Jedynie prawda jest ciekawa


Nie-dobre imię twórcy Renault

11.01.2012

Francuski sąd odrzucił w środę skargę siedmiorga potomków Louisa Renault - głównego twórcy słynnego koncernu motoryzacyjnego - o odszkodowanie za nacjonalizację tej firmy w 1945 roku w związku ze współpracą jej kierownictwa z hitlerowskimi władzami.

Siedmioro wnucząt Louisa Renault - konstruktora pierwszego samochodu tej marki i współtwórcy potęgi firmy - wystąpiło w sądzie przeciw państwu, domagając się rehabilitacji swojego dziadka i odszkodowania za przejęty przez państwo tuż po wojnie majątek słynnego producenta samochodowego.

Paryski sąd odrzucił w środę pozew, uzasadniając to brakiem swoich kompetencji do rozpatrywania sprawy sprzed blisko 67 lat. Adwokaci skarżących zapowiedzieli złożenie odwołania od środowego werdyktu.

W związku z procesem ożył spór o współpracę francuskiego przemysłu z okupantami niemieckimi w czasie II wojny światowej. Potomkowie "ojca" koncernu założonego ponad 110 lat temu twierdzą, że nacjonalizacja fabryk firmy - łącznie z praktycznie całym majątkiem rodziny właściciela - była bezprawna. W momencie tej decyzji nie było bowiem wyroku skazującego wobec Louisa Renault, który zmarł przed planowanym procesem o kolaborację z Niemcami.

Jedna z wnuczek Louisa Renault, Helene Renault-Dingli, uzasadniała skargę w sądzie walką o dobre imię jej dziadka. - Sprzeciwiam się temu, aby w książkach do historii można było nadal przeczytać, że Louis Renault był kolaborantem. To nieprawda - powiedziała w radiu RTL.

Przeciwnicy dziedziców Renault widzą natomiast w tej sprawie chęć wybielenia kontrowersyjnej postaci pioniera motoryzacji czy wręcz zamiar "fałszowania historii".

Po zajęciu Francji przez wojska niemieckie fabryka Renault w podparyskim Billancourt pracowała w latach 1940-1944 dla okupantów, dostarczając sprzęt dla Wehrmachtu.

Zatrzymany we wrześniu 1944 r. za kolaborację Louis Renault zmarł w tym samym roku w więzieniu. Jego koncern został skonfiskowany przez państwo w styczniu 1945 r. - była to kara za współdziałanie kierownictwa firmy z nazistami. Przedsiębiorstwo przekształcono wówczas w Państwowe Zakłady Renault. Sprywatyzowano je ponownie dopiero w 1996 r., choć państwo francuskie zachowało do dziś część udziałów w Renault.

Historycy przypominają, że w czasie II wojny światowej z niemieckim okupantem kolaborowały także inne znane francuskie firmy, jak Peugeot czy Michelin. Jednak - jak twierdzą niektórzy badacze - w przeciwieństwie do Renault tamte przedsiębiorstwa nie współpracowały do samego końca z Niemcami, nawiązując wcześniej kontakty z aliantami czy Ruchem Oporu i biorąc udział w antyniemieckim sabotażu przemysłowym. Dlatego po zakończeniu wojny tylko majątek Renault został znacjonalizowany bez żadnego odszkodowania.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. 1270oblawanamlodewilki 12.07.2018

  To najbardziej tragiczna zbrodnia na Polakach po II wojnie światowej. Wspaniały gest kibiców.

  Kibice Sparty Augustów uczcili pamięć polskich żołnierzy wymordowanych w przez oprawców z NKWD, UB i KBW. Dla augustowskiej młodzieży pamięć o tych wydarzeniach wciąż jest bardzo ważna, czemu dali wyraz w osobliwy sposób. W Augustowie powstał mural upamiętniający zamordowanych bohaterów

 2. 1270dudela 29.05.2018

  Prezydent: dziękujemy weteranom za ich patriotyzm i poświęcenie

  Dziękujemy weteranom za ich patriotyzm, poświęcenie i odwagę; pamiętamy też o tych, którzy zginęli w służbie Ojczyźnie - napisał na Twitterze prezydent Andrzej Duda, z okazji obchodzonego we wtorek Dnia Weterana działań Poza Granicami Państwa

 3. Zygelbojmwiki 12.05.2018

  Krzyczał że "Świat oszalał". Wkrótce popełnił samobójstwo w akcie rozpaczy przeciw zagładzie Żydów i milczeniu Zachodu

  75 lat temu, 12 maja 1943 r., w obliczu nieuchronnego upadku żydowskiego zrywu w Warszawie, a także w związku z bezskutecznymi prośbami o reakcję Zachodu na Zagładę Żydów, w Londynie popełnił samobójstwo Szmul Mordechaj Zygielbojm.

 4. PileckiUBwiki 08.05.2018

  "Oświęcim to była igraszka". 71 lat temu Witold Pilecki został aresztowany przez UB

  8 maja 1947 roku został aresztowany przez UB rotmistrz Witold Pilecki, bohaterski "ochotnik do Auschwitz", który dał się schwytać Niemcom w ulicznej łapance, by zdobyć wiarygodne dane na temat zbrodni hitlerowskich oraz stworzyć konspirację wojskową wśród więźniów

 5. usa06052018 06.05.2018

  Ta decyzja uratowała Amerykę od komunizmu. O wszystkim zadecydował jeden człowiek

  200 lat temu w budynku przy trewirskiej Bruckergasse przyszedł na świat Karol Marks. Z

 6. 1270powstanieslaskie 02.05.2018

  97. rocznica wybuchu III powstania śląskiego

  W nocy z 2 na 3 maja 1921 r. wybuchło III powstanie śląskie, które przesądziło o sposobie podziału Górnego Śląska między Polskę i Niemcy

 7. WolynFlickr 22.04.2018

  Ludzie byli mordowani siekierami, a niemowlęta brano za nogi i rozbijano głowy o ściany. 75 lat temu UPA zamordowało 600 Polaków

  75 lat temu, w nocy z 22 na 23 kwietnia 1943 roku, Ukraińska Powstańcza Armia zamordowała w Janowej Dolinie na Wołyniu około 600 Polaków. Janowa Dolina była osiedlem wybudowanym w latach 30. przy kamieniołomach bazaltu eksploatowanych przez przedsiębiorstwo państwowe

 8. JaninaLewandowska 22.04.2018

  Jej ojciec dowodził zwycięskim powstaniem, ona służyła ojczyźnie jako lotnik. Sowieci zamordowali ją w Katyniu

  110 lat temu, 22 kwietnia 1908 roku, urodziła się Janina Lewandowska - radiotelegrafistka, pilot, spadochroniarz. Aresztowana przez Sowietów w czasie kampanii polskiej 1939 roku została zesłana do obozu w Ostaszkowie, a potem w Kozielsku. Była jedyną kobietą wśród ofiar Zbrodni Katyńskiej.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook