Jedynie prawda jest ciekawa


Otwarto wystawę plenerową "Kopalnia strajkuje..."

02.09.2013

24 plansze, na których prezentowanych jest wiele niepublikowanych dotąd zdjęć związanych z pacyfikacją kopalni Wujek można od poniedziałku oglądać na wystawie plenerowej "Kopalnia strajkuje..." w centrum Katowic.

Jest pierwszą tego rodzaju wystawą plenerową poświęconą wydarzeniom z 16 grudnia 1981 roku, które miały miejsce w katowickiej kopalni Wujek.

"Na co dzień opowiadamy o „Solidarności”, pacyfikacji i jej ofiarach w Muzeum Izbie Pamięci kopalni Wujek. Jednak od dłuższego czasu myśleliśmy o tym, by tragiczną historię pokazać poza muzeum. Teraz nam się to udało dzięki współpracy ze Śląskim Centrum Wolności i Solidarności oraz dofinansowaniu z Muzeum Historii Polski" - poinformował Społeczny Komitet Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.

Twórcy ekspozycji podzielili ją na kilka części. Plansze opowiadają m.in. o kryzysie z przełomu lat 70 i 80 XX wieku, powstaniu związków zawodowych, wprowadzeniu stanu wojennego, pacyfikacji kopalni Wujek. Ostatnia z 24 plansz, składająca się m.in. z wycinków z gazet, przypomina o procesach funkcjonariuszy plutonu specjalnego ZOMO.

Ponadto każdemu z dziewięciu poległych górników poświęcono osobną tablicę z fotografiami pochodzącymi również z prywatnych zbiorów ich rodzin.

"Zamysł był taki, by każdego z zastrzelonych górników pokazać na podstawie zdjęć jakie zachowały się w rodzinnych archiwach, pokazać ich jako zwykłych ludzi, którzy mieli swoje rodziny, żony, matki, ojców. Dlatego każde z tych zdjęć jest podpisane słowami ich rodziców, czy braci. Chodzi o to, by młodzi ludzie uświadomili sobie, że wtedy padły strzały i zostali zabici ludzie, że to nie były anonimowe postacie" – powiedział Sebastian Reńca ze Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności.

Wystawę zorganizowało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności we współpracy z Społecznym Komitetem Pamięci Górników KWK Wujek Poległych 16 grudnia 1981 roku.

Patronat honorowy nad wystawą objęli m.in. prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński, sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa Andrzej Kunert.

Projekt został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu "Patriotyzm Jutra".

Wystawa "Kopalnia strajkuje..." będzie prezentowana w Katowicach do 23 września.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook