Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody 73. rocznicy powstania w białostockim getcie

16.08.2016

Historycy uważają to powstanie za drugi pod względem znaczenia, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.

W Białymstoku uczczono we wtorek 73. rocznicę wybuchu powstania w tamtejszym getcie. Historycy uważają to powstanie za drugi pod względem znaczenia, po Warszawie, zryw ludności żydowskiej przeciwko hitlerowcom.

Główna miejska uroczystość odbyła się w południe przy pomniku bohaterów getta, który stoi na placu noszącym imię przywódcy powstania Mordechaja Tenenbauma-Tamaroffa. By nie wpaść w ręce Niemców, wraz ze swoim zastępcą Danielem Moszkowiczem, Tenenbaum popełnił samobójstwo.

W uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz Białegostoku i województwa, ambasad: Izraela, Niemiec i Rosji, gmin żydowskich w Polsce oraz dawni białostoczanie mieszkający obecnie w Izraelu i Stanach Zjednoczonych.

Modlitwę za zmarłych odmówił Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich; po okolicznościowych wystąpieniach pod pomnikiem składano kwiaty.

Zastępca prezydenta miasta Rafał Rudnicki powiedział, iż wtorkowe uroczystości rocznicowe są "jawnym dowodem" tego, że władze i mieszkańcy pamiętają zarówno o tym, co wydarzyło się 73 lata temu, ale i o tym, "kto tworzył historię Białegostoku przez dziesiątki lat".

Przypomniał, że kilka tygodni temu w mieście, w 75. rocznicę tych tragicznych wydarzeń, uczczono też pamięć ofiar pożaru Wielkiej Synagogi, podpalonej przez Niemców 27 czerwca 1941 r. Według różnych źródeł, zginęło wówczas od 800 do 2 tys. Żydów.

Rudnicki podkreślał, że nie udadzą się próby zapomnienia o historii Białegostoku, którą oprócz Polaków tworzyli także przedstawiciele innych wyznań i narodów.

"Władze polskie dbają o pamięć o społeczności żydowskiej, która w tak wielkim wymiarze funkcjonowała przed wojną w Polsce. Mamy świadomość tego, że powinniśmy o tej wspólnej historii pamięć pielęgnować, abyśmy to przekazywali przyszłym pokoleniom, a jednocześnie tak kształtować naszą politykę wewnętrzną i zewnętrzną, aby nigdy takie zdarzenia nie nastąpiły w świecie" - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, składający kwiaty w imieniu premier Beaty Szydło.

"Nie dopuścimy, by pamięć o pomordowanych poszła w zapomnienie. Chociaż nie mamy ich mogił, ale dusze ich wiecznie pozostaną w naszych sercach" - dodał, urodzony w Białymstoku, Jakub Kagan ze stowarzyszenia byłych mieszkańców Białegostoku w Izraelu. Dziękował władzom i mieszkańcom miasta, że starają się dbać o żydowskie dziedzictwo.

"Walczyli o godność i o honor, odeszli walcząc o godność i o honor" - mówił o powstańcach w białostockim getcie przewodniczący Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w Polsce Lesław Piszewski. Podkreślał, że choć po wywózkach społeczność żydowska w Białymstoku "została unicestwiona", to pamięć o niej nie zginęła. On także dziękował za to, szczególnie mieszkańcom miasta.

Bezpośrednim powodem wybuchu powstania w białostockim getcie były niemieckie przygotowania do jego likwidacji. Słabo uzbrojonych powstańców było trzystu; Niemców, dysponujących czołgami i samolotami, dziesięć razy więcej. Główne walki w getcie toczyły się 16 sierpnia 1943 roku, w kolejnych kilku dniach broniły się już tylko pojedyncze punkty oporu.

Historycy podkreślają, że z racji ogromnej dysproporcji sił, opór miał charakter symboliczny, a bojownikom chodziło o pokazanie, że są w stanie przeciwstawić się nazistom i walczyć o swoją godność.

Przed wojną w Białymstoku było około 50 tys. Żydów, a miasto było znaczącym ośrodkiem kultury i religii żydowskiej. Z tej społeczności, po powstaniu i wywózkach do obozów, ocalało zaledwie kilkaset osób.

[Ruiny getta w Białymstoku po powstaniu, 1943 r., fot. wikimediacommons.org]

(PAP)/ems

Warto poczytać

 1. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 2. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 3. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 4. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 5. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 6. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 7. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 8. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook