Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody Chrztu Polski na Podkarpaciu

19.01.2016

Konferencją poświęconą początkom chrześcijaństwa na ziemiach polskich przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I w środę w Rzeszowie rozpoczną się podkarpackie obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Konferencji towarzyszyć będzie koncert polskich kolęd i pastorałek.

W konferencji "+Przedchrzścielne+ przenikanie chrześcijaństwa na ziemie polskie" inaugurującej podkarpackie obchody rocznicowe referaty wygłoszą profesorowie z Narodowego Instytutu Archeologicznego Bułgarskiej Akademii Nauk, Łużyckiej Wyższej Szkoły Humanistycznej w Żarach oraz Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Na zakończenie inauguracji wystąpi Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego, który zaprezentuje polskie kolędy i pastorałki.

W ramach podkarpackich obchodów, które potrwają do grudnia br. przewidziano łącznie 15 konferencji naukowych dotyczących tematyki chrześcijaństwa oraz jego obecności w polskiej historii i kulturze. Każdej konferencji towarzyszyć będzie koncert.

"Obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski to wydarzenie, którym chcemy uczcić i jednocześnie przybliżyć fakty z odległej historii. Są to fakty fundamentalne nie tylko dla samego Kościoła w Polsce, ale również dla naszej państwowości"  - zauważył ks. prof. Stanisław Nabywaniec, szef Zakładu Historii Nowożytnej Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz członek Komitetu Organizacyjnego Obchodów.

Powołując się na słowa Jana Pawła II, który mówił w swoim rodzinnym mieście, że "tu wszystko się zaczęło" Nabywaniec dodał, że "dla państwowości polskiej można powiedzieć, że z tym wydarzeniem Chrztu również wszystko się zaczęło".˙

Konferencje naukowe odbywać się będą w różnych miejscowościach regionu, m.in. w Rzeszowie, Krośnie, Lubaczowie, Kolbuszowej, Leżajsku, Stalowej Woli, Mielcu, ale także we Lwowie i Wilnie. 

Jak poinformował Adam Pęzioł z Komitetu Organizacyjnego Obchodów w grudniu 2016 roku, na zakończenie obchodów, planowane jest wydanie książki, w której mają znaleźć się wszystkie (około 60) referaty wygłoszone podczas konferencji.

Z kolei w programie koncertów towarzyszących konferencjom znajdą się polskie utwory muzyczne i poetyckie o charakterze patriotycznym, religijnym, historycznym. Obejmą one czasy od średniowiecza po współczesność. 

Pęzioł wymienił, że będzie można usłyszeć nie tylko kolędy i pastorałki, ale także muzykę dawną, czy religijną w nowoczesnych aranżacjach, np. jazzowych, oraz takie dzieła jak "Weneckie opowieści o piekle i raju" Jana Kantego Pawluśkiewicza, czy jego Nieszpory Ludźmierskie, które zabrzmią w Wilnie. 

Wśród wykonawców znajdą się m.in. muzycy Filharmonii Podkarpackiej, Chór z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz - jak zapewnił Pęzioł - krajowi artyści o uznanej sławie.

"Na razie nie możemy jeszcze mówić o konkretnych nazwiskach, trwają bowiem rozmowy z artystami" - dodał. 

Ponadto w ramach przygotowań wiernych do duchowego przeżywania rocznicy Chrztu Polski duszpasterze w homiliach i konferencjach będą mocniej eksponować tematykę sakramentu chrztu - dodali organizatorzy.

Główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się między 14 a 16 kwietnia w Gnieźnie i Poznaniu. Ich celem będzie przypomnienie roli, jaką chrześcijaństwo odegrało w historii Polski oraz Europy, a towarzyszyć im ma szereg wydarzeń historycznych oraz kulturalnych. W czasie obchodów zorganizowane zostaną Konferencja Plenarna KEP oraz posiedzenie Zgromadzenia Narodowego z udziałem prezydenta RP. 

Szczególnym wydarzeniem będzie także - 16 kwietnia - świętowanie jubileuszowe na Inea Stadion w Poznaniu. Myślą przewodnią będzie: "Gdzie chrzest tam nadzieja". To rozbudowane nabożeństwo, podzielone na części, w których swój udział zaznaczą m.in. muzycy, chór, teatr. 

Wydarzeniom religijnym towarzyszyć będą podczas obchodów liczne wydarzenia naukowe i kulturalne, takie jak: konferencje, wystawy, wydarzenia muzyczne, widowiska multimedialne, pokazy filmów oraz działania edukacyjne skierowane do dzieci i młodzieży. 

Honorowy patronat nad obchodami 1050. rocznicy Chrztu Polski objął prezydent RP Andrzej Duda.

ansa/PAP

[fot. wikipedia/ domena publiczna]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook