Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody rocznicy "Kryzysu bydgoskiego" z 1981 roku

16.03.2013

Odznaczeniami państwowymi uhonorowano w sobotę uczestników wydarzeń z 19 marca 1981 roku w Bydgoszczy i działaczy opozycji lat 80. "Z pozoru lokalne zdarzenie w Bydgoszczy, zatrzęsło wówczas krajem" - mówił marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.

"32 lata to jedno pokolenie. Choć to nie okrągła rocznica, to jednak jest okazja, by przypomnieć młodym - którzy wiedzą, że jest demokracja, ale nie uważają, że trzeba ją bezwzględnie szanować – o co nam wówczas chodziło" - ocenił Borusewicz, który był gościem rocznicowej gali w Filharmonii Pomorskiej.

Jak podkreślił, wydarzenia w Bydgoszczy z marca 1981 roku zapadły mu w pamięci jako okres gwałtownego wzrostu napięcia i niepokoju.

"Do tego walnie przyczynił się Jan Rulewski, z czego wtedy - wraz z całą grupą kierownictwa NSZZ „S” zachwyceni nie byliśmy, ale w chwili fizycznego zagrożenia musieliśmy trzymać się razem. Po naszej stronie była racja, po tamtej siła" - podkreślił Borusewicz.

Marszałek Senatu uhonorował odznaczeniami państwowymi grupę dawnych działaczy opozycji z lat 80. i uczestników wydarzeń z 19 marca 1981 roku. Wręczono także medale przyznane przez Urząd ds. Kombatantów i marszałka województwa kujawsko-pomorskiego.

19 marca 1981 roku na sesję Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy przybyła delegacja NSZZ "Solidarność" i rolników domagających się zgody na utworzenie własnych związków zawodowych. W programie sesji uwzględniono ich wystąpienie na temat strajku okupacyjnego, prowadzonego od trzech dni przez rolników w siedzibie Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego w Bydgoszczy.

"Chłopi, korzystając z parasola ochronnego związku, chcieli wówczas przyczepić swój wagonik do pociągu wolności, który wyruszył z Gdańska. Władza powiedziała wówczas +nie+ i +niet+, wobec tego ajęli siedzibę koncesjonowanego Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego" - wspominał w sobotę Jan Rulewski, w 1981 roku stojący na czele Regionu Bydgoskiego NSZZ "S".

Wbrew uzgodnieniom, sesję WRN niespodziewanie zakończono, nie dając delegacji dojść do głosu. Część radnych wyszła z sali, a reszta, wspólnie z działaczami związkowymi, chciała zredagować protest do władz. W tym czasie do budynku wezwano oddziały ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej), które nakazały zgromadzonym opuścić salę. Gdy ci stawili opór, milicja siłą wyprowadziła wszystkich z budynku.

W czasie akcji poważnie pobici zostali lider bydgoskiej "Solidarności" Jan Rulewski, działacz związku Mariusz Łabentowicz i działacz chłopski Michał Bartoszcze. Brutalna akcja MO i SB spowodowała gwałtowny wzrost napięcia między władzami a "Solidarnością". Związek rozważał ogłoszenie strajku generalnego w całym kraju. "Wydarzenia bydgoskie" doprowadziły do najpoważniejszego kryzysu politycznego w kraju w okresie tzw. pierwszej "Solidarności".

Spośród głównych uczestników wydarzeń nie żyje już Bartoszcze, który zmarł w połowie lat 90. Łabentowicz po 1981 roku wyemigrował do Kanady.

PAP, lz

[fot: wikipedia] 

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook