Jedynie prawda jest ciekawa


Odnaleziono miejsca pochówku żołnierzy podziemia

01.03.2013

Katowicki IPN ustalił miejsca pochówku kilkudziesięciu żołnierzy podziemia niepodległościowego - bitych, skazywanych na karę śmierci i mordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa, a następnie anonimowo grzebanych.

Jak podała rzeczniczka katowickiego IPN Monika Kobylańska, miejsca pochówku ustalono dzięki kwerendzie przeprowadzonej przez historyków katowickiego oddziału Instytutu w archiwach, księgach cmentarnych i parafialnych. Działania prowadzone są w ramach projektu "Poszukiwania nieznanych miejsc pochówku ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956". Specjalny zespół IPN prowadzi ekshumacje ofiar UB m.in. na Opolszczyźnie.

"Wśród ofiar, których miejsca pochówku udało się ustalić są żołnierze: Narodowych Sił Zbrojnych, Armii Krajowej, Konspiracyjnego Wojska Polskiego. Dziś w tych miejscach znajdują się śmietniki, bądź pochowane są zupełnie inne osoby, chodziło o zupełne wymazanie Żołnierzy Wyklętych z pamięci" - wskazała Kobylańska.

W kościele rzymskokatolickim pw. św. Szczepana w Katowicach-Bogucicach dokonano przeglądu księgi zmarłych 1938-1947 oraz rejestru zmarłych 1947-1968. Przy kilku nazwiskach zmarłych w więzieniu w rubryce "przyczyna śmierci" wpisano ołówkiem małymi literami: rozstrzelany w więzieniu. Wpisów odnoszących się do zmarłych w więzieniu jest 14 i dotyczą tylko 1946 r.

W parafii kościoła ewangelicko-augsburskiego w Katowicach przy ul. Warszawskiej dokonano przeglądu metryki zmarłych z lat 1945-1974 oraz alfabetycznego spisu pogrzebów na cmentarzu przy ulicy Francuskiej, od 1945 r. do dzisiaj. W metryce zmarłych brak podawanych najczęściej przyczyn śmierci.

Odnaleziono dwie osoby, które zostały w 1946 r. skazane przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach, i wpisane zostały wspólnie w jedną rubrykę. Osoby te jako jedyne zostały pochowane na już zamkniętym starym cmentarzu ewangelickim. Jak podał biskup diecezji katowickiej Kościół Ewangielicko-Augsburskiego Tadeusz Szurman, obecnie w tym miejscu znajduje się park i część zabudowań Biblioteki Śląskiej.

W piątek w Cieszynie w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odsłonięta została tablica upamiętniająca tych, którzy zostali skazani na karę śmierci przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Katowicach na sesjach wyjazdowych w Cieszynie. Wśród osób, które figurują na tablicy znajdują się m.in. członkowie Konspiracyjnego Wojska Polskiego z oddziału "Wędrowca" oraz Narodowej Organizacji Wojskowej.

PAP, lz

[fot:powiatkrapkowicki.pl] 

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook