Jedynie prawda jest ciekawa


Niezwykłe lekcje historii w Nowej Hucie

26.04.2012

Jakie ziemie utraciła Polska po II wojnie światowej, czym był socrealizm, kto został I Sekretarzem PZPR w 1956 r. - na te i inne pytania dotyczące historii PRL znajdą odpowiedź uczestnicy niezwykłych lekcji historii realizowanych na terenie Nowej Huty. Lekcje odbywają się w ramach projektu "Podchody pod PRL".

Jak wytłumaczyła kierownik Muzeum PRL, które jest krakowskim oddziałem stołecznego Muzeum Historii Polski Jadwiga Emilewicz, młodzież (gimnazjaliści, licealiści) w trakcie swoistej gry, spaceru poznaje Nową Hutę. Przechodząc przez jej najstarsze części (m.in. Plac Centralny im. Ronalda Reagana, Al. Róż, Park Ratuszowy) zapoznają się jednocześnie z historią PRL.

- Projekt ma na celu popularyzację najnowszej historii Polski wśród młodych ludzi z pokolenia, które już historii nie uczy się prawie wcale. Na ogół młodzież stara się odseparować od otaczającego ją świata, wiecznie chodzi z odtwarzaczami założonymi na uszach. Naszą ideą jest, aby zaczęła przez nie słuchać czegoś innego niż muzyki. Mam nadzieję, że projekt jest na tyle atrakcyjny, iż uda to się osiągnąć - powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Uczniowie zostają zaopatrzeni w zestaw: odtwarzacz MP4 oraz książkę z zadaniami, mapą oraz informacjami o minionej epoce. W wędrówce po Nowej Hucie młodzieży towarzyszą historycy - np. prof. Antoni Dudek czy prof. Wojciech Roszkowski.

Jako pierwsza na trasę wyruszyła w czwartek grupa uczniów krakowskiego 11. LO. Zostali w ten sposób wyróżnieni, gdyż to oni pomogli w tworzeniu projektu. - Zależało nam bardzo, aby był on jak najbardziej komunikatywny, atrakcyjny dla młodego pokolenia. Dlatego naszą propozycję przedstawiliśmy miesiąc temu uczniom tej szkoły. Zgłosili oni szereg uwag, które staraliśmy się uwzględnić - dodała kierownik krakowskiego oddziału Muzeum Historii Polski. 

Projekt "Podchody pod PRL" realizuje Muzeum PRL przy wsparciu Fundacji Orange w ramach programu grantowego Akademia Orange, promującego innowacyjną edukację kulturalną. Partnerem projektu jest 11. Liceum Ogólnokształcące im. Marii Dąbrowskiej mieszczące się w Krakowie-Nowej Hucie.

Muzeum PRL-u to krakowski oddział Muzeum Historii Polski w Warszawie. Zostało powołane w 2008 r.; dotychczas zorganizowało kilka ekspozycji czasowych, m.in. "PROjekt hardKOR", oraz ścieżkę edukacyjną "Włóż buty, przyjdź do Huty". Realizowało także inscenizacje oraz gry uliczne poświęcone ważnym wydarzeniom z najnowszej historii Polski.

PAP
[fot. Wikimedia/Tulio Bertorini]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook