Jedynie prawda jest ciekawa


Nowy system do wykrywania zniesławień Polski

25.10.2016

Reduta Dobrego Imienia wprowadza nowy system.

Reduta Dobrego Imienia wprowadziła internetowy system do wykrywania, a w rezultacie ograniczenia, zniesławień Polski. Od 19 września br. nowe narzędzie znalazło już 200 sformułowań takich jak "polski obóz śmierci", "polskie SS" czy "polskie getto".

"Mamy nie tylko nadzieję, ale i pewność, że ten system w bardzo znaczący sposób ograniczy liczbę zniesławień dobrego imienia Polski i Polaków oraz pozwoli skutecznie zapobiegać im w przyszłości" - powiedział prezes Reduty Dobrego Imienia Maciej Świrski, który przedstawił nowy system na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak podkreślił, do czasu uruchomienia systemu 19 września br. analizowanie doniesień medialnych pod kątem potencjalnych zniesławień wymagało zaangażowania wielu wolontariuszy, tymczasem nowe rozwiązanie zoptymalizuje ich pracę.

"Nasz system znacznie skraca czas wymagany do podjęcia odpowiednich kroków. Do tej pory szybkość naszej reakcji na pojawiające się zniesławienie trwało od 8 do 12 godzin. W tej chwili oceniamy, że ta reakcja potrwa ok. 3 godzin. Czyli od momentu wykrycia zniesławienia do momentu wysłania przez nas żądania sprostowania, w tym także przez odbiorców naszego newslettera" - powiedział Świrski. Przy braku reakcji na pismo wzywające do sprostowania nieprawidłowej informacji, może stać się to dowodem w sprawie sądowej.

"W środowisku Reduty Dobrego Imienia, także we współpracy z takimi zasłużonymi dla sprawy osobami jak mec. Lech Obara i mec. Monika Brzozowska, udało się wypracować doktrynę prawną, dzięki której polskie sądy zaczęły uznawać zniesławienia Polski za warte tego, by zajął się nim wymiar sprawiedliwości. (...) I teraz na podstawie wykrytych przez nas zniesławień będziemy składać doniesienia do prokuratury przeciwko osobom, które uporczywie uchylają się od usunięcia zniesławiającego sformułowania" - zapowiedział Świrski.

Narzędzie stworzone przez młodych informatyków jest inteligentną wyszukiwarką opartą na silnikuGoogle'a. System odpytuje, czy, gdzie, w jakim języku i ile razy znalazł w internecie wybrane  hasła takie jak "polski obóz koncentracyjny", "polskie getto", "polskie SS". Przeszukuje strony www, blogi, a także media społecznościowe takie jak Facebook czy Twitter.

"W wynikach, jakie otrzymujemy, widać wyraźnie, że w wielu przypadkach zniesławienia wynikają z niewiedzy piszących i powielania zasłyszanych informacji, nie są celowym działaniem" – zaznaczył Świrski. Podał przykład jednej z angielskich blogerek zajmujących się modą, która w ostatnich dniach użyła sformułowania "polski obóz koncentracyjny w Ravensbrueck". "Najprawdopodobniej powieliła jakąś informację, którą wcześniej przeczytała lub opiera się na potocznych sformułowaniach, które funkcjonują w jej środowisku" - mówił Świrski. Dodał, że ok. 80 proc. zniesławień Polski i Polaków wynika z bezmyślności i ignorancji, natomiast 20 proc. formułowanych jest świadomie.

System jest wewnętrznym narzędziem Reduty Dobrego Imienia. Użytkownicy internetu będą mieli dostęp do tzw. Indeksu RDI, czyli statystyk pokazujących liczbę znalezionych zniesławień. Codzienne statystyki publikowane są na stronie ww.rdi.org.pl.

W dniach między 19 września, czyli od momentu kiedy rozpoczęto przeszukiwanie internetu za pomocą tego systemu, do 25 października wykrył on 200 potencjalnych zniesławień. Są to sformułowania takie jak "polish death camps" - 94, "polish death camp" - 33, "polish ss" - 33, "polish ghetto" - 12, "polnische wehrmacht" - 7, "polnische konzentrationslager" - 6, "polish concentration camp" - 5, "polnische kz" - 3, "polnische faschisten" - 2, "polish concentration camps" - 2, "polish getto" - 1, "polnische vernichtungslager" - 1, "polnische ghetto" - 1. Reduta zapewnia, że baza haseł, które są wyszukiwane przez system jest rozszerzana.

Reduta Dobrego Imienia Polska Liga przeciw Zniesławieniom istnieje od czterech lat. Zajmuje się m.in. inicjowaniem i wspieraniem działań mających na celu prostowanie nieprawdziwych informacji pojawiających się w mediach na temat historii Polski, zwłaszcza przebiegu II wojny światowej oraz propagowanie wiedzy na temat historii i kultury Polski.

Mly/PAP

Fot. [wPolityce.pl]

Warto poczytać

 1. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 2. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 3. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 4. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 5. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 6. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 7. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

 8. 1270auschwitz01 05.02.2018

  Więźniarka Auschwitz: przez czas pobytu w obozie nie miałam lęku przed śmiercią

  Nie miałam lęku, że umrę, tylko cały czas myślałam, żebym nie zapomniała opowiedzieć tego mamie - wspominała więźniarka obozu Auschwitz-Birkenau Janina Iwańska

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook