób niezwiązanych ze środowiskiem studenckim.

Jacek Kaczmarski urodził się w 1957 r. w Warszawie. Kompozytor, poeta, autor tekstów piosenek. Ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Zadebiutował na Warszawskim Jarmarku Piosenki (1976). Na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie zdobył w 1977 r. nagrodę za utwór "Obława".

Najsłynniejszym utworem Kaczmarskiego były "Mury" - pieśń inspirowana piosenką katalońskiego barda Lluisa Llacha. Piosenka stała się hymnem Solidarności i symbolem antykomunistycznej opozycji.

Wprowadzenie stanu wojennego w grudniu 1981 r. zastało Kaczmarskiego we Francji, gdzie koncertował wraz z Przemysławem Gintrowskim i Zbigniewem Łapińskim. Od tego czasu artysta przebywał na emigracji, pracował m.in. w Radiu Wolna Europa, koncertował w Europie, Ameryce i Australii. Każda kaseta z koncertu przeszmuglowana do Polski stawała się wydarzeniem; taśmą matką, z której powielano tysiące kopii.

Po powrocie do Polski w 1990 r. Kaczmarski nagrał płytę "Wojna postu z karnawałem". W sumie jest autorem 23 albumów, m.in. "Sarmatia", "Między nami", "Dwie skały", "Mimochodem".

Kaczmarski pisał też powieści. Wśród bardziej znanych są "Plaża dla psów", "O aniołach innym razem" i "Napój Ananków". Wydał także osiem tomików poezji, m.in. "Wiersze i Piosenki", "Rozbite oddziały" i "Tunel".

W 2002 r. wykryto u Kaczmarskiego raka krtani. Przeszedł operację w Innsbrucku. Na wieść o jego chorobie w wielu miastach Polski zorganizowano koncerty i akcje charytatywne, z których dochody przeznaczono na leczenie artysty. W roku 2004 Kaczmarski otrzymał nagrodę Fryderyka za całokształt twórczości, ale nagrody nie był już w stanie odebrać osobiście.

Trzy godziny przed śmiercią, 10 kwietnia 2004 r., w Wielką Sobotę, w szpitalu w Gdańsku został ochrzczony w wyznaniu rzymskokatolickim. Jego prochy są pochowane na warszawskich Powązkach Wojskowych.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook