Jedynie prawda jest ciekawa


Obchody 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

29.08.2012

Naszym nieskończonym obowiązkiem jest wciąż opłakiwać ofiary i towarzyszyć im pamięcią - napisał prezydent RP Bronisław Komorowski w liście skierowanym do uczestników obchodów 68. rocznicy likwidacji Litzmannstadt Getto

W tym roku połączone są one z 70. rocznicą Wielkiej Szpery - akcji wysiedleńczej, w trakcie której od 4 do 12 września 1942 roku do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem wywieziono z getta ponad 15 tys. osób - w tym niemal wszystkie dzieci do lat 10 i osoby powyżej 65 roku życia.

"Naszym obowiązkiem jest próba zrozumienia, jak mogło dojść do tak wielkiej tragedii i wysiłek, by za  wszelką cenę uniknąć jej w przyszłości. By już nigdy nie powtórzył się dramat uwięzionych w Litzmannstadt Getto - nieopisany ból dzieci i rodziców rozdzielanych na zawsze, upokorzenie ludzi zdegradowanych do poziomu mniej lub bardziej wartościowej siły roboczej - a także, by na zawsze wykorzenić z naszej kultury nienawiść przybierającą pozory racjonalności. Nienawiść tłumiącą współczucie i odruchy sumienia, które przecież stanowią o naszym człowieczeństwie" - napisał Komorowski.

List prezydenta minister Irena Wóycicka odczytała na stacji Radegast, na którą w latach 1941-44 przywożono do getta Żydów z Europy, i z której później deportowano ich do obozów zagłady. Na Radegast uczestnicy uroczystości przeszli w Marszu Pamięci z cmentarza żydowskiego, gdzie rozpoczęła się religijna część obchodów.

Wśród uczestników były osoby, które ocalały z Litzmannstadt Getto. Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska powiedziała, że podczas spotkań z takimi ludźmi coraz częściej uświadamia sobie, że w języku polskim brak jest słów, które oddawałyby w pełni grozę i tragizm wydarzeń z czasów hitlerowskiej okupacji.

"Tym ważniejsze jest jednak, by zabierać głos w tej sprawie, by stale przywoływać pamięć ponad 200 tys. Żydów, którzy przeszli przez piekło łódzkiego getta a potem trafili do obozów zagłady. 68 lat po tym, jak odjechał stąd ostatni transport musimy nieustannie i z całą mocą powtarzać +nigdy więcej!+. Tego wymaga nie tylko szacunek dla losów ofiar straszliwej wojny, ale również odpowiedzialność za los przyszłych pokoleń" - powiedziała Zdanowska.

Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich podkreślił, że pamięć o przeszłości ma pomagać w zwalczaniu nienawiści. Jego zdaniem chcąc uniknąć tragedii takich, jak ta w Litzmannstadt Getto, trzeba w codziennym życiu zdecydowanie reagować na wszelkie, nawet najmniejsze oznaki rasizmu i nienawiści.

"Czas na to, żeby zwalczać nienawiść przychodzi jednak nie wtedy, kiedy tworzy się listy deportacyjne, ale wtedy, gdy chodzi tylko o graffiti czy złe żarty i dowcipy" - powiedział Schudrin.

Zdaniem ambasadora Izraela Zvi Ravnera fakt, że po tylu latach od likwidacji Litzmannstadt Getto w Łodzi pamięta się o Żydach to swoiste "zwycięstwo nad nazistami".  

Rocznicowym obchodom towarzyszy m.in. otwarcie wystawy "Wielka Szpera - wrzesień 1942" w Parku Ocalałych. Wieczorem łodzianie będą mieli okazję obejrzeć spektakl "Szpera '42" przygotowany przez artystów z Izraela i Polski, a łączący w sobie muzykę, taniec, fotografię, sztukę video i teatr.

Niemcy utworzyli getto w Łodzi w lutym 1940 r. jako pierwsze na ziemiach polskich włączonych do Rzeszy. Łącznie przebywało tam ok. 220 tys. osób. Do getta trafiło wielu żydowskich intelektualistów z Polski, Czech, Niemiec, Austrii i Luksemburga.

W styczniu 1942 roku rozpoczęły się masowe deportacje Żydów z łódzkiego getta do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem. Najbardziej tragicznym i najczęściej wspominanym momentem tych deportacji był okres Wielkiej Szpery.

Całkowita likwidacja getta nastąpiła w sierpniu 1944 roku. Ostatni transport odjechał z Łodzi do obozu Auschwitz-Birkenau 29 sierpnia 1944 r. Według różnych źródeł, z łódzkiego getta ocalało jedynie 7-13 tysięcy osób.

PAP/kop
[fot. wikipedia]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook