Jedynie prawda jest ciekawa

Nieznana historia KOR

23.09.2011

"Całym życiem pełnić służbę... Nieznana historia KOR"- to tytuł książki, którą zaprezentowali Antoni Macierewicz i Piotr Naimski. Dziś mija 35 lat od powstania Komitetu Obrony Robotników.

Książka jest zapisem relacji i wspomnień założycieli KOR-u, wywodzących się ze środowisk harcerskich. W Komitecie znaleźli się przedstawiciele różnych opcji światopoglądowych. Jak mówi Antoni Macierewicz, od momentu powstania KOR był przedsięwzięciem kompromisowym między środowiskami harcerskimi a środowiskami postkomunistycznymi. Nie było idylli, ale była współpraca ze względu na wspólny cel.

"Oni byli nam potrzebni, bo tylko dzięki nim mogliśmy dotrzeć do zachodnich mediów, a my im byliśmy potrzebni, ponieważ im samym społeczeństwo nigdy by nie uwierzyło" - powiedział Antoni Macierewicz.

Różnice między założycielami KOR pozostały. W dzisiejszej historiografii brakuje podkreślenia znaczenia roli środowisk harcerskich w powstaniu KOR-u, powiedział Piotr Naimski. Jak dodał, wiedza o tamtych czasach jest ułomna i niepełna w sytuacji, gdy nie ma głosu środowiska harcerskiego Czarnej Jedynki. Piotr Naimski dodał, że KOR był ważny dla wszystkich, ponieważ wówczas podejmowano decyzje, determinujące życie założycieli do dzisiaj.

 23 września 1976 roku czternastu założycieli Komitetu Obrony Robotników - Ofiar Represji Wydarzeń Czerwcowych podpisało apel do społeczeństwa i władz PRL. Komitet zajął się ofiarami represji po strajkach po podwyżce cen z czerwca 1976 roku. Do grona założycieli KOR należeli między innymi Antoni Macierewicz i Jacek Kuroń.


IAR
Fot. PAP/Paweł Kula
CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook