Jedynie prawda jest ciekawa


Pamięć o odnowieniu unii Polski z Litwą

06.08.2013

Senatorowie przygotowują uchwałę upamiętniającą 600-lecie polsko-litewskiej unii horodelskiej. Jednomyślnie poparli obywatelską inicjatywę w tej sprawie. Ich zdaniem uchwała może pomóc współczesnym relacjom między Polską a Litwą.

W tym roku, 2 października, mija 600. rocznica zawarcia unii horodelskiej, która była odnowieniem unii Polski z Litwą. Zgodnie z jej postanowieniami, oba państwa "na wieki przywiązane" miały być jednocześnie od siebie odrębne i wybierać swoich władców samodzielnie, choć za radą i zgodą przedstawicieli drugiej strony.

W związku z rocznicą senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji jednomyślnie poparła inicjatywę ustanowienia października 2013 r. Miesiącem Unii Horodelskiej. Wniosek do komisji w tej sprawie przygotowało Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów. W ocenie rodu unia horodelska to przykład współdziałania Polski i Litwy w budowaniu porozumienia na wolnych, równych i sprawiedliwych zasadach.

"To szczególny rodzaj współpracy międzynarodowej, stanowiący element naszego dziedzictwa narodowego, naszej tożsamości i wiedza o nim powinna być znana wszystkim Polakom. Wydarzenie to odegrało wielką rolę w kształtowaniu narodu polskiego i litewskiego, demokratycznej państwowości gotowej do współpracy w różnych dziedzinach, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości i tradycji" - napisał w petycji do senatorów Leszek Rodziewicz, który jest honorowym prezesem Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów. Podkreślił też, że unia horodelska była jednym z etapów zwiększenia terytorium kraju: "z małego Królestwa Polskiego o pow. ok. 100 tys. km kwadratowych powstało państwo, które za czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka miało powierzchnię ok. 1 miliona km kwadratowych".

"Ustanowienie października Miesiącem Unii Horodelskiej jest skromną namiastką przypomnienia Polakom, jaką rolę w historii naszego państwa i w kształtowaniu się naszego narodu odegrały wszystkie unie poczynając od unii w Krewie z 1385 r., a kończąc na unii w Lublinie z 1569 r." - dodał Rodziewicz.

W dyskusji senatorowie pozytywnie ocenili inicjatywę i zwrócili uwagę, że uchwała może pomóc współczesnym polsko-litewskim relacjom.

Przewodniczący senackiej komisji Michał Seweryński (PiS), który odczytał fragment uzasadnienia z petycji, zapowiedział, że senatorowie, zgodnie z wnioskiem, przygotują projekt uchwały ustanawiającej październik 2013 r. Miesiącem Unii Horodelskiej.

Unia w Horodle z 1413 r. jest jedną z siedmiu unii polsko-litewskich. Potwierdziła ona wolę obydwu narodów do zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, zaś przedstawiciele polskiej szlachty godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Ponadto szlachta Wielkiego Księstwa została zrównana w prawach ze szlachtą polską.

Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne występowanie przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów, zacieśnianie wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[Na zdjęciu: Kopiec usypany w 1861 roku w Horodle, dla uczczenia 448 rocznicy Unii Horodelskiej; fot. Wikimedia Commons/Uhm]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook