Jedynie prawda jest ciekawa


Odsiecz wiedeńska w muzeum i kinie

12.09.2012

Wystawę poświęconą bitwie pod Wiedniem, stoczonej 12 września 1683 r., prezentującą m.in. sylwetkę króla Jana III Sobieskiego, przez Turków nazywanego "Lwem Lechistanu", a także uzbrojenie polskiej husarii można oglądać w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie.

Otwarcie wystawy pt. "Odsiecz wiedeńska" - w namiocie na dziedzińcu głównym muzeum - to wydarzenie poprzedzające premierę filmu "Bitwa pod Wiedniem" w reż. Renzo Martinellego, który trafi do kin za miesiąc, 12 października. Współorganizatorem wernisażu była firma Monolith Films, dystrybutor tego filmu.

Bitwa pod Wiedniem, uznawana przez historyków za jedną z decydujących w dziejach świata, ocaliła chrześcijańską Europę przed wieloletnią dominacją turecką. Wojska polsko-habsburskie pod wodzą Jana III Sobieskiego pokonały armię Imperium Osmańskiego, dowodzoną przez wezyra Kara Mustafę.

Na ekspozycję w muzeum złożyło się kilkanaście dużych plansz, na których umieszczono m.in. fotografie, ryciny, rysunki oraz opisy - dotyczące kolejnych etapów bitwy oraz prezentujące jej uczestników.

W bitwie brały udział m.in. 23 chorągwie husarii. Na wystawie prezentowana jest np. karacena, czyli zbroja husarska z żelaznych łusek, przynitowanych do skórzanego podkładu kaftana. Można także dowiedzieć się, jaką bronią posługiwała się husaria, obecna na polach bitew od początku XVI do XVIII wieku.

Podczas wernisażu o stroju i uzbrojeniu husarzy opowiadał przebrany za Jana III Sobieskiego Tomasz Szajewski z Pierwszego Polskiego Stowarzyszenia Turniejowego Liga Baronów. Zaznaczył, że słynne skrzydła husarze zakładali do strojów paradnych - nosząc je na paradach lub w asyście królewskiej - raczej nie do zbroi. Skrzydła założone na plecy podczas walki przeszkadzały bowiem, gdy np. trzeba było zamachnąć się szablą - tłumaczył Szajewski.

Oprócz szabli, które były "bronią ostatniej szansy", husarze posługiwali się m.in. długimi, sześciometrowymi kopiami, drążonymi w środku, jednorazowego użytku - przebiwszy przeciwnika, husarz odrzucał kopię. Po skruszeniu kopii husarze walczyli koncerzami lub pałaszami, a wreszcie chwytali za szable.

Do walki zakładali hełmy, a na parady także piękne czapy. Charakterystycznymi elementami husarskiego stroju były również drogie skóry lamparta, sprowadzane specjalnie z Lewantu – opowiadał Szajewski. Na wystawie zobaczyć można rysunek, który przedstawia imponujący wjazd husarii do Krakowa.

"W XVIII wieku na skutek rozwoju broni palnej i pogorszenia się sytuacji ekonomicznej rola husarii spadła - coraz częściej ograniczała się do paradnych występów na popisach i pogrzebach królów. Etymologia powiedzenia +kruszyć kopię+ nawiązuje właśnie do pogrzebów. Pojawił się zwyczaj, że husarz w pełnej zbroi wjeżdżał do kościoła i kruszył kopię o katafalk bezpotomnie zmarłego szlachcica" - opisują organizatorzy wystawy.

Część ekspozycji skoncentrowana jest na postaci Jana III Sobieskiego. "Turcy nazywali go +Lwem Lechistanu+, darząc go olbrzymim szacunkiem i obawiając się konfrontacji z dowodzonymi przez niego wojskami" - można przeczytać na jednej z plansz.

Jak poinformował Jarosław Godlewski z Działu Wystaw Muzeum Wojska Polskiego, wystawę "Odsiecz wiedeńska" można oglądać co najmniej do połowy października.

W filmie "Bitwa pod Wiedniem", który trafi do kin w październiku, w postać Sobieskiego wcielił się Jerzy Skolimowski. W obsadzie są też m.in.: Alicja Bachleda-Curuś - w roli księżnej Eleonory Lotaryńskiej, Piotr Adamczyk - jako Leopold I Habsburg, Daniel Olbrychski - jako generał Marcin Kazimierz Kątski oraz Borys Szyc - jako hetman Mikołaj Adam Sieniawski. Rolę wezyra Kara Mustafy zagrał włoski aktor Enrico Lo Verso.

W "Bitwie pod Wiedniem" wystąpił również - jako kaznodzieja kapucyński Marek z Aviano - znany aktor amerykański F. Murray Abraham, laureat Oscara za rolę Salieriego w "Amadeuszu" Milosza Formana.

"Bitwa pod Wiedniem" jest produkcją włosko-polską. Scenariusz napisali razem Włosi Renzo Martinelli (jednocześnie reżyser) i Valerio Massimo Manfredi. Zdjęcia kręcono w Rumunii i we Włoszech.

PAP/JKUB

[fot. Muzeum Wojska Polskiego]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook