Jedynie prawda jest ciekawa

(nie)ZAKAZANE PIOSENKI na Placu Piłsudskiego

12.07.2017

Wystawa, spotkania i koncert Moniki Borzym w ramach cyklu "Pamiętamy '44" - to tylko niektóre z wydarzeń, którymi Muzeum Powstania Warszawskiego uczci 73. rocznicę wybuchu powstańczego zrywu. W tym roku uroczystości rozpoczną się 27 lipca otwarciem wystawy "1000 pamiątek. Dary z lat 2007-2017" na antresoli Muzeum Powstania Warszawskiego.

Najważniejszym wydarzeniem obchodów będzie spotkanie powstańców z Prezydentem RP Andrzejem Dudą.

"Jak co roku przygotowujemy obchody, które mają kilka wymiarów. Po pierwsze, oddajemy hołd powstańcom warszawskim; tym, którzy polegli, i tym, którzy mogą nas odwiedzić i którzy będą bohaterami spotkania z władzami państwa i stolicy" - zapowiedział w Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski, dyrektor placówki. "Zaczynamy od wystawy. Pokażemy 1000 najcenniejszych pamiątek, jakie trafiły do nas w ciągu ostatnich 10 lat. To będą rzeczy duże i małe, cenne materialnie i bezcenne emocjonalnie dla osób, którzy nam je przekazali" - dodał.

28 lipca w Parku Wolności przy gmachu Muzeum odbędzie się koncert z cyklu "Pamiętamy '44". W tym roku wokalistka jazzowa Monika Borzym zaśpiewa wiersze Anny Świrszczyńskiej do muzyki, skomponowanej przez Mariusza Obijalskiego.

Jak powiedziała Borzym, dopiero gdy zaproponowano jej udział w tym wspaniałym wydarzeniu, dowiedziała się o istnieniu Anny Świrszczyńskiej. "Dostałam duży pakiet wierszy i myślę, że pewnie go nigdy nie odłożę. To niewiarygodne, że - pisząc tak wiele lat temu - poetka w tak odważny, dosadny sposób mówiła o kobiecości, emocjach. To najlepsze wydanie feminizmu, jakie jestem sobie w stanie wyobrazić" – mówiła.

Do najpopularniejszych punktów corocznych obchodów wybuchu powstańczego zrywu należy śpiewanie piosenek okupacyjnych i powstańczych, odbywające się 1 sierpnia na Placu Piłsudskiego pod hasłem "Warszawiacy śpiewają (nie)ZAKAZANE PIOSENKI". "To największe wydarzenie obchodów powstania. Co roku przyciąga około 20, 30 tys. widzów" - podkreślił Ołdakowski. Jak co roku, organizatorzy przygotowali także spektakl teatralny. Tym razem warszawska widownia zobaczy "Dziennik czeczeński Poliny Żerebcowej".

Ponadto przygotowano także gry miejskie i akcje społeczne na terenie całej Warszawy, spotkania edukacyjne i marsz pamięci, który odbędzie się 5 sierpnia. Upamiętni mieszkańców stolicy, którzy zginęli podczas powstania warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy i zakończy się zapaleniem zniczy.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojnego podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy - ok. 500 tys. - wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

PAP/MBB

Fot. Joachim Joachimczyk/wikimedia.org

CS149FOTMINI

Czas Stefczyka 149/2017

PDF (4,39 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook