Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody Chrztu Polski na Podkarpaciu

19.01.2016

Konferencją poświęconą początkom chrześcijaństwa na ziemiach polskich przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I w środę w Rzeszowie rozpoczną się podkarpackie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Konferencji towarzyszyć będzie koncert polskich kolęd i pastorałek.

W konferencji "+Przedchrzścielne+ przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie" inaugurującej podkarpackie obchody rocznicowe referaty wygłoszą profesorowie z Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk, Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na zakończenie inauguracji wystąpi Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zaprezentuje polskie kolędy i pastorałki.

W ramach podkarpackich obchodów, które potrwają do grudnia br. przewidziano łącznie 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszyć będzie koncert.

"Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to wydarzenie, którym chcemy uczcić i jednocześnie przybliżyć fakty z odległej historii. Są to fakty fundamentalne nie tylko dla samego Kościoła w Polsce, ale również dla naszej państwowości"  - zauważył ks. prof. Stanisław Nabywaniec, szef Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów.

Powołując się na słowa Jana Pawła II, który mówił w swoim rodzinnym mieście, że "tu wszystko się zaczęło" Nabywaniec dodał, że "dla państwowości polskiej można powiedzieć, że z tym wydarzeniem Chrztu również wszystko się zaczęło".˙

Konferencje naukowe odbywać się będą w różnych miejscowościach regionu, m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli, Mielcu, ale także we Lwowie i Wilnie. 

Jak poinformował Adam Pęzioł z Komitetu Organizacyjnego Obchodów w grudniu 2016 roku, na zakończenie obchodów, planowane jest wydanie książki, w której mają znaleźć się wszystkie (około 60) referaty wygłoszone podczas konferencji.

Z kolei w programie koncertów towarzyszących konferencjom znajdą się polskie utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym, historycznym. Obejmą one czasy od średniowiecza po współczesność. 

Pęzioł wymienił, że będzie można usłyszeć nie tylko kolędy i pastorałki, ale także muzykę dawną, czy religijną w nowoczesnych aranżacjach, np. jazzowych, oraz takie dzieła jak "Weneckie opowieści o piekle i raju" Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy jego Nieszpory Ludźmierskie, które zabrzmią w Wilnie. 

Wśród wykonawców znajdą się m.in. muzycy Filharmonii Podkarpackiej, Chór z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz - jak zapewnił Pęzioł - krajowi artyści o uznanej sławie.

"Na razie nie możemy jeszcze mówić o konkretnych nazwiskach, trwają bowiem rozmowy z artystami" - dodał. 

Ponadto w ramach przygotowań wiernych do duchowego przeżywania rocznicy Chrztu Polski duszpasterze w homiliach i konferencjach będą mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu - dodali organizatorzy.

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Ich celem będzie przypomnienie roli, jaką chrześcijaństwo odegrało w historii Polski oraz Europy, a towarzyszyć im ma szereg wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP. 

Szczególnym wydarzeniem będzie także - 16 kwietnia - świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu. Myślą przewodnią będzie: "Gdzie chrzest tam nadzieja". To rozbudowane nabożeństwo, podzielone na części, w których swój udział zaznaczą m.in. muzycy, chór, teatr. 

Wydarzeniom religijnym towarzyszyć będą podczas obchodów liczne wydarzenia naukowe i kulturalne, takie jak: konferencje, wystawy, wydarzenia muzyczne, widowiska multimedialne, pokazy filmów oraz działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. 

Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda.

ansa/PAP

[fot. wikipedia/ domena publiczna]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook