Jedynie prawda jest ciekawa


Pierwsza Dama Gruzji o Pierwszej Damie Polski

09.10.2013

We Francji, gdzie studiowała, poznała Micheila. Pewnego dnia powiedziała mu: "Jadę do Somalii, chcę pomagać". Odparł: "Rozwijająca się Somalia? Lepiej przyjedź do rozwijającej się Gruzji!" Minęło już 15 lat odkąd związała swe życie z Gruzją.

Sandra E. Roelofs, Holenderka z pochodzenia, żona Micheila Saakaszwilego, gościła w Gdańsku w związku z promocją książki „Pierwsza Dama Gruzji, historia idealistki”. Sponsorem wydarzenia była Fundacja im. Franciszka Stefczyka.

Pierwsza Dama Gruzji zaskakuje. Otwartością, urodą i sympatią do Polaków. Jej książka ukazała się na Zachodzie już w 2005 roku, na polski debiut musiała poczekać. Autorka dopisała bowiem dwa rozdziały, pierwszy w całości poświęciła śp. Marii Kaczyńskiej, której zresztą dedykowała książkę.

- Była naprawdę wyjątkową kobietą: odważną, optymistyczną życzliwą, spokojną, skromną i dowcipną – wspomina. - Uważałam ją za przykładną żonę, matkę, babcię i pierwszą damę, osobę zaangażowaną społecznie, religijną, udzielającą się charytatywnie, kochającą sztukę, promującą rolę i prawa kobiet w społeczeństwie. Zawsze uważnie słuchała, pytała o moją fundację, o muzykę. Była szczerze zainteresowana, a to rzadkie wśród pierwszych dam.

Prezydenta Lecha Kaczyńskiego nazywa bojownikiem wolności. Nigdy mu nie zapomni tego, co uczynił dla Gruzji.

– Okazywał nam swoje wsparcie i pomoc, szczególnie podczas wojny z Rosją, kiedy zorganizował lot do Tbilisi. Dołączyło do niego jeszcze czterech innych europejskich przywódców. Nieco później nie bał się zaryzykować własnym życiem, gdy razem z moim mężem wpadł w zasadzkę w pobliżu Achalgori - podkreśla.

Imię Lecha Kaczyńskiego noszą dwie ulice w Tbilisi i Batumi. Uczniowie pragnący studiować w Polsce medycynę i muzykę otrzymują stypendia im. Marii Kaczyńskiej. Krajowe centrum badań też nazwano jej imieniem.

Porażająca wieść

W książce Sandra E. Roelofs tak opisuje dzień katastrofy: - „Uwięzieni w metalowej klatce, otoczeni dymem i płomieniami, zginęli, wraz ze wszystkimi drogimi im osobami, uczestniczącymi w ich szlachetnej misji, podzielającymi ich patriotyzm. Świat poraziła ta niewiarygodna informacja”.

11 kwietnia 2010 roku ogłoszono w Gruzji dniem żałoby narodowej. Micheil Saakaszwili przyznał Lechowi Kaczyńskiemu tytuł „Bohatera Narodowego Gruzji”. Oficjalne spotkania rozpoczynała minuta ciszy poświęcona tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem.

Zamknięta - z powodu pyłu wydobywającego się z wulkanu na Islandii - przestrzeń powietrzna nie przeszkodziła jej w dotarciu do Krakowa na pogrzeb polskiej Pary Prezydenckiej. Gościła wówczas w Brukseli. – Skoro nie mogłam samolotem wybrałam inny sposób. Nie zawahałam się ani przez chwilę i podjęłam decyzję o natychmiastowej podróży samochodem - mówi.

1300 kilometrów samochodem i była. Jej mąż ze Stanów Zjednoczonych, gdzie przebywał z wizytą, pokonując niebo nad Atlantykiem, potem Turcją i Ukrainą też dotarł na czas. Innym przywódcom zabrakło takiej determinacji.

Dziś Sandra Saakaszwili z uwagą śledzi każdą informację na temat śledztwa smoleńskiego. Zbyt dużo pytań pozostaje bowiem bez odpowiedzi, zbyt dużo ma wątpliwości.

Holenderka z podwójnym obywatelstwem

Mówi biegle po niderlandzku, który jest jej językiem ojczystym, francusku, niemiecku, angielsku, rosyjsku, gruzińsku, oprócz dyplomu filologa ma i dyplom pielęgniarki. Zrobiła kurs i pełni dyżury w szpitalu, na oddziale położniczym. Przyjęła już wiele porodów. Znana jest nie tylko z bycia Pierwszą Dama Gruzji, ale też działalności charytatywnej. - Doceniam to, iż urodziłam się w bogatym kraju i mogłam wieść dostatnie, komfortowe życie. Dlatego moją powinnością jest robienie czegoś dla innych – przekonuje.

Organizuje więc opiekę nad kobietami w ciąży i noworodkami. Pomaga chorym na raka, AIDS, malarię. Ta Holenderka z podwójnym obywatelstwem – holenderskim i gruzińskim - promuje też kulturę, zwłaszcza muzykę klasyczną. Gra na fortepianie, flecie i śpiewa. Wydała już płytę z gruzińskimi piosenkami, którą notabene dołączono do książki. I pisze - bo jak twierdzi – od dziecka chciała zostać pisarką. Od czasu pierwszego opowiadania posługiwałam się pseudonimem, które zresztą było anagramem mojego nazwiska - Ardnas Sfoleor.

Książka „Historia idealistki” opowiada m.in. o pokojowej Rewolucji Róż, kiedy to Micheil - znany już wówczas radykalny reformator wymiaru sprawiedliwości - w apogeum konfliktu wszedł do parlamentu trzymając jedynie czerwoną różę i uniósł ręce tak, by pokazywały - nie jestem uzbrojony. Rewolucja wzięła nazwę właśnie od tej róży. Opowiada o pierwszych latach prezydentury Micheila Saakaszwilego, o przeżyciach z okresu wojny rosyjsko-gruzińskiej w sierpniu 2008 roku, i gruzińsko-polskiej historii m.in. o oficerach kontraktowych służących w polskiej armii przed II wojną światową. Warto przypomnieć, że po rewolucji październikowej w 1917 roku Gruzini, podobnie jak inne narody zniewolone przez Rosję, ogłosili niepodległość. 26 maja 1918 roku proklamowano Demokratyczną Republikę Gruzji, która jednak w 1921 roku została podbita przez bolszewików. Po klęsce rząd gruziński ewakuował się do Stambułu. Tam w imieniu Józefa Piłsudskiego, attaché wojskowy polskiej ambasady zaoferował gruzińskim oficerom posadę żołnierzy kontraktowych. Przyjęło ją ok. 100 (to drugi rozdział, który znalazł się w polskiej wersji książki). Sam Adam Mickiewicz wierzył w teorię o kaukaskim pochodzeniu polskiej szlachty - uważając Gruzinów za bratni naród. Może dlatego tak go pokochali.

Książka opowiada też o zwykłym życiu, wpadkach wynikających z kulturowych różnic. Choćby wtedy, gdy nie otworzyła drzwi teściowej, matce Micheila, która niezapowiedzianie wpadła z wizytą.

- Zapukała w okno. Byłam zmęczona, właśnie udało mi się uśpić Eduardo. Chciałam odpocząć i mieć tę chwilę dla siebie. Gdy wrócił Misza wszystko mu opowiedziałam. Mocno się zdenerwował. Rzecz w tym, że w Holandii kontakty z rodziną są bardziej sformalizowane. W Gruzji jest zupełnie inaczej - śmieje się.

Bardziej gruzińska niż tubylcy

Państwo Saakaszwili mają dwóch synów, ojciec rozmawia z nimi po gruzińsku, ona po holendersku. Gruzini mówią o niej, że jest bardziej gruzińska niż tubylcy. Kultywuje zwyczaje, obchodzi święta, gotuje kaukaskie potrawy i nosi na szyi łańcuszek ze złotą miniaturką kraju – na znak troski o jego los.

W Gruzji uchodzi za poliglotkę – zna wszak 6 języków. W Holandii to nic zaskakującego. Tam każdy dzieciak otrzymuje w pakiecie naukę trzech języków obcych : angielskiego, francuskiego i niemieckiego. Wedle niej przyswojenie ich przy niewielkim wysiłku nie stanowi problemu. Pewnie dlatego postanowiła nauczyć się też megrelskiego, spokrewnionego z gruzińskim języka regionalnego, którym posługuje się co piąty mieszkaniec kraju.

Dla Miszy – jak zdrobniale nazywa męża - przeszła na gruzińskie prawosławie. Wuj jej ojca – katolicki ksiądz powiedział, że liczy się fakt, iż pozostanie chrześcijanką i będzie żyła zgodnie z wartościami swej wiary.

Sandra Saakaszwili to wysoka, atrakcyjna kobieta o brązowych włosach. Niektórzy twierdzą, że ładniejsza od Carli Bruni, żony byłego prezydenta Francji, byłej modelki, uznawanej za najatrakcyjniejszą pierwszą damę Europy.

O Gruzji Sandra Saakaszwili mówi w samych superlatywach, choć zdaje sobie sprawę, że jeszcze bardzo wiele jest w tym kraju do zrobienia.

Ponoć, gdy Aleksander Wielki szedł na Indie, na terytorium dzisiejszej Gruzji z powodu jej niezaprzeczalnych uroków zatrzymał się nieco dłużej. Gruzińska legenda mówi nawet, iż jest to fragment raju.

Kiedy Bóg dzielił ziemię i każdemu narodowi oddawał w posiadanie jakąś część lądu, Gruzini przybyli za późno, wszystko zostało już rozdzielone. Bóg zapytał ich , dlaczego pojawili się tak późno, na co oni odparli : - tańczyliśmy, śpiewaliśmy, ucztowaliśmy i piliśmy Twoje zdrowie, oddając Ci cześć. Słowa tak bardzo ujęły Boga, że oddał im kawałek ziemi, który zachował dla siebie. Był to raj.

Od stycznia 2008 roku jest posiadaczką gruzińskiego paszportu. O swojej drugiej ojczyźnie pisze : - Jest jeszcze tyle do zrobienia. My, woły, jeszcze trwamy. Dlatego cały czas powtarzam sobie: zapnij pasy i wyprostuj plecy. Sakartwelos gaumardżos! Niech żyje Gruzja!

Renata Moroz

Fot. Sonia Samulska

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook