Jedynie prawda jest ciekawa


"Jak walczyli Wyklęci" - Nowy numer "wSieci Historii"

18.02.2016

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce

Leszek Żebrowski zastanawia się dlaczego po 1989 r. nie nastąpiło takie samo odrodzenie uczuć patriotycznych jak po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, dr Mateusz Szpytma opowiada o nowo otwartym Muzeum Polaków Ratujących Żydów, a Sebastian Ligarski przypomina jak władze starały się zatrzymać bojkot mediów środowisk artystycznych po wprowadzeniu stanu wojennego. W miesięczniku ponadto jak Hetman Stefan Czarniecki doprowadził do zwrotu w potopie szwedzkim pisze Jakub Augustyn Maciejewski, a Krzysztof Tarka o „ostatniej ambasadzie” w Stolicy Apostolskiej. Najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 18 lutego br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

„Wydawało się, że po 1989 roku, po ponad 50-letnim wymazaniu Polski z mapy wolnego świata (1939-1989), nastąpi podobne odrodzenie uczuć patriotycznych, jak to się zdarzyło po odzyskaniu niepodległości w roku 1918.  Tak się jednak nie stało” – zauważa Leszek Żebrowski. „Mimo że zabory trwały dwa i pół razy dłużej, przetrwało w nas wówczas coś, co było naturalne – bardzo silny podkład ideowo-moralny pozwalający szybko powracać do normalności” - pisze autor tekstu.

„Pierwsze takie muzeum” – z dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr. Mateuszem Szpytmą, rozmawia Tomasz Karpowicz. „Pomysł narodził się w 2003 roku i w końcu się udało. Upamiętnimy bohaterów, ludzi niespotykanej odwagi” - zapowiada dyrektor nowo otwartej placówki. Podkreśla: „By pomóc jednemu Żydowi, często potrzeba było nawet 10 Polaków. Takich rodzin jak Ulmowie nie brakowało”.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego środowiska teatralne i filmowe zapoczątkowały bojkot mediów” – pisze Sebastian Ligarski w materiale „Przerwany Spektakl”. Autor przypomina, jak ówczesne władze starały się złamać ten opór.

O Stefana Czarnieckiego wojnie podjazdowej pisze w miesięczniku Jakub Augustyn Maciejewski.  - „Kulawy, oszpecony blizną na twarzy, okrutny wobec wrogów i surowy wobec przyjaciół, bohater trzeciej zwrotki naszego hymnu narodowego był prawdziwym twardzielem, żywiącym się wojną. 360 lat temu doprowadził do zwrotu w zmaganiach potopu szwedzkiego.”

O „ostatniej ambasadzie” w Stolicy Apostolskiej pisze Krzysztof Tarka.  „Jednym z niewielu państw, które po II Wojnie Światowej nie cofnęły uznania rządowi na uchodźstwie, był Watykan.” Jak podaje autor tekstu  „Placówka władz emigracyjnych przy Stolicy Apostolskiej pozostała jedyną o statusie ambasady. Na jej czele jeszcze od 15 lipca 1939 r. stał Kazimierz Papée. Jako najstarszy stażem dyplomata akredytowany przy Stolicy Apostolskiej pełnił zaszczytną funkcję dziekana korpusu dyplomatycznego. Jednak od 1945 r., pod naciskiem watykańskiego Sekretariatu Stanu, nie występował w tej roli podczas oficjalnych spotkań”.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

 2. 1270pileckirotmistrz 15.03.2018

  70 lat temu rotmistrz Witold Pilecki skazany został na karę śmierci

  70 lat temu - 15 marca 1948 r. - Rejonowy Sąd Wojskowy w Warszawie skazał na karę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego

 3. 1270eisleras 12.03.2018

  Prof. Eisler: w Marcu '68 aresztowano około 950 robotników i 550 studentów

  Czas rozstać się z bajką, że w Marcu '68 zbuntowała się inteligencja, a klasa robotnicza jej nie poparła - mówił w poniedziałek w Gdańsku prof. Jerzy Eisler p

 4. Anodawiki 07.03.2018

  Niemcy się go bali, sowieci zabili. 95 lat temu urodził się słynny bohater AK "Anoda"

  Żołnierz Szarych Szeregów i AK, powstaniec warszawski, po wojnie student architektury, zaangażowany w zachowanie pamięci o powstaniu Jan Rodowicz "Anoda" urodził się 7 marca 1923 r. w Warszawie. Był wielkim bohaterem powstania, czym się zupełnie nie szczycił - wspominają go koledzy

 5. 1270hutapieniacka 28.02.2018

  74. rocznica zbrodni w Hucie Pieniackiej

  Ukraińcy wymordowali wówczas ok. 850 osób, a ocalało ok. 160

 6. Auschwitz2 28.02.2018

  Przebrani za esesmanów wyprowadzali więźniów z Auschwitz. Nieznana historia polskich bohaterów

  Wszystkie ucieczki z niemieckiego obozu Auschwitz, zorganizowane przez oddział Armii Krajowej "Sosienki", były udane; nigdy nie było "wsypy"; dzięki przebraniu w mundury esesmanów z obozu zbiegło kilkudziesięciu więźniów - mówi PAP historyk Marcin Dziubek, autor książki o "Sosienkach"

 7. 12akaaglisa 14.02.2018

  76 lat temu powstała Armia Krajowa - największe podziemne wojsko w okupowanej Europie

  76 lat temu, 14 lutego 1942 r. Naczelny Wódz gen. Władysław Sikorski wydał rozkaz o przekształceniu Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową.

 8. 1270nkwd 08.02.2018

  Żydzi mordowali Polaków na Kresach Wschodnich?

  Od kilku dni obok sporu o nowelizację ustawy o IPN toczy się konflikt o tzw. udział Polaków w Holokauście

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook