Jedynie prawda jest ciekawa


Oblężenie Jasnej Góry 1770

01.09.2014

We wrześniu mijają 244 lata od jednego z najbardziej heroicznych czynów konfederacji barskiej. 10 września 1770 roku rozpoczęła się obrona Jasnej Góry, ostatniej przystani polskiej niepodległości przed pierwszym rozbiorem naszego kraju.

Konfederacja barska zawiązana została 29 lutego 1768 roku w miejscowości Bar na Podolu. Był to akt zbrojnego sprzeciwu polskiej szlachty przeciwko Imperium Rosyjskiemu. Konfederaci wystąpili w obronie wiary katolickiej oraz niepodległości Rzeczpospolitej. Niektórzy uznają ten akt za pierwsze polskie powstanie. Z pewnością było to jednak słuszne działanie w obliczu zagrożenia płynącego ze wschodu.

Jasna Góra w sercach Polaków

Jasna Góra od zawsze była szczególnym miejscem nie tylko na mapie, ale i w sercach wszystkich Polaków. Święta twierdza opierała się wrogim atakom już wielokrotnie, między innymi podczas potopu szwedzkiego w 1655, uwiecznionemu przez Henryka Sienkiewicza na kartach „Potopu”.

Gdy na skutek bierności zmanipulowanego przez carycę Katarzynę króla Stanisława Augusta Poniatowskiego zagrożona została nasza państwowość oraz wiara katolicka, polska szlachta musiała działać sama. Należało bronić nie tylko państwa, ale też świętego przybytku przed chciwymi rękami armii rosyjskiej.

Oblężenie Jasnej Góry

Zagrożenie nasiliło się wraz z końcem 1770 r. Król odmówił podjęcia jakichkolwiek działań. Paulini rezydujący w sanktuarium częstochowskim stanęli przed trudnym wyborem: za wszelką cenę nie chcieli dopuścić innowierców, czyli armii rosyjskiej, do zajęcia klasztoru. Wpuszczenie na jego teren wojsk konfederatów mogło jednak dać Rosjanom pretekst do bezpośredniego ataku na Jasną Górę. Podobno najeźdźcy wręcz liczyli na taki rozwój sytuacji, gdyż zgromadzeni w jednym miejscu żołnierze polscy pozbawieni byli drogi ucieczki, podczas gdy w otwartym terenie pozostawali nieuchwytni.

Wielokrotnie podczas całego trwania konfederacji paulini pomagali wojskom szlacheckim. Jeszcze przed zajęciem klasztoru przez konfederację, Polacy mogli znaleźć schronienie w świętych murach, zakonnicy zaś odmawiali wydawania swoich gości w ręce armii rosyjskiej.

Wrześniowe pojawienie się konfederatów było już trzecią wizytą wojsk na Jasnej Górze. Tym razem przebywali jednak w sanktuarium najdłużej, bo aż do sierpnia 1772r. Na czele wojsk stał Kazimierz Pułaski, który poprosił o możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej. Gdy po nabożeństwie przy furcie klasztornej powstało zamieszanie, Pułaski skorzystał z sytuacji i praktycznie podstępem wprowadził swoje siły na teren klasztoru. Informacja o tym wydarzeniu szybko dotarła do rosyjskich uszu. Dowódcy wrogiej armii natychmiast podjęli decyzję o konieczności zdobycia Jasnej Góry.

Dowódcą wojsk konfederacji mianowano Michała Walewskiego, jednak faktyczną władzę sprawował Puławski. Jego pomocnikami byli także generał major Karol Zawoyski, Filip Radzymiński i przeor Pafnucy Brzeziński. W garnizonie konfederatów znajdowało się 300 konnych i 700 piechoty. Inne źródła mówią o odpowiednio 500 i 800 żołnierzach, gotowych odeprzeć siły planujące oblężenie Jasnej Góry. Na czele nadciągającej armii rosyjskiej stanął pułkownik Drewicz, który bezskutecznie próbował zdobyć klasztor w zimie na przełomie lat 1770/1771.

Decydujący szturm Rosjan nastąpił 9 stycznia 1771r. W większości pijani najeźdźcy przypuścili atak o poranku, jednak nie udało im się zagrozić znakomicie ufortyfikowanej twierdzy. Po stronie polskiej zginęło zaledwie kilkudziesięciu obrońców, przeciwnicy stracili zaś 200 osób, a kolejne 500 zostało rannych. Po takiej porażce Drewicz nie odważył się już na kolejny bezpośredni szturm.

Niestety konfederatom nie powiodło się tak dobrze w innych miejscach. Latem 1772r. pod twierdzą zgromadziła się reszta ich wojsk, a racje żywnościowe zaczęły się drastycznie kurczyć. Po podpisaniu 5 sierpnia 1772r. w Petersburgu traktatów dotyczących I rozbioru Rzeczpospolitej sprawa stała się beznadziejna. Zaczęto negocjować warunki kapitulacji, jednak te proponowane przez Poniatowskiego były dla konfederatów uwłaczające. Rosjanie próbowali zaś wymusić ugięcie się obrońców Jasnej Góry szantażami i przemocą. Ostatecznie do kapitulacji doszło 18 sierpnia 1772r. Po raz pierwszy do sanktuarium częstochowskiego wkroczyły wojska innowierców, a w historii Polski rozpoczął się trudny okres zaborów.   

[fot. www.jasnagora.com]


Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook