Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody Grudnia '70 w Szczecinie

17.12.2016

Dźwięk syreny stoczniowej i modlitwa Anioł Pański przed bramą Stoczni Szczecińskiej rozpoczęły w sobotę w Szczecinie obchody 46. rocznicy wydarzeń grudniowych w 1970 r.

Dźwięk syreny stoczniowej i modlitwa Anioł Pański przed bramą Stoczni Szczecińskiej rozpoczęły w sobotę w Szczecinie obchody 46. rocznicy wydarzeń grudniowych w 1970 r. W mieście zginęło wtedy 16 osób, a ponad 100 zostało rannych.

Punktualnie w południe zawyła syrena, która rozpoczęła przed bramą Stoczni Szczecińskiej główne obchody rocznicy grudniowych wydarzeń. Przed bramą zebrali się związkowcy, mieszkańcy Szczecina i przedstawiciele zakładów pracy z regionu.

Podczas uroczystości w Szczecinie odczytano list prezydenta Andrzeja Dudy, w którym podkreślono znaczenie tragicznych wydarzeń na Wybrzeżu w grudniu 1970 r. "Dzisiaj pamięć o zamordowanych przed 46 laty jest dla nas zobowiązaniem do budowy silnej, sprawiedliwej, bezpiecznej i solidarnej Rzeczpospolitej. Pamiętając o ofiarach, chcemy budować niepodległą Polskę na duchowym fundamencie wartości, o które oni się upomnieli i za które oddali życie" - napisał prezydent.

Prezydent nadał Krzyże Kawalerskie Orderu Odrodzenia Polski oraz Złote i Srebrne Krzyże Zasługi mieszkańcom Pomorza Zachodniego za działalność na rzecz przemian demokratycznych w kraju.

Prezydent Szczecina Piotr Krzystek mówił do zebranych: "Droga do wolności nie była beztroską przygodą. 17 grudnia 1970 r. na ulicach Szczecina polała się krew. Nie była to krew chuliganów, jak próbowała to wmówić komunistyczna propaganda, ale krew pogrążonych w beznadziei ludzi. Ludzie wyszli z domów na ulice, aby zaprotestować przeciwko dzieleniu na gorszych i lepszych, przeciwko niesprawiedliwości, poniżeniu i wykorzystaniu, przeciwko kłamstwu i obłudzie rządzących".

"Tragiczna śmierć mieszkańców Szczecina, upokorzenie, represje w stosunku do setek i tysięcy innych, tylko pozornie przyniosły władzy spodziewany sukces. Nie udało się złamać ducha i woli walki o lepsze, sprawiedliwsze jutro" - podkreślił Krzystek.

Pod tablicą upamiętniającą ofiary Grudnia '70 kwiaty złożyli m.in. przedstawiciele władz województwa i miasta, zachodniopomorscy parlamentarzyści, a także związkowcy i przedstawiciele zakładów pracy.

Następnie tłum spod bramy Stoczni Szczecińskiej przeszedł ulicami miasta w Marszu Pamięci Ofiar Grudnia '70 do placu Solidarności. Tutaj złożono kwiaty przed pomnikiem Anioła Wolności, w miejscu gdzie podczas protestów robotniczych w grudniu 1970 r. zginęło kilkanaście osób.

Podczas uroczystości dyrektor Polskiej Żeglugi Morskiej wręczył akt przekazania śruby okrętowej ze statku m/s "Solidarność" Stowarzyszeniu Społecznemu "Grudzień 70-Styczeń 71". Śruba, ważąca 8 ton, będzie stanowiła element pomnika Styczeń '71, który stanie w Szczecińskiej Stoczni.

Z inicjatywy Muzeum Narodowego w Szczecinie na pl. Solidarności wieczorem zostanie ułożonych kilkaset zniczy, ułożonych w napis: Grudzień '70. Jak informuje placówka, do akcji może przyłączyć się każdy mieszkaniec Szczecina.

Dodatkowo w poniedziałek w siedzibie Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie odbędzie się projekcja filmu "Skarga" w reżyserii Jerzego Wójcika. Obraz przedstawia historię jednej ze szczecińskich ofiar Grudnia '70 16-letniego ucznia Stefana Stawickiego, który zginął w drodze do szkoły.

17 grudnia 1970 roku, na wieść o ogłoszeniu przez ówczesne władze państwowe podwyżek cen żywności, w Stoczni im. Adolfa Warskiego w Szczecinie wybuchł strajk. Stoczniowcy wyszli na ulice. Dołączali do nich pracownicy innych zakładów oraz mieszkańcy Szczecina. Demonstranci przeszli do centrum miasta pod gmach Komitetu Wojewódzkiego PZPR, chcąc rozmawiać z przedstawicielami władz partii. Ponieważ nie spełniono ich postulatu, manifestanci podpalili gmach komitetu. W odpowiedzi milicja i wojsko zaczęły strzelać w kierunku tłumu. Zginęło wówczas 16 osób, ponad 100 zostało rannych. Ciała zabitych chowano po kryjomu w nocy, w pochówku u mogła uczestniczyć jedynie najbliższa rodzina.

[fot. PAP/Marcin Bielecki]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook