Jedynie prawda jest ciekawa


Pamięć o odnowieniu unii Polski z Litwą

06.08.2013

Senatorowie przygotowują uchwałę upamiętniającą 600-lecie polsko-litewskiej unii horodelskiej. Jednomyślnie poparli obywatelską inicjatywę w tej sprawie. Ich zdaniem uchwała może pomóc współczesnym relacjom między Polską a Litwą.

W tym roku, 2 października, mija 600. rocznica zawarcia unii horodelskiej, która była odnowieniem unii Polski z Litwą. Zgodnie z jej postanowieniami, oba państwa "na wieki przywiązane" miały być jednocześnie od siebie odrębne i wybierać swoich władców samodzielnie, choć za radą i zgodą przedstawicieli drugiej strony.

W związku z rocznicą senacka komisja praw człowieka, praworządności i petycji jednomyślnie poparła inicjatywę ustanowienia października 2013 r. Miesiącem Unii Horodelskiej. Wniosek do komisji w tej sprawie przygotowało Stowarzyszenie Rodu Rodziewiczów. W ocenie rodu unia horodelska to przykład współdziałania Polski i Litwy w budowaniu porozumienia na wolnych, równych i sprawiedliwych zasadach.

"To szczególny rodzaj współpracy międzynarodowej, stanowiący element naszego dziedzictwa narodowego, naszej tożsamości i wiedza o nim powinna być znana wszystkim Polakom. Wydarzenie to odegrało wielką rolę w kształtowaniu narodu polskiego i litewskiego, demokratycznej państwowości gotowej do współpracy w różnych dziedzinach, przy jednoczesnym zachowaniu tożsamości i tradycji" - napisał w petycji do senatorów Leszek Rodziewicz, który jest honorowym prezesem Stowarzyszenia Rodu Rodziewiczów. Podkreślił też, że unia horodelska była jednym z etapów zwiększenia terytorium kraju: "z małego Królestwa Polskiego o pow. ok. 100 tys. km kwadratowych powstało państwo, które za czasów panowania Kazimierza Jagiellończyka miało powierzchnię ok. 1 miliona km kwadratowych".

"Ustanowienie października Miesiącem Unii Horodelskiej jest skromną namiastką przypomnienia Polakom, jaką rolę w historii naszego państwa i w kształtowaniu się naszego narodu odegrały wszystkie unie poczynając od unii w Krewie z 1385 r., a kończąc na unii w Lublinie z 1569 r." - dodał Rodziewicz.

W dyskusji senatorowie pozytywnie ocenili inicjatywę i zwrócili uwagę, że uchwała może pomóc współczesnym polsko-litewskim relacjom.

Przewodniczący senackiej komisji Michał Seweryński (PiS), który odczytał fragment uzasadnienia z petycji, zapowiedział, że senatorowie, zgodnie z wnioskiem, przygotują projekt uchwały ustanawiającej październik 2013 r. Miesiącem Unii Horodelskiej.

Unia w Horodle z 1413 r. jest jedną z siedmiu unii polsko-litewskich. Potwierdziła ona wolę obydwu narodów do zacieśniania wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego. Bojarzy zobowiązali się powołać po śmierci Witolda nowego wielkiego księcia w porozumieniu z Polską, zaś przedstawiciele polskiej szlachty godzili się na wybór króla polskiego w porozumieniu z Litwą. Postanowiono także zwoływać wspólne sejmy polsko-litewskie w Lublinie lub Parczewie. Ponadto szlachta Wielkiego Księstwa została zrównana w prawach ze szlachtą polską.

Utrzymanie unii miało na celu przede wszystkim wspólne występowanie przeciw Krzyżakom i innym wrogom obydwu krajów, zacieśnianie wzajemnych stosunków przy zachowaniu odrębności państwa litewskiego.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na Facebooku!

PAP/JKUB

[Na zdjęciu: Kopiec usypany w 1861 roku w Horodle, dla uczczenia 448 rocznicy Unii Horodelskiej; fot. Wikimedia Commons/Uhm]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook