Jedynie prawda jest ciekawa


"Jak walczyli Wyklęci" - Nowy numer "wSieci Historii"

18.02.2016

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce

Leszek Żebrowski zastanawia się dlaczego po 1989 r. nie nastąpiło takie samo odrodzenie uczuć patriotycznych jak po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, dr Mateusz Szpytma opowiada o nowo otwartym Muzeum Polaków Ratujących Żydów, a Sebastian Ligarski przypomina jak władze starały się zatrzymać bojkot mediów środowisk artystycznych po wprowadzeniu stanu wojennego. W miesięczniku ponadto jak Hetman Stefan Czarniecki doprowadził do zwrotu w potopie szwedzkim pisze Jakub Augustyn Maciejewski, a Krzysztof Tarka o „ostatniej ambasadzie” w Stolicy Apostolskiej. Najnowszy numer miesięcznika „wSieci Historii” w sprzedaży od 18 lutego br. także w formie e-wydania dostępnego na urządzeniach mobilnych z systemem iOS oraz Android w bezpłatnej aplikacji wSieci.

„Wydawało się, że po 1989 roku, po ponad 50-letnim wymazaniu Polski z mapy wolnego świata (1939-1989), nastąpi podobne odrodzenie uczuć patriotycznych, jak to się zdarzyło po odzyskaniu niepodległości w roku 1918.  Tak się jednak nie stało” – zauważa Leszek Żebrowski. „Mimo że zabory trwały dwa i pół razy dłużej, przetrwało w nas wówczas coś, co było naturalne – bardzo silny podkład ideowo-moralny pozwalający szybko powracać do normalności” - pisze autor tekstu.

„Pierwsze takie muzeum” – z dyrektorem Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, dr. Mateuszem Szpytmą, rozmawia Tomasz Karpowicz. „Pomysł narodził się w 2003 roku i w końcu się udało. Upamiętnimy bohaterów, ludzi niespotykanej odwagi” - zapowiada dyrektor nowo otwartej placówki. Podkreśla: „By pomóc jednemu Żydowi, często potrzeba było nawet 10 Polaków. Takich rodzin jak Ulmowie nie brakowało”.

„Po wprowadzeniu stanu wojennego środowiska teatralne i filmowe zapoczątkowały bojkot mediów” – pisze Sebastian Ligarski w materiale „Przerwany Spektakl”. Autor przypomina, jak ówczesne władze starały się złamać ten opór.

O Stefana Czarnieckiego wojnie podjazdowej pisze w miesięczniku Jakub Augustyn Maciejewski.  - „Kulawy, oszpecony blizną na twarzy, okrutny wobec wrogów i surowy wobec przyjaciół, bohater trzeciej zwrotki naszego hymnu narodowego był prawdziwym twardzielem, żywiącym się wojną. 360 lat temu doprowadził do zwrotu w zmaganiach potopu szwedzkiego.”

O „ostatniej ambasadzie” w Stolicy Apostolskiej pisze Krzysztof Tarka.  „Jednym z niewielu państw, które po II Wojnie Światowej nie cofnęły uznania rządowi na uchodźstwie, był Watykan.” Jak podaje autor tekstu  „Placówka władz emigracyjnych przy Stolicy Apostolskiej pozostała jedyną o statusie ambasady. Na jej czele jeszcze od 15 lipca 1939 r. stał Kazimierz Papée. Jako najstarszy stażem dyplomata akredytowany przy Stolicy Apostolskiej pełnił zaszczytną funkcję dziekana korpusu dyplomatycznego. Jednak od 1945 r., pod naciskiem watykańskiego Sekretariatu Stanu, nie występował w tej roli podczas oficjalnych spotkań”.

Miesięcznik „wSieci Historii” to najchętniej kupowany magazyn historyczny w Polsce, kolportowany jest w kioskach w całym kraju w klasycznym formacie, objętości 100 stron i cenie 7,90 zł. Dostępny jest także w formie e-wydania - szczegóły na http://www.wsieci.pl/e-wydanie-sieci-historii.html.

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook