Jedynie prawda jest ciekawa


Nowa gra planszowa IPN

29.06.2015

Wydana przez IPN gra planszowa „7” została zaprezentowana podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego, która powstrzymała bolszewicką Armię Konną Budionnego w czasie bitwy lwowskiej w 1920 r.

Gra jest kontynuacją i uwieńczeniem wydanej we wcześniejszych latach serii gier lotniczych "303" i "111", poświęconych Dywizjonowi 303 i 111. Eskadrze Myśliwskiej.

W premierowej prezentacji gry wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński oraz potomek organizatora eskadry Meriana C. Coopera prof. Wojciech Słomczyński.

- Pamięć można budować bardzo różnymi metodami. IPN w ciągu 15 lat swojego istnienia rozwijając tradycyjne metody edukacji cały czas poszukuje także nowych metod. Od kilku lat takim nowym elementem edukacji są również gry – powiedział prezes IPN. Jak podkreślił, ich zaletą jest, że poprzez silne emocje, które wywołują u graczy, upowszechniają wiedzę o wydarzeniach historycznych.

- To pierwsza część trylogii, którą budowaliśmy od końca. Dodatkowym walorem gry jest to, że opowiada ona o takim szczególnym tygodniu z polskiej historii, który był tygodniem wspólnym w naszej historii z Ukrainą – podczas sojuszu polsko-ukraińskiego przeciwko bolszewikom. To był także czas nieformalnego sojuszu z lotnikami amerykańskimi – wyjaśnił Kamiński.

- Myślę, że dzisiaj szczególnie warto przypominać ten wspólny epizod z historii naszych trzech narodów – dodał. Wyraził też nadzieję, że gra pozwoli przypomnieć te wspólne epizody także na Ukrainie i w USA. Podziękował twórcom gry: Karolowi Madajowi i Tomaszowi Ginterowi.

Także dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) Krzysztof Radwan podkreślał, że gra wpisuje się w sposób działania MLP - by uczyć bawiąc, a bawiąc uczyć. - Przykładem jest trwający jeszcze Małopolski Piknik Lotniczy, podczas którego w ciągu dwóch dni przewinie się 30 tys. ludzi i każdy dostanie potężny ładunek wiedzy merytorycznej, bo komentarz trwa nieprzerwanie 8 godzin – powiedział dyrektor. Drugi dzień pikniku, podczas którego organizatorzy zaplanowali start blisko 90 statków powietrznych, zakłócił jednak padający w Krakowie deszcz.

"7" jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu.

Obrona Lwowa była jednym z ważniejszych epizodów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Bitwa lwowska toczyła się w połowie sierpnia równocześnie z Bitwą Warszawską. Gra dotyczy momentu, gdy losy całej wojny wiszą na włosku. Lotnictwo opóźniło marsz konnicy i dało czas na ściągnięcie posiłków do obrony miasta.

Grę wydano w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Będzie można ją kupić w punktach sprzedaży IPN oraz w sklepach z grami planszowymi. Do gry dołączono broszurę w trzech wersjach językowych z informacjami o historii "7" i jej bohaterów.

Jak podkreśla IPN, 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki stała się legendarnym pododdziałem lotnictwa z lat 1918-1925, walczącym podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej. Złożona była w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim, którzy przyjechali do Polski, by spłacić amerykański dług wdzięczności za Kościuszkę i Pułaskiego. Słynne pasiasto-gwiaździste godło, którego używał potem Dywizjon 303, zostało zaprojektowane właśnie przez amerykańskich ochotników.

Amerykańskich ochotników sprowadził do Polski gen. Tadeusz Rozwadowski. W sumie w eskadrze służyło 21 Amerykanów, w tym ppłk Wojska Polskiego Merian C. Cooper. Jego prapradziad walczył w bitwie pod Savannah u boku Kazimierza Pułaskiego. Do idei zwerbowania amerykańskich lotników Cooper musiał przekonać samego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Później został zastępcą dowódcy i dowódcą eskadry. Zestrzelony przez bolszewików, trafił do niewoli, skąd uciekł i po przejściu 700 km dotarł na Łotwę, a potem z powrotem do Polski. Po powrocie z niewoli otrzymał z rąk Piłsudskiego order Virtuti Militari.

Cooper stał się pierwowzorem postaci kpt. Bonda w jednej z największych superprodukcji polskiego kina międzywojennego "Gwiaździsta eskadra" w reż. Leonarda Buczkowskiego. Film przedstawiał historię pilotów 7. Eskadry. Jako film niemy miał premierę w 1930 r., a światową, już w wersji udźwiękowionej - w 1933 r. W Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu.

Po zakończeniu wojny Cooper powrócił do USA, gdzie zrobił karierę w Hollywood. Wyprodukował w sumie 62 filmy, dwa wyreżyserował, do ośmiu napisał scenariusze. Najsłynniejszym z jego filmów był "King Kong" z 1933 r., którego był pomysłodawcą i współreżyserem. Był także twórcą duetu Fred Astaire i Ginger Rogers. W 1952 r. otrzymał Oscara za twórczy wkład do sztuki filmowej. Podczas II wojny św. był szefem sztabu amerykańskich sił powietrznych w Chinach, a potem zastępcą szefa sztabu lotnictwa amerykańskiego na Pacyfiku. Karierę w armii zakończył w stopniu generała brygady.

PAP/mmil

[Fot. ipn.gov.pl]

Warto poczytać

 1. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 2. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

 3. 1270tgetto 19.04.2018

  75 lat temu żydowska ludność Warszawy wspierana przez Polaków stawiła opór Niemcom

  75 lat temu, 19 kwietnia 1943 r., żydowscy bojownicy z ŻOB i ŻZW stawili zbrojny opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do likwidacji warszawskiego getta

 4. 1270gennilas 16.04.2018

  66 lat temu komuniści wydali wyrok śmierci na gen. Nila

  16 kwietnia 1952 r. władze komunistyczne wydały wyrok śmierci na gen. Augusta Emila Fieldorfa "Nila" - organizatora i szefa Kedywu Komendy Głównej AK

 5. Katynwiki 03.04.2018

  Sowieci nie darowali polskiej elicie. 78 lat temu rozpoczęła się operacja katyńska

  78 lat temu, 3 kwietnia 1940 r., NKWD rozpoczęło likwidację obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. W ciągu sześciu tygodni rozstrzelano 14 587 jeńców. Zamordowano również ok. 7 300 Polaków przetrzymywanych w więzieniach

 6. ProcesszesnastuYT 27.03.2018

  Świat protestujący dziś w sprawie Skripala wtedy nawet się nie zająknął. 73 lata temu NKWD aresztowało przywódców Państwa Podziemnego

  73 lata temu, 27 i 28 marca 1945 r. NKWD aresztowało 15 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego, których następnie przewieziono do Moskwy i osadzono w więzieniu na Łubiance. Sowieccy przedstawiciele, zapraszając ich wcześniej na rozmowy, zagwarantowali im całkowite bezpieczeństwo

 7. 1270kobietyauschwitz 23.03.2018

  76 lata temu Niemcy utworzyli w Auschwitz obóz kobiecy

  76 lat temu Niemcy utworzyli na terenie Auschwitz obóz kobiecy. 26 marca 1942 r. trafiły do niego dwa transporty liczące łącznie ok. 2 tys. osób

 8. soviets18032018 18.03.2018

  Sowieckie represje były najintensywniejsze wobec Polaków. Nasi rodacy stawiali najsilniejszy opór

  Sowieckie represje wobec Polaków były bardziej rozwinięte niż te wobec Litwinów czy Ukraińców, ponieważ nasi rodacy stawiali silniejszy opór - powiedział dr Jan Jerzy Milewski, redaktor książki "Z dziejów represji sowieckich wobec Polaków w latach 1937-1952".

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook