Jedynie prawda jest ciekawa


Ocalić historię i pamięć

28.09.2013

Monumentalne dzieło „Klisze pamięci. Labirynty” wybitnego artysty Mariana Kołodzieja od października będzie można oglądać w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia w nowej odsłonie.

Modernizacja ekspozycji została zrealizowana przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego w ramach projektu „Ocalić historię i pamięć”.

We wtorek 1 października o godz. 18.00 w kościele franciszkanów w Harmężach pod przewodnictwem prowincjała o. Jarosława Zachariasza będzie sprawowana Eucharystia za zmarłego cztery lata temu artystę (jego prochy spoczywają w podziemiach świątyni – przyp. red.).

Po mszy nastąpi odsłonięcie i poświęcenie pomnika św. Maksymiliana Marii Kolbego według projektu Mariana Kołodzieja, a następnie zwiedzenia zmodernizowanej wystawy.

W środę 2 października w oddalonym o 5 km Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu odbędzie się konferencja naukowa poświęcona artyście „432. Marian Kołodziej Magister Vitae”.

Sesję w budynku głównym A – 50 (sala kinowa) otworzy o godz. 9.00 dyrektor Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzej Kacorzyk wraz z kustoszem ekspozycji dzieł „Klisze pamięci. Labirynty” o. dr. Piotrem Cuberem.

W ramach konferencji wygłoszone zostaną prelekcje na temat sztuki obozowej artysty i jego twórczości teatralnej oraz telewizyjno-filmowej w okresie powojennym.

Bezcenne będą zapewne wspomnienia jego małżonki – aktorki Haliny Słojewskiej-Kołodziej z Gdańska oraz Zofii Kucówny z Teatru Współczesnego w Warszawie.

Na ten dzień organizatorzy zaplanowali również promocję książki „Marian Kołodziej. Theatrum Vitae” oraz projekcję filmu Jasona Schmidta „The Labyrinth”.

Poniżej szczegółowy program oświęcimskiej konferencji.

Marian Kołodziej urodził się w Raszkowie 6 grudnia 1921 roku. W czasach szkolnych działał w harcerstwie. Po wybuchu II wojny światowej próbował przedostać się do polskiego wojska we Francji. Próba zakończyła się fiaskiem. Został aresztowany przez gestapo. 14 czerwca 1940 roku trafił do obozu KL Auschwitz wraz z pierwszym transportem więźniów.

Po wojnie ukończył wydział scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współpracował głównie z teatrami w Gdańsku i Warszawie. Był twórcą ołtarza papieskiego w Gdańsku podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II w latach 1987 i 1999. W ostatnich latach w swojej twórczości stworzył cykl prac „Klisze pamięci. Labirynty”, nawiązując do przeżyć obozowych. Zbiór tych prac znajduje się w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia, w miejscu dawnego podobozu KL Auschwitz Harmense.

W swoich „Kliszach” przedstawił artystyczną wizję gehenny obozowej, a jednocześnie podkreślił heroiczne zwycięstwo odniesione w obozie przez św. Maksymiliana Kolbego.

„Twoje dzieło pozostanie, aby odświeżać pamięć przyszłych pokoleń i będziesz wspominany jako Homer-Picasso obozów koncentracyjnych” - w ten sposób o ekspozycji rysunków byłego więźnia KL Auschwitz wyraził się profesor literatury z San Remo we Włoszech, Amelio Giuseppe, który zwiedził wystawę „Klisze pamięci. Labirynty”. Kilkanaście lat wcześniej w podobnym tonie o wystawie wypowiadał się ks. prof. Józef Tischner, który na łamach „Znaku” napisał: „Prawdziwy Oświęcim jest na tej wystawie”.

Pracę nad „Kliszami” prof. Kołodziej rozpoczął na przełomie 1992 i 1993 roku po blisko pięćdziesięcioletnim milczeniu na temat obozowych przeżyć. Dzieło tworzył do ostatnich swoich dni.

W 1997 roku został wyróżniony przez Gdańsk Honorowym Obywatelstwem Miasta.

Krakowska prowincja franciszkanów św. Antoniego z Padwy i bł. Jakuba Strzemię, która z woli artysty stała się właścicielem jego ekspozycji, wyrażając szacunek i uznanie przyjęła w 1998 roku Mariana Kołodzieja do kręgu honorowych Braci i Przyjaciół swojej franciszkańskiej Rodziny. W 2002 roku gdańszczanin został uhonorowany statuetką św. Franciszka z Asyżu, nagrodą krakowskich franciszkanów.

Marian Kołodziej zmarł 13 października 2009 r. w Gdańsku w wieku 88 lat, a jego prochy zostały złożone w podziemiach franciszkańskiej świątyni w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k.Oświęcimia.

W 2011 r. Sebastian Świadek, mieszkaniec Harmęż, absolwent Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach wydał książkę „Klisze pamięci numeru 432”. Była to pierwsza próba szczegółowej interpretacji, analizy i kompleksowego opracowania „Klisz pamięci”.

jms

Oświęcim, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau, 2 października:

09.00 – 09.15: Otwarcie konferencji

09.15 – 10.00 – Sztuka obozowa w KL Auschwitz – twórczość Mariana Kołodzieja, byłego więźnia KL Auschwitz – Jolanta Kupiec, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau

10.00 – 10.30 – Twórczość teatralna i telewizyjno-filmowa Mariana Kołodzieja w okresie powojennym - Małgorzata Abramowicz, Państwowe Muzeum Narodowe, Gdańsk

10.30 – 10.50 – Przerwa

10.50 – 11.30 – Ołtarze papieskie Mariana Kołodzieja – wspomnienia Haliny Słojewskiej-Kołodziej, Gdańsk

11.30 – 12.10 – Wspomnienia ze współpracy z Marianem Kołodziejem – Zofia Kucówna, Teatr Współczesny, Warszawa

12.10 – 12.40 – Przerwa

12.40 – 13.10 – „Marian Kołodziej. Theatrum Vitae”- promocja książki o Marianie Kołodzieju - Wojciech Bonisławski, Dyrektor Muzeum Narodowego w Gdańsku

13.10 – 13.50 – Projekcja filmu pt. „The Labyrinth” Jasona Schmidta

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!  

materiały prasowe, 

[fot: CCWikimedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook