Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Nowa gra planszowa IPN

29.06.2015

Wydana przez IPN gra planszowa „7” została zaprezentowana podczas Małopolskiego Pikniku Lotniczego, która powstrzymała bolszewicką Armię Konną Budionnego w czasie bitwy lwowskiej w 1920 r.

Gra jest kontynuacją i uwieńczeniem wydanej we wcześniejszych latach serii gier lotniczych "303" i "111", poświęconych Dywizjonowi 303 i 111. Eskadrze Myśliwskiej.

W premierowej prezentacji gry wziął udział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Łukasz Kamiński oraz potomek organizatora eskadry Meriana C. Coopera prof. Wojciech Słomczyński.

- Pamięć można budować bardzo różnymi metodami. IPN w ciągu 15 lat swojego istnienia rozwijając tradycyjne metody edukacji cały czas poszukuje także nowych metod. Od kilku lat takim nowym elementem edukacji są również gry – powiedział prezes IPN. Jak podkreślił, ich zaletą jest, że poprzez silne emocje, które wywołują u graczy, upowszechniają wiedzę o wydarzeniach historycznych.

- To pierwsza część trylogii, którą budowaliśmy od końca. Dodatkowym walorem gry jest to, że opowiada ona o takim szczególnym tygodniu z polskiej historii, który był tygodniem wspólnym w naszej historii z Ukrainą – podczas sojuszu polsko-ukraińskiego przeciwko bolszewikom. To był także czas nieformalnego sojuszu z lotnikami amerykańskimi – wyjaśnił Kamiński.

- Myślę, że dzisiaj szczególnie warto przypominać ten wspólny epizod z historii naszych trzech narodów – dodał. Wyraził też nadzieję, że gra pozwoli przypomnieć te wspólne epizody także na Ukrainie i w USA. Podziękował twórcom gry: Karolowi Madajowi i Tomaszowi Ginterowi.

Także dyrektor Muzeum Lotnictwa Polskiego (MLP) Krzysztof Radwan podkreślał, że gra wpisuje się w sposób działania MLP - by uczyć bawiąc, a bawiąc uczyć. - Przykładem jest trwający jeszcze Małopolski Piknik Lotniczy, podczas którego w ciągu dwóch dni przewinie się 30 tys. ludzi i każdy dostanie potężny ładunek wiedzy merytorycznej, bo komentarz trwa nieprzerwanie 8 godzin – powiedział dyrektor. Drugi dzień pikniku, podczas którego organizatorzy zaplanowali start blisko 90 statków powietrznych, zakłócił jednak padający w Krakowie deszcz.

"7" jest dynamiczną grą planszową dla dwóch osób. Zadaniem 7. Eskadry Myśliwskiej jest powstrzymanie 1. Armii Konnej Siemiona Budionnego, która galopuje w kierunku Lwowa. Polscy i amerykańscy lotnicy starają się zatrzymać natarcie bolszewików na linii Bugu.

Obrona Lwowa była jednym z ważniejszych epizodów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Bitwa lwowska toczyła się w połowie sierpnia równocześnie z Bitwą Warszawską. Gra dotyczy momentu, gdy losy całej wojny wiszą na włosku. Lotnictwo opóźniło marsz konnicy i dało czas na ściągnięcie posiłków do obrony miasta.

Grę wydano w trzech językach: polskim, angielskim i ukraińskim. Będzie można ją kupić w punktach sprzedaży IPN oraz w sklepach z grami planszowymi. Do gry dołączono broszurę w trzech wersjach językowych z informacjami o historii "7" i jej bohaterów.

Jak podkreśla IPN, 7. Eskadra Myśliwska im. Tadeusza Kościuszki stała się legendarnym pododdziałem lotnictwa z lat 1918-1925, walczącym podczas wojny polsko-ukraińskiej i wojny polsko-bolszewickiej. Złożona była w większości z doświadczonych pilotów amerykańskich ochotniczo służących w Wojsku Polskim, którzy przyjechali do Polski, by spłacić amerykański dług wdzięczności za Kościuszkę i Pułaskiego. Słynne pasiasto-gwiaździste godło, którego używał potem Dywizjon 303, zostało zaprojektowane właśnie przez amerykańskich ochotników.

Amerykańskich ochotników sprowadził do Polski gen. Tadeusz Rozwadowski. W sumie w eskadrze służyło 21 Amerykanów, w tym ppłk Wojska Polskiego Merian C. Cooper. Jego prapradziad walczył w bitwie pod Savannah u boku Kazimierza Pułaskiego. Do idei zwerbowania amerykańskich lotników Cooper musiał przekonać samego Naczelnika Państwa Józefa Piłsudskiego. Później został zastępcą dowódcy i dowódcą eskadry. Zestrzelony przez bolszewików, trafił do niewoli, skąd uciekł i po przejściu 700 km dotarł na Łotwę, a potem z powrotem do Polski. Po powrocie z niewoli otrzymał z rąk Piłsudskiego order Virtuti Militari.

Cooper stał się pierwowzorem postaci kpt. Bonda w jednej z największych superprodukcji polskiego kina międzywojennego "Gwiaździsta eskadra" w reż. Leonarda Buczkowskiego. Film przedstawiał historię pilotów 7. Eskadry. Jako film niemy miał premierę w 1930 r., a światową, już w wersji udźwiękowionej - w 1933 r. W Polsce nie zachowała się żadna kopia filmu.

Po zakończeniu wojny Cooper powrócił do USA, gdzie zrobił karierę w Hollywood. Wyprodukował w sumie 62 filmy, dwa wyreżyserował, do ośmiu napisał scenariusze. Najsłynniejszym z jego filmów był "King Kong" z 1933 r., którego był pomysłodawcą i współreżyserem. Był także twórcą duetu Fred Astaire i Ginger Rogers. W 1952 r. otrzymał Oscara za twórczy wkład do sztuki filmowej. Podczas II wojny św. był szefem sztabu amerykańskich sił powietrznych w Chinach, a potem zastępcą szefa sztabu lotnictwa amerykańskiego na Pacyfiku. Karierę w armii zakończył w stopniu generała brygady.

PAP/mmil

[Fot. ipn.gov.pl]

Słowa kluczowe:

gra

Warto poczytać

 1. Pilecki4-1456v456sv5a6vb 23.05.2017

  „Panny Wyklęte” w hołdzie Pileckiemu

  Pod hasłem „Chwała Rotmistrzowi!” w murach dawnego więzienie MBP przy Rakowieckiej odbędzie się specjalny koncert w hołdzie Witoldowi Pileckiemu.

 2. pulkownik-Kuklinski-dfhjdgfvh 23.05.2017

  33 lata temu sąd skazał Kuklińskiego na śmierć

  Pułkownik przekazał Amerykanom ponad 40 tys. stron dokumentów, m.in. dotyczących wprowadzenia stanu wojennego w Polsce.

 3. Polska-wielki-Projekt-fffggddddssssshghfg 22.05.2017

  O II wojnie na Kongresie "Polska Wielki Projekt"

  "Zwycięża widzenie II wojny na masową skalę, że dobrzy wygrali, a źli przegrali".

 4. RuszarJozef 20.05.2017

  Ruszar: "Niczego nie żałuję"

  - Niczego nie żałuję z tamtych czasów - mówi Józef Ruszar, jeden z założycieli Studenckiego Komitetu Solidarności.

 5. IPN-fdfsdadasdg 19.05.2017

  IPN namawia do przekazywania dokumentów

  Uruchamia też nowy portal "Archiwum Pełne Pamięci" informujący jak można przekazać te materiały.

 6. mont7776 18.05.2017

  73. rocznica zdobycia klasztoru na Monte Cassino

  18 maja 1944 r., oddziały 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyły ruiny klasztoru benedyktynów na Monte Cassino, przełamując niemiecką linię Gustawa i otwierając drogę aliantom na Rzym.

 7. Bobola-stef 17.05.2017

  360. rocznica męczeńskiej śmierci Andrzeja Boboli

  Eucharystii przy relikwiach świętego w 360. rocznicę jego śmierci przewodniczył kardynał Nycz.

 8. rocznik-stef 16.05.2017

  85. rocznica pierwszej prezentacji Rocznika Tatarskiego

  Rocznik Tatarski - obecnie Rocznik Tatarów Polskich, to najstarsze czasopismo tej społeczności w naszym kraju.

CS143fotMINI

Czas Stefczyka 143/2017

PDF (5,50 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook